Neler Yeni

iyikus.com - Kuşlarınıza iyi geleceğiz

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun değerli üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup destek alabilirsiniz.

Muhabbet Kuşları Muhabbet Kuşu Isırma Sorunu

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
19,475
Yaş
31
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Muhabbet Kuşu Isırma Sorunu

Hiçbir kuş, doğuştan acımasız değildir. :D Onlar ısırmayı sevmezler ama kendilerini korumak ya da hoşlanmadıkları davranışı durdurmak için ısıracaklardır.

Bir süre önce, birinin, veteriner hekime şu basit soruyu sorduğuna kulak misafiri oldum: "Parmağımla papağanımı dürttüğüm zaman ısırıyor. Onu nasıl durdurabilirim?" Veteriner, sadece basit bir cevap verdi: "Dürtme"!
isirik1.jpg
Bazı durumlarda, kuşumuz için "iyi para" ödediğimiz andan itibaren, biz, hemen güven ve sevgi olarak karşılık bekleriz. "Kullanım kılavuzu"na bakmıyoruz. Bu güzel yaratıkları, doğal ortamlarından aldık ve bizim için evcil, arkadaş hayvanlara dönüştürdük. Onlar; aslında, bize, bizim onlara borçlu olduğumuz kadar herhangi bir şey borçlu değildirler. Doğada kendilerine bakma yeteneklerini ellerinden aldık, bu koşullara uygun şekilde bakılmayı ve saygı duymamızı hak ederler.

Bizim gibi, kuşların da bir konfor sınırları vardır. Biz evcil hayvan sahipleri olarak, onların konfor limitlerinin ne olduğunu öğrenmek zorundayız ve bu limiti kırmamalıyız. Bazı kuşlar kısa sürede, size güvenerek arzu ettiğiniz fiziksel yakınlığa izin vereceklerdir. Ama bazılarının da , size güvenmeyi öğrenmeleri daha uzun zaman alır ve bazı diğerleri de "istenen özellikte değildir". İnsan kişiliklerine temelde benzer. Bazı insanlar sevecendir, bazıları değil. Bazıları ilk günden itibaren kuvvetli bir bağ kurarken bazılarında daha uzun zaman alır.

Başarılı bir ilişki, kurulabilir...

 • Onların güvenini kazan: Evcilleştirme/eğitim şeklinde olmadan, arkadaşça yeni evcilinizle çok zaman geçirin. Kuvvetli bir bağ kuruluncaya kadar hatta bundan sonra da onunla çok iyi olduğunuz zamanlar dışında parmağınızı veya elinizi yaklaştırmayın. Aslında, herhangi bir şekilde fiziksel temas için zorlamayın. Konuşarak onun güvenini kazanın ve herhangi bir strese zorlamadan, ondan istekte bulunmadan yeni dostunuzla zaman geçirin.
 1. O, fiziksel teması kabulleninceye kadar sadece basit tahta bir sopa veya "kaldırma/alma tüneği gib" tünekle hareket ettirin. (Not: Bu tüneği evinizde kullanmakta olduğunuz yer temizleme bezlerinin ucundaki birbirine vidalanabilir iki parça plastik sopaların ucuna ağaç dalından tünek adapte ederek yapabilirsiniz.)
 2. Aynı zamanda; ikramda bulunmak, onların iyi niyetini kazanmaya yardım eder; ancak hedef, kuşun size gelmesi için eğitimi vermektir, onun konfor bölgesi sınırındaki engeli kırdığınızda bir ısırıkla da sonuçlanabilir.
 • Sizinle bağ kurmayan bir kuşa dokunmayı denemeyin. Evcil kuşlar, av hayvanlarıdır ve onların tek savunması gagalarıdır. Öyle ki korku hissederlerse ısıracaklardır.
 • Evcilinizi anlamayı öğrenin: Doğadaki çiftleri izlediğinizde, onların kavgalarını ve eşlerden birinin diğerinin hoşlanmadığı bir şey yaptığında birbirlerini ısırdıklarını göreceksiniz. Bu "Kes Artık" demenin yoludur! Daha fazlası, eş, diğerinin isteğini görmezlikten gelecek, ısrar halinde daha ağır ve acı verici ısırık gelecektir. Bundan dolayı hayli basit bir cevap ortaya çıkacaktır: "Onların hoşlanmadığı şeyi yapma".
 • Yaşam düşündüğünüz kadar basit değildir. Onu kafesine geri koymak zorundaysam ne olur? O açıkçası beğenmez, ama yapılmak zorundadır; bundan dolayı, onu her geri koymam gerektiğinde ısırılmak zorunda mıyım? Cevap; eğitebilmek için kafesine geri dönmesini çekici hale getirmelisiniz veya benim yaptığım gibi onun görmesini da sağlayıp yiyecek kabını onu kafese sokmadan önce doldurmalısınız. Bu şekilde kafese sokmak zor değildir. Aslında, o genellikle kafese kendi döner (ki bu ideal senaryodur).
 • İnatçı kuşlarda, "kaldırma/alma tüneği" veya basit bir ağaç tünek, acı verecek ısırıkları engellemekte yardımcı olabilir. Yine de akılda tutulmalıdır. Kafese geri koymak için yalnızca ağaç tünek kullanıyorsanız, yakında tünekten nefret edecektir ve o tüneğe konmayı reddedecektir. Bir tünekle alınmanın iyi sonuçlar vereceği kuşa öğretilmek zorundadır.
 1. Kuşla, dostluk kurulduğunda bile, kucaklanma gibi hislerden hoşlanmadıkları anlar olabilir ve havada olmadıkları zaman yakınlaşma için zorlama denemenizde, bir ısırıkla karşılaşmak olasıdır. Onların sahipleriyle dostluk kurdukları andan itibaren ısırıkları genellikle, bir çimdikten fazla olmayacak, sadece bir uyarı konuşması niteliğinde olacaktır.
 2. Kuşunuzun beden dilini okuyabilmek önemlidir. Yaptığınız bir şeyden rahatsız olduğunu gördüğünüz zaman, yaptığınızı durdurmak veya zoru başarmak başka bir yol bulmak zorundasınız. Lütfen bilgi için beden dili başlıklı makaleyi okuyunuz.
 • Sonuçta evcil hayvan sahibi, onu kendi erdemleriyle kabul etmelidir. Bu hayvan, canayakın veya beklediğiniz kadar kucaklanabilir olmayabilir. Yine de, her kuş bizim gerçekten beğendiğimiz bazı kişilik özelliklerine sahip olacaktır. Şarkı söylemesi, konuşması veya TV seyrederken omuzumuzda oturması gibi. Ne olduklarını bilerek sevin onları; sonunda, her ikiniz de ne kadar kuvvetli bir bağın oluştuğuna şaşırabilirsin.
Ne zaman ısırır ?

İşaretleri oku: Bir ısırıktan önce genellikle kuş, ısıracağını gösteren fiziksel işaretler vermiştir, eğer onun bu dileği görmezlikten gelinirse ısırır. Fiziksel işaretler; sabit gözler , esneyen kanatlar ve açılan kuyruk tüyleridir.

Isırma nedenleri ve çözümler:

 • Henüz kuşunuzun güven ve sevgisini kazanmadınız mı?
Kuşu evcilleştirmek için zaman ayırmak zorundasınız. Fısıldayarak konuşun. Sakin konuşun. Yalnızca size güvenmediği zaman ve tabii ki onun beden dilini görmezlikten geldiğinizde saldırgan olabildiğini unutmayın. Bununla birlikte, dostluk kurulduğunda; acıtıp kanamaya yol açacak olan ısırmalar "bunu istemiyorum" şeklindeki nazik bir gaga dokundurmasına dönüşecektir.

 • Onun, hakimiyet kurduğu kafes alanını istila ediyor musunuz?
Kişisel alanına saygı duyun. Eğer zorunluysa, dış taraftan yem/su değiştirilebilen bir kafes sağlayın ki istemediği zaman alanına girmiş olmayın.

 • İstemediği halde sevmek mi istiyorsunuz?
İnsanların istemedikleri girişimleri geri çevirme hakları vardır. Kuşunuz da istemiyorsa saygı duymalısınız. Kuşunuzla dostluk kurma deneyimlerinizi sürdürün ancak unutmayın ki onun da "havasında" olmayacağı zamanlar vardır.

 • İstememesine rağmen kuşunuzu kafese geri mi koyuyorsunuz?
Yaptığınız şey zorunlu olabilir ama kuş hoşlanmayacaktır.Kafesine beğeneceği "güzel" favori yiyeceklerinden koyarak dönüşünü cazip hale getirebilirsiniz. Kuşunuzun, onu gördüğüne emin olun. Geri koyduğunuzda elinize biraz besin alıp verin.

 • Kıskançlık
Kuşlarımızın bizi ısırmalarını önlemek için, ısırmalarına neden olan şeyi bulup ortadan kaldırmalıyız. Beden dilini öğren ve duyarlı ol.
 
Üst