muhabbet kuşu ilk kuluçkası tabana yumurta bıraktı

selenaylgn

iyikus.com Üyesi
kuşlarımın ilk kuluçkası araları çok iyi çiftleşirken gördüm dün ilk yumurtasını tabana bırakmış yuvalık olmasına rağmen bugünde yuvaya girip çıkarken gördüm dişiyide erkeğide erkek dişiye yemde kusuyor ve bugün 2.yumurtayı yuvalığa bırakmış ama şuanda kafes tabanına yumurtlama pozisyonunda yatıp uyuyor ve bunu gün içinde 2 3 kez yaptı ne yapmalıyım?

Merhaba, yuvayı tam benimsememiş olabileceği gibi yetişemediğinden tünekte ya da tabana bırakıyor olabilir. Kötü bir ihtimalde kuşunuzda zor yumurtlama problemleri söz konusu olabilir. Tabana yumurtladıklarını kırmaz ise yuvaya koyabilirsiniz.

Oyla 0
Merhaba, yuvayı tam benimsememiş olabileceği gibi yetişemediğinden tünekte ya da tabana bırakıyor olabilir. Kötü bir ihtimalde kuşunuzda zor yumurtlama problemleri söz konusu olabilir. Tabana yumurtladıklarını kırmaz ise yuvaya koyabilirsiniz.
öyle bir problem olursa nasıl anlayabilirim ve ilk yumurtalar boş çıkar diyor herkes ama çok çiftleşiyolar

Oyla 0
Aslında yuvaya yönelmemesi yumurta için bir sebep, bir de ilk kuluçkası ise acemilik kaynaklı olabiliyor. Tünekleri biraz daha tabana yaklaştırmak iyi bir çözüm olabilir bu evrede.
İlk yumurtaların boş çıkma söylemi bir yalan. Aksine, ilk yumurtalar genelde dolu, son yumurtalar nadiren boş çıkma eğilimindedir.

Oyla 0
Bunun sebebini ben de merak ediyordum, bizim kız da 3 yumurtasını kafes tabanına 2 tanesini yuvalığa yumurtlamıştı. Yumurta bi anda geliyor yetişemiyorlar mı, huy mu ediniyorlar, acemilik mi anlayamamıştım. Sürekli kontrol edin kafes tabanında yumurta olduğu an yuvalığa koyun.

Oyla 0
Aslında yuvaya yönelmemesi yumurta için bir sebep, bir de ilk kuluçkası ise acemilik kaynaklı olabiliyor. Tünekleri biraz daha tabana yaklaştırmak iyi bir çözüm olabilir bu evrede.
İlk yumurtaların boş çıkma söylemi bir yalan. Aksine, ilk yumurtalar genelde dolu, son yumurtalar nadiren boş çıkma eğilimindedir.
tünekleri yaklaştırdım yuvalığa yakın da koydum ama hala normal tünekte ve tabanda duruyor 2.yumurtayı bıraktığı gün yuvaya çok girip çıkmıştı ama suan da hic girmiyor

Oyla 0
Oyla 0
hocam bizim kız 3.yumurtayı şimdi çıkardı onuda kafes tabanına bırakmış 2.yi yuvaya bırakmıştı yumurtadan kalkınca kaşıkla alıp yuvalığa koydum ama yine tabana indi yattı yuvalığa girmiyor napıcam

Oyla 0
hocam bizim kız 3.yumurtayı şimdi çıkardı onuda kafes tabanına bırakmış 2.yi yuvaya bırakmıştı yumurtadan kalkınca kaşıkla alıp yuvalığa koydum ama yine tabana indi yattı yuvalığa girmiyor napıcam
O bölgeyi yuva olarak benimsemiş belli ki. Bir görsel ekler misiniz yattığı yeri?

Oyla 0
Konuyu bulamadım ama bir arkadaşımızın kuşu da tabana yumurtlayıp yavru büyütüyordu. Orta yumuşak, yumurtaların kaymasını engelleyecek şeyler koyabilirsiniz. Bu durumda yumurta yapacağı gün tüm yumurtaları oraya kaydırmanız gerekir. Yuvaya ilgisi yok mu?

edit: konuyu buldum :D

Son düzenleme:
Oyla 0
Konuyu bulamadım ama bir arkadaşımızın kuşu da tabana yumurtlayıp yavru büyütüyordu. Orta yumuşak, yumurtaların kaymasını engelleyecek şeyler koyabilirsiniz. Bu durumda yumurta yapacağı gün tüm yumurtaları oraya kaydırmanız gerekir. Yuvaya ilgisi yok mu?

yuvaya ilgisi var aslında 2.yumurtayı yuvaya bırakmıştı ve o gün baya yuvada durmuştu az önce de tekrar yuvayla ilgilenmeye gir çık yapmaya başladı ama ne kadar sürer ilgisi bilmiyorum ?‍♀️

Oyla 0

tabana bişey koyma ihtimalini düsünmedim o şekilde kimse yavru çıkmaz diyordu

Oyla 0
Karmaşık bir durum. Tabanda yumurta yaptığında almayin hocam. Eğer orada yatma eylemini sürdürürse diğerlerini yanina ekleyin. Bu sürede izgaranin üzerine gazete ve onun uzerine varsa talaş serpin biraz. Yatağı böyle oluşturun. Bazi durumlarda da tabandaki bölgesini bozarsaniz yuvaya yonlenme egilimi gösterebilir.

Oyla 0