Muhabbet Kuşu İşer mi?

Fahri Ayyıldız

iyikus.com Üyesi
Daha önce böyle bir şeyle karşılaşmadım tuhaf geldi.
Kafesin kapağını açınca ortam kontrolü yapar dışarı çıkar normalde.
Masada kendine oyuncak gördüğü nesnelerle oynamayı sever.
Fakat 2-3 gündür hem kafesin kapısından çıkarken ve masaya gelip bir şeylerle oynarken bol miktarda bildiğimiz su gibi işiyor resmen.
Çok su içiyor bu sebepten mi oluyor bilmiyorum.
Kafesten çıktığında korkuyor strese giriyor desem mümkün değil severek ve isteyerek yaptığı şeyler zaten.
Şaşkınım...
Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba muhabbet kuşlarıda sıvı şekilde dışkılıyor. Yani dediğiniz oluyor normal bir durum. Sadece kafeste de o şekilde dışkılaması problemli. Katı dışkı yapıyor değil mi?

Oyla 0

Fahri Ayyıldız

iyikus.com Üyesi
Merhaba bizim zilli 3 aylık oldu artık.
Çok sağlıklı çok eğlenceli çok şımarık her haliyle alıştı bize konuşmaya başladı.
Fakat halen daha aklımızda soru işareti olarak kalan ve bizi endişelendiren konu kafes içinde ve dışında ara ara şarrrr diye işemesi.
Bu platformda konuyu daha iyi bilen ve uzman olanlar var muhakkak, anlattığım durumun normal olmadığını düşünüyorum.
Konu hakkında yardım alabilirmiyim.
Teşekkür ederim...

Oyla 0

ozgenr

iyikus.com Üyesi
Merhaba bizim zilli 3 aylık oldu artık.
Çok sağlıklı çok eğlenceli çok şımarık her haliyle alıştı bize konuşmaya başladı.
Fakat halen daha aklımızda soru işareti olarak kalan ve bizi endişelendiren konu kafes içinde ve dışında ara ara şarrrr diye işemesi.
Bu platformda konuyu daha iyi bilen ve uzman olanlar var muhakkak, anlattığım durumun normal olmadığını düşünüyorum.
Konu hakkında yardım alabilirmiyim.
Teşekkür ederim...
Merak ettim bi resim atar mısınız? Tarifinize göre kuşunuzun da artık sizin gibi tuvalete gitme zamanı gelmiş çünkü.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kuşlar kafes dışına çıktığında sıvı dışkılıyorlar. Daha doğrusu işiyorlar. Bu heyecan ya da stres kaynaklı oluyor. Ben başka bir sebep bilmiyorum.

Oyla 0

Melike55

iyikus.com Üyesi
Benim sultan papağanım şekere tuza acayip meraklı bayiliyo yere azcık dökülse bile saldiriyo hemn

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Şeker ve tuz kuşlar için zararlıdır.

Tuz kuşların diyetinde kullanılabilir lakin sofralık tuzlar değil. Bunun için büyük himelaya tuz kayaçları var. Kafes tabanlarına konulabilir. Kuşlar ihtiyacı olduğunda dilliyerek kullanıyorlar.

Ayrıca yoğun tuz tüketimi kuşlarda karaciğerleri zorladığından ishal ve ileri sorunlara, sıvı dışkılamalara sebep olabiliyor.

Oyla 0

Fahri Ayyıldız

iyikus.com Üyesi
Benim bu Zilli manikürcü mü olacak acaba:)
Kafes dışında elimde oynarken tırnak uçları ve tırnak yanlarındaki sert etleri ufak dokunuşlarla gagalama huyu başladı.
Bu şekilde oyun mu yapıyor ne yapmak istediğini anlamadım.
Yardımcı olursanız sevinirim.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kuşlar kendilerine bakmayı severler. Ona biraz katkı sağlamak adına B vitamini ve ara ara banyo vermenizi öneririm. Birde zaman zaman ayaklarına katkısız vazelinlerden az oranda sürüp masaj yapabilirsiniz. Tırnağı uzun ise kendileri de törpülüyor ama aşırı uzamışsa kesmelisiniz.

Oyla 0

Fahri Ayyıldız

iyikus.com Üyesi
Teşekkür ederim vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda gerekenleri yapıcam.
Fakat yanlış ifade ettim sanırım.
Bahsettiğim tırnakla oynama ve gagasıyla hafif dokunuşlarla didikleme kuşun kendi tırnakları değil benim el tırnaklarıma yapıyor aynı zamanda parmak uçları ve yanlardaki sert dokulu etlere.
Sanki elime aldığımda şımarıyor ve oyun yapar gibi yada parmaklarımı mı kıskanıyor çözemedim.:)

Oyla 0

Fahri Ayyıldız

iyikus.com Üyesi
Şaşkınım bu akşam.
Kafes kapağını açtığımızda elimize atlayan bizim zilli bizimle o kadar haşır neşirdi ki sanırım farkına varamadık.
Bize alışana kadar evi tanıyan uçan oradan oraya konan biz mutfaktayken salondan uçarak omuzumuza konan zillinin uçtuğu ama konmadan önce evi tanımıyor gibi garip bir şekilde sağa sola çarptığını gördük.
Elimizdeyken havaya attığımızda uçuyor ama konacağı yeri tespit edemiyor.
İlla bir yerlere çarpıyor ve sonrasında nefes nefese.
Çözemedim bu durumu...

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Uçurma sıklığınızı mı azalttınız?
Birde kuşu neden elinizle havaya atıyorsunuz :/
Tüy döneminde olabilir ve tüy eksilmeleri olabilir. Bu nedenle sağlıklı uçamıyor olabilir. Görme sorunları yaşıyor olabilir, eğer sık çıkarılmıyorsa biraz hamlamış olabilir.

Oyla 0

Fahri Ayyıldız

iyikus.com Üyesi
Enerjisi düştü kafes içinde taklalar atan elimizi uzattığımızda kızan cırtlayan kafese sığmayan zilli yem yiyor su içiyor hep uyuyor.
Uçurma sıklığınızı mı azalttınız?
Birde kuşu neden elinizle havaya atıyorsunuz :/
Tüy döneminde olabilir ve tüy eksilmeleri olabilir. Bu nedenle sağlıklı uçamıyor olabilir. Görme sorunları yaşıyor olabilir, eğer sık çıkarılmıyorsa biraz hamlamış olabilir.
Görme sorunu konusunda bir fikrim yok
Öyle bir sorunu olsa önceden de olurdu diye düşünüyorum.
Fakat diğer yazdıklarınızın hepsi mevcut şu anda...

Oyla 0

Fahri Ayyıldız

iyikus.com Üyesi
Kusura bakmayın sizide meşgul ediyorum farkındayım bizim zilliyle çok yakından ilgili ve gözlemci olduğumdan bu aralar sıra dışı yaşadıklarım canımı sıkıyor.
Kafesinden dışarı çıktıktan sonra yanıma geldiğinde resimde gördüğünüz yemiş olduğu miktarda yemi silkelenerek dışarı çıkardı ilk defa gördüğüm bu duruma anlam veremedim ve endişeliyim...4901

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba uçuş esnasında ya da ondan hemen önce/sonra yem yedirildiğinde veya yediğinde kusma olabiliyor. Diğer sebebi bunla alakalı değilse eş istiyor olabilir. Dişiniz kızışmış bu arada :)
Kabarma, kötü duruş, bozulmuş bir dışkı söz konusu ise kursak enfeksiyonu olabilir. Bunun içinde veterinere danışmanız gerekir. Size uygun ürünü verecektir.
Birazda tüy yapısı bozulmuş. Büyük olasılık tüy dönemine girecek ve keyifsizliği bundan dolayı olsa gerek.

Oyla 0

Fahri Ayyıldız

iyikus.com Üyesi
Merhaba uçuş esnasında ya da ondan hemen önce/sonra yem yedirildiğinde veya yediğinde kusma olabiliyor. Diğer sebebi bunla alakalı değilse eş istiyor olabilir. Dişiniz kızışmış bu arada :)
Kabarma, kötü duruş, bozulmuş bir dışkı söz konusu ise kursak enfeksiyonu olabilir. Bunun içinde veterinere danışmanız gerekir. Size uygun ürünü verecektir.
Birazda tüy yapısı bozulmuş. Büyük olasılık tüy dönemine girecek ve keyifsizliği bundan dolayı olsa gerek.
Evet tüy döküyor keyifsiz.
Dışkı normal.
Kızışma konusunu bilmiyorum.
Nasıl anlaşılıyor bu durum.

Oyla 0