muhabbet kuşu ilk kuluçkası tabana yumurta bıraktı

selenaylgn

iyikus.com Üyesi
kuşlarımın ilk kuluçkası araları çok iyi çiftleşirken gördüm dün ilk yumurtasını tabana bırakmış yuvalık olmasına rağmen bugünde yuvaya girip çıkarken gördüm dişiyide erkeğide erkek dişiye yemde kusuyor ve bugün 2.yumurtayı yuvalığa bırakmış ama şuanda kafes tabanına yumurtlama pozisyonunda yatıp uyuyor ve bunu gün içinde 2 3 kez yaptı ne yapmalıyım?

Karmaşık bir durum. Tabanda yumurta yaptığında almayin hocam. Eğer orada yatma eylemini sürdürürse diğerlerini yanina ekleyin. Bu sürede izgaranin üzerine gazete ve onun uzerine varsa talaş serpin biraz. Yatağı böyle oluşturun. Bazi durumlarda da tabandaki bölgesini bozarsaniz yuvaya yonlenme egilimi gösterebilir.
o zaman o yattığı tabana şuan farklı bir şey koyayım yatmaması için belki de yuvaya yönlenir yumurtalara odadaki lamba ışığının zararı olurmu

Oyla 0
hocam o zaman tabana folluk koyup içine biraz talaş koyup yumurtaları koyıyım mı ama aksamları ışıkta felan yumurtalar sıkıntı olurmu o şekilde ne yapmam gerek yuvayla ilgisini yine kesti ve kuşlar da sürekli çiftleşiyor
Hocam Kanarya Yuvalıklarında Kullanılan Keçeleri Kullanabilirsiniz. Hem Yumurtaları Toplaması da Kolay Olur.

Oyla 0
o zaman o yattığı tabana şuan farklı bir şey koyayım yatmaması için belki de yuvaya yönlenir yumurtalara odadaki lamba ışığının zararı olurmu
Işığın yumurtalar üzerinde olumsuz etkisi olduğu söylenir ancak pek yaşanan bir durum gibi görünmüyor. Araştırılması gereken bir konu gibi.

Oyla 0
Hocam Kanarya Yuvalıklarında Kullanılan Keçeleri Kullanabilirsiniz. Hem Yumurtaları Toplaması da Kolay Olur.
teşekkür ederim
Işığın yumurtalar üzerinde olumsuz etkisi olduğu söylenir ancak pek yaşanan bir durum gibi görünmüyor. Araştırılması gereken bir konu gibi.
hocam bu şekilde yer ayarladım diğer 2 yumurtasınıda koydum ve anında üstlerine yattı ve kimseyi kafese yaklaştırmıyor hep onlarla oyalanıyor sizce çıkma ihtimali nedir?

Ekli dosyalar

• Screenshot_20211214-200532.jpg
    Screenshot_20211214-200532.jpg
    370.4 KB · Görüntüleme: 3
Oyla 0
günü not ediniz. Eğer yeterli şekilde ilgilenirse çıkmaması için bir neden yok. Umarım sorunsuz atlatırsınız. Çok özel bir durum olduğundan sizin kuluçkanızda, mutlaka kuluçka günlüğüne bir konu açınız. Durumun, davranışların görsellerle gün gün kaydedilmesi bir çok üretici arkadaşa fikir verecektir.

Oyla 0
günü not ediniz. Eğer yeterli şekilde ilgilenirse çıkmaması için bir neden yok. Umarım sorunsuz atlatırsınız. Çok özel bir durum olduğundan sizin kuluçkanızda, mutlaka kuluçka günlüğüne bir konu açınız. Durumun, davranışların görsellerle gün gün kaydedilmesi bir çok üretici arkadaşa fikir verecektir.
hocam ÇOK garip şeyler oluyor o şekilde koyduğumda ilk üstünde eşelendi yattı kalktı ama daha da yatmadı sonra bide ne göreyim yuvalığa girmiş içinde geziniyor bende follukla beraber yuvalığa koydum erkekşe beraber girip çıkıyor bazen girip yattı ama uzun süreli kalmıyor ama yuvaua yaklaştığımızı görünce hemen yuva ağzına gelip yumurtalara bakıyor önceden yapmazdı yumurtaların farkına vardı sanırım

Oyla 0
Muhtemelen. Ama iyi gelişmeyebilir dediklerinize bakacak olursak. Dişi kararsız kalmış, tam anlamıyla yuvayı benimsememiş gibi. :(

Oyla 0
Muhtemelen. Ama iyi gelişmeyebilir dediklerinize bakacak olursak. Dişi kararsız kalmış, tam anlamıyla yuvayı benimsememiş gibi. :(
bizim kız ışıkları söndürünce köşesini düzeltmeye çalıştı düzeltemedi en sonunda pes edip yuvasına girdi yaklaşık 10dakikadır da yatıyor sanırsam bu geceden sonra alışıcak?

Oyla 0