Muhabbet Kuşu Hikayem

Ezgi Güngör

Yeni Üye
Herkese merhaba, benim muhabbet kuşu hikayem balkonuma bir kuş gelip elime konmasıyla başladı. Elimden korkmuyordu Hemen ona bir kafes yaptım kendimce. Adını da Maviş koydum. Sahibini arardım ama bulamadım. Çok sevimli bir kuştu. Balkona koyuyordum hep, yerde olduğunda arkasını dönüp küsüyordu. Bende balkonun kenarlarına koyuyordum. Yeni kafes almıştım. Kafesine koydum ve sabah oldu. Balkonun kenarına koydum yine. Bir rüzgarla beraber kafes balkonun içine düştü ve parçalandı. Böylelikle Mavişim de kaçmış oldu. Çok üzüldüm buna gittim yeni bir kuş aldım, onunla neredeyse hiç bir şey yaşayamadık. Adını bile koyamadım. 4 gün oldu o da kaçtı. Ama ben tedbir almıştım kafese tel falan taktım parçalanmaması için. Ama nafile bu sefer de kapısı açılmış oradan kaçtı. Ben bu sefer bir daha kuş almayayacağım diye söz verdim. Ama dayanamadım tekrardan aldım. Beyaz ve mavi renk seçtim, çok güzeldi. Erkek bir kuştu. Adını ilk kuşum hatrına Maviş koydum. O geldi ve aradan 15-20 gün geçti elime alıştırmak istedim, elimi uzattığım anda heme elime atladı :) Bundan bir hafta sonra da konuşturmaya başladım. Cinsinden olsa gerek Ona diğer kuşlardan küçük olduğu için hep küçük kuş diyordum. Bayağı bir söyledikten sonra öğrendi, sonra aşkım demeyi derken 20 - 25 kelime öğrettim. Aradan bayağı bir geçti ve Mavişim hastalığa yakalandı. Daha başıma ilk defa geldiğinden ne yapılır bilmiyordum, veterinere gittim. Kuştan anlamıyordu galiba. Ayak incimesi dedi, bir ilaç verdi suyuna koy deyip gönderdi. Hiç bir gelişme olmadı günden güne eridi. Sonra Türkiye'nin ilk Kanatlı ve Kuş veterineri Cem MEMUR 'a gittim. Kuşumun kuruma hastalığına yakalandığını öğrendim. Durumu da bayağı kötüydü iyileşeceğine garanti veremedi veteriner. Antibiyotik verdi ama ben Biteral tablet kullanmayı tercih ettim. Böylelikle iyileşti. Aradan 1 - 1.5 ay geçti tekrardan halsizleşti ve denge kaybı yaşıyordu. Biteral tablet verdim iyileşmedi, bu sefer veterinerin verdiği ilacı kullanmaya başladım. 2 ay sonra bu ilaçla beraber hareketlenmeye ve konuşmaya başladı. Şu an durumu çok iyi, çenesi düştü :D Birkaç hafta sonra 1 yılımızı dolduracağız Maviş'le...

Benim muhabbet kuşu hikayem bu kadardı umarım beğenirsiniz.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Öncelikle teşekkür ederim. Zaman ayırıp bu yazıyı ele aldığın için. Umarım kuşunla daha uzun süre birlikte olursunuz. Keşke 1-2 fotoğraf paylaşsaydınız. Merak ettim mavişinizi doğrusu