Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
23,659
Çözümler
122
Yaş
32
Konum
Ankara
Muhabbet Kuşu İçme Suyu
Günlük olarak su değiştirmeyi unutmayalım!!!

Günlük kuş yemi porsiyonu ve taze yiyeceklerin yanı sıra, mubişler daima taze ve temiz içme suyuna ihtiyaç duyarlar. Eğer çeşme suyu içilmeyen bir ülkede yaşıyorsanız, kuşlarınız için içme suyu olarak hazır şişelenmiş su veya dinlendirilmiş sular kullanabilirsiniz.

Günde en az bir kez mubişinizin içme suyunu yenilemelisiniz. Pet shoplardan küçük ücretler ödeyerek edinebileceğiniz özel kaplar yada suluklar kullanabilirsiniz. Kimi muhabbet kuşu yıkanmayı sevdiği için dar ağızlı olmayan suluklar seçilmelidir. Muhabbet kuşu için ideal olan suluk;
muhabbetkususulugu.jpg
Büyük bir kuş haneniz varsa, kuşlarınızın banyo olarak da kullanabileceği, suyla dolu tabaklar kaplar hazırlayabilirsiniz. Bununla birlikte, bu tabakları düzenli olarak temizlemelisiniz.

Eğer içme suyuna vitaminler ya da ilaç eklerseniz, daha da dikkatli olmalısınız. Çünkü suya eklediğiniz hemen hemen bütün katkı maddeleri, çok miktarda şeker içerir ve şeker, bakterilerin üremesi için ideal bir ortam yaratır. Bunun yanında su kaplarını günde iki kez, olabildiğince sıcak suyla yıkamalısınız. Küçük boru şeklindeki suluklar, küçük şişe temizleyicileri ve uygun fırçalarla kolayca temizlenir.
 
Son düzenleme:

Hobici

Forum Sakini
Katılım
28 Tem 2021
Mesajlar
268
Çözümler
2
Yaş
32
Konum
İstanbul
Abi bu konu çok önemli aslında. Cam suluklar üretilse daha iyi olacaktır. Dediğiniz gibi mutlaka günlük tazelenmeli su...
 
Üst