Muhabbet Kuşları Muhabbet Kuşu Gözler

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Gözler
Bir insanın gözüne kıyasla muhabbet kuşunun gözleri vücuduna oranla çok daha büyüktür. En büyük parça, kafatasının içinde yer alır, dışarıdan görülebilen sadece küçük bir alandır.

anatomigoz.jpg
Eğer muhabbet kuşunun gözüne yakından bakılırsa, göz bebeği (5a) ve iris halkası (5b) kolayca görülür. Kuşun mutasyonuna bağlı olarak iris, siyah, koyu kahverengi veya kırmızıdır. İris halkası beyaz veya siyah olabilir. Başka bir durum da bazı mutasyonlarda kuşun iris halkasının olmamasıdır.
anatomigoz1.jpg
İnsanlar ve memelilerin çoğunda, aşağı yukarı açılıp kapatılabilen iki göz kapağı vardır. Muhabbet kuşlarında, üst göz kapağı (5c) ve alt göz kapağına (5d) ek olarak bir üçüncüsü iç kapak (niktitant zar) (5e) görülür.

anatomigoz2.jpg
Üst ve alt göz kapağının kenarlarında bazı küçücük saçlar bulunabilir. Onlar, kabaca insan kirpikleri ile kıyaslanabilir sadece çok zor görülebilir.

Nictitant zarı (5e), düşey olarak kapanır ve saydamdır. Genelde görmek çok zordur.​

Mustafa Tetik

Forum Sakini
Gözler
Bir insanın gözüne kıyasla muhabbet kuşunun gözleri vücuduna oranla çok daha büyüktür. En büyük parça, kafatasının içinde yer alır, dışarıdan görülebilen sadece küçük bir alandır.

Ekli dosyayı görüntüle 32
Eğer muhabbet kuşunun gözüne yakından bakılırsa, göz bebeği (5a) ve iris halkası (5b) kolayca görülür. Kuşun mutasyonuna bağlı olarak iris, siyah, koyu kahverengi veya kırmızıdır. İris halkası beyaz veya siyah olabilir. Başka bir durum da bazı mutasyonlarda kuşun iris halkasının olmamasıdır.
Ekli dosyayı görüntüle 33
İnsanlar ve memelilerin çoğunda, aşağı yukarı açılıp kapatılabilen iki göz kapağı vardır. Muhabbet kuşlarında, üst göz kapağı (5c) ve alt göz kapağına (5d) ek olarak bir üçüncüsü iç kapak (niktitant zar) (5e) görülür.

Ekli dosyayı görüntüle 34
Üst ve alt göz kapağının kenarlarında bazı küçücük saçlar bulunabilir. Onlar, kabaca insan kirpikleri ile kıyaslanabilir sadece çok zor görülebilir.

Nictitant zarı (5e), düşey olarak kapanır ve saydamdır. Genelde görmek çok zordur.​
Hocam benim Muhabbet kuşumun bir göz halkası gri, diğeri siyah. Normal mi?

gkmnbjk90

Yeni Üye
Kuşumun gözü mikrop kaptı kuşu aldığımda böyle bişey yoktu sürekli pansuman yapıyorum önceden daha kötüydü kan akıyor gibiydi teremisin krem ve antibiyotik li Damla damlatiyorum gözüne bu gözü düzelir mi sanki göz kapak zarı aşağı inmiş buda beni çok üzüyor başka ne yapabilirim:.(

Ekli dosyalar

• IMG-20210626-WA0005.jpeg
    IMG-20210626-WA0005.jpeg
    1,021 KB · Görüntüleme: 12
  • IMG-20210624-WA0038.jpeg
    IMG-20210624-WA0038.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 11
  • IMG-20210624-WA0039.jpeg
    IMG-20210624-WA0039.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 12

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
evet düzeliyor ancak yine de veteriner kontrolü mümkünse götürünüz. Gentagut ve dediğiniz krem işe yarıyor genelde. Her iki gözüne de kullanın

gkmnbjk90

Yeni Üye
evet düzeliyor ancak yine de veteriner kontrolü mümkünse götürünüz. Gentagut ve dediğiniz krem işe yarıyor genelde. Her iki gözüne de kullanın
Bu gün götürdüm veterinere ben insanların kullandığı antibiyotik li Damla damlatiyorum birde teramicin sürdüm gösterdim veterinere iyi yapmışsın devam et dedi birde 9 günlük antibiyotik verdi siringayla ayarladı 3 günde bir suyuna damlaticam ve 3 gün sonra degisicem

gkmnbjk90

Yeni Üye
Kafesini bile değiştirdim üretim kafesi sipariş verdim gelecek bu kafesi büyük diye verdi ama paslı ondan olabilir mi diye düşündüm onunda kafesleri paslı ama kuşları sağlıklı hiç olması böyle bişey benim başıma ilk defa geliyor:( ve görmeseydim gözünü böyle çok üzülürdüm ilk gördüğümde çok ağladım hemen biseyler yapmak için youtubede araştırma yaptım ve uyguladım şimdi eskisinden birazdaha iyi çok şükür

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
3-4 güne göz toparlamaz ise daha etkili bir göz damlası denemek gerekiyor. Yeni kafes alarak iyi yapmışsınız. Paslı ve biraz pis kafeslerden enfeksiyon kapabiliyorlar.

gkmnbjk90

Yeni Üye
3-4 güne göz toparlamaz ise daha etkili bir göz damlası denemek gerekiyor. Yeni kafes alarak iyi yapmışsınız. Paslı ve biraz pis kafeslerden enfeksiyon kapabiliyorlar.
Gozun ilacını sürdügum zmn gözünü paslı yere surttugunu gördüm uzaklastirdim yeni kafes gelseydi çok iyi olurdu onunla bebek gibi ilgileniyorum :(

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Göz sorunu basit görünse de çok ciddi bir sorun. Aman ihmal etmeyin. Çok geçmiş olsun

gkmnbjk90

Yeni Üye
Kullandığım ilaçlar bunlar çok iyi geldi benim gibi sorunu olan olursa kusunuzun gözüne bunlardan sürün veteriner de çok iyi dedi

Ekli dosyalar

• IMG_20210627_142919_286.jpg
    IMG_20210627_142919_286.jpg
    2.8 MB · Görüntüleme: 9