Neler Yeni

iyikus.com - Kuşlarınıza iyi geleceğiz

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun değerli üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup destek alabilirsiniz.

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
20,396
Yaş
31
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com

Muhabbet Kuşu Genetik Terimleri

genler.jpg
Muhabbet kuşları ve diğer kuş türleri için sıkça kullanılan ve bilinmesi gerektiğini düşündüğüm bazı genetik terimlerden bahsedeceğim.

Gen Nedir?

Tüm canlıların varlığını etkileyen bir deoksiribonükleik Asit (DNA) koleksiyonudur. Normal canlıların hepsinde her zaman kromozomlar üzerinde çiftler halinde bulunur. Her bir kromozom birçok gen içerir, bu nedenle belirli bir kromozom bir yavruya aktarıldığında, o kromozomdaki tüm genler birlikte aktarılır. Aynı kromozomda olmaları ve bu nedenle genellikle birlikte kalmaları gerçeğiyle bağlantılıdırlar.
Genlere alakalı güncel terminolojiye buradan ulaşabilirsiniz:


Alel Nedir? Çoklu Aleller ve Kalıtıma Katkıları Nasıl Olur?

Bir muhabbet kuşunun temel rengi için yalnızca iki alel vardır: sarı tabanlı ve beyaz tabanlı. Sarı tabanlı alel, beyaz tabanlı resesif alele baskındır. Burada sarı tabanlı geni büyük "B" ve beyaz tabanlı geni küçük "b" olarak gösterebiliriz. Herhangi bir muhabbet kuşu için üç olası genetik kombinasyonu oluşur bu bilgiyle. Bunlar:
Sarı tabanlı (yeşil renk kuşlar)
Beyaz tabanlı (mavi renk kuşlar)
  • BB - Sarı tabanlı bir muhabbet kuşu ile sonuçlanan iki sarı tabanlı gen (homozigot).
  • Bb - Bir sarı tabanlı gen ve bir beyaz tabanlı gen (heterozigot), beyaz tabana "bölünmüş (split)" sarı tabanlı bir muhabbet kuşu ile sonuçlanır.
  • bb - Beyaz tabanlı bir muhabbet kuşu ile sonuçlanan iki beyaz tabanlı gen (homozigot).
Bir gen kendisinin birkaç versiyonuna dönüştüğünde çoklu aleller ortaya çıkar.
Bu durum, çiftleşmelerin sonuçları üzerinde çalışırken göz önünde bulundurmamız gereken yeni bir şey verir.

Temeller aynıdır, değiştirilmiş genler normal gene baskın veya çekinik olacaktır, ancak aynı zamanda baskın, çekinik veya tamamen baskın olabilirler.

Genotip ve Fenotip Üzerine

Genotip, canlının gen yapısı anlamına gelir. Kuşun görünüşünden tutun, karakterine kadar her konuda söz sahibi olabilir.
Fenotip ise kuşlarınızın görünen halidir. Canlının genotipi + çevre koşullarının etkisiyle oluşan fiziksel özelliklerine denir. Kısaca dış görünüşüdür. Kuşun rengi, mutasyonu, tüy yapısı, genlerden taşınan hastalık ya da benzer problemlerin hepsini fenotipte gözlemleyebilirsiniz.

Gözlemlediğimiz bu genleri belirli kılan bazı durumlar söz konusudur. Örneğin baskınlık seviyeleri gibi. Adından da anlaşılabileceği gibi Dominant (baskın) gen, Çekinik (resesif) genler, cinsiyete bağlı genler ( inceleyiniz: Sex Linked (Cinsiyete Bağlı) Mutasyonlar ), co-dominant (eş baskınlık) gibi.

Mutasyonlar, genetik terminoloji ve diğer bilgiler için iyikus.com üzerindeki Mutasyonlar ve Genetik kategorisini inceleyiniz. Aklınıza takılanları sorabilirsiniz.
 
Son düzenleme:
Üst