Muhabbet Kuşu Kaçan Kişiler Ne Yapmalıdır?

Hepimizin çok sevdiği ve minicik kalpleriyle kalbimizde kocaman bir yeri kaplayan sevimli canlılar muhabbet kuşları, afacanlıkları ve araştırmacılıkları ile bilinirler. Bulundukları ortamdaki her şeyi merak ederler. Ancak bazen, bu meraklı oluşları onlara zarar verir. :m11:

Örneğin evde pencere açık unutulmuşsa ya da hafif açık bırakılmışsa, dışarı kaçma çabaları çok kez görülmüştür. Kimi zaman bu uğraşları fark edilip engellense de, bazen bu önlemler ihmal edilebilmekte ve bu minik meraklı dostlarımız pencereden dışarı kaçabilmektedir. 😕

İşte böyle bir durumun olmaması için, engel olabilmek adına neler yapabiliriz, bir göz atalım. 🧐

Alınabilecek Önlemler:

•Özellikle yaz aylarında bunaltıcı sıcak yüzünden camlar hep açık olmaktadır. Bu nedenle de kuşunuzun kaçması için fırsat doğmaktadır. Kuşunuzu serbest bıraktığınız odada pencerede sineklik olursa, kuşunuz pencereye konsa bile kaçamaz.
•Kuşunuzu serbest bıraktığınız odada kapı açıksa, kuşunuzun gidebileceği tehlikeli yerleri hesaba katmanız ve girmesi sakıncalı olan odaların kapılarını kapalı tutmalısınız.
•Kuşunuzun kafesi eğer balkondaysa kafes kapısının kapalı olduğundan ve kafes telleri arasındaki mesafenin kuşların geçemeyeceği kadar dar olduğundan emin olun.

(Örneğin, bizim Fıstık her yere girmek isteyen, çok hiperaktif ve araştırmacı bir kuş. Kimi zaman kafesteki bölmenin altından geçip öteki tarafına geçmekte ve arasındaki mesafenin bol olduğu kafes telleri arasından kaçıp gidebilen bir kuş. Daha dün bu şekilde kafesten kaçma girişiminde bulunmuş ve başarılı olmuştu. Eğer odada pencereleri açmış olsaydık çoktan Bıdık'la birlikte kaçmıştı 😕)

İşte, almanız gereken önlemler bunlar. Ama diyelim ki, (Allah korusun) kuşunuz kaçtı. Hiçbir yerde de bulamadınız.

Hemen yapmanız gerekenler şunlar:

•Kaçan kuşun geri dönmesi, eğer evden uzaklaştıysa imkânsız denilebilecek kadar zordur, bunu unutmayın.
•Yakınlarda bir yerlerde olma ihtimaline karşın, balkona ya da pencerenin önüne kafesin kapısını açıp yerleştirin. Bir müddet sürekli gözlemleyin. Kuşunuz yakınlardaysa kafesi görüp gelebilir.
•Eğer dışarı çıktınız ve kuşunuzun kaçtığı yeri gördünüz ise avcunuza dal darı ya da yem döküp kuşa doğru uzatın. Eğitimliyse eğer, gelecektir.
•Kuş kaçmış ve başka bir eve de girmiş olabilir. Bu şekilde başkasının kuşunu evde bulup sahiplenen çok kişi var. Bu nedenle, kayıp ilanı sitelerine kuşunuzun resmini koyarak, bulunma ihtimalini artırabilirsiniz.

Bu makale umarım sizlere faydalı olmuştur. Okuduğunuz için teşekkürler :)

Kaçan kuşların bir çoğu geri gelmiyor 😔 üzücü bir durumla karşılaşmamak için yazın daha dikkatli olmalıyız.
Ellerine sağlık 👍

Benim bir tanıdığımın kuşu balkon cam full açıkken dışarı kaçmıyordu, eğitmişler mi bilmiyorum sonra ben uyardım bugün gitmezse bir gün kaçar böyle yapmayın diye beni dinlemediler ve sonra bir gün gerçekten kaçtı.

Ben kuşlarımı uçurduğum zaman hem camı hem de odamın kapısını tamamen kapatıyorum, hiç böyle bir kaçma durumu olmadı bu yüzden

Benim bir tanıdığımın kuşu balkon cam full açıkken dışarı kaçmıyordu, eğitmişler mi bilmiyorum sonra ben uyardım bugün gitmezse bir gün kaçar böyle yapmayın diye beni dinlemediler ve sonra bir gün gerçekten kaçtı.

Ben kuşlarımı uçurduğum zaman hem camı hem de odamın kapısını tamamen kapatıyorum, hiç böyle bir kaçma durumu olmadı bu yüzden
Benim de teyzemlerin muhabbet kuşları vardı, kafesleri balkondaydı. Onlar da çok dikkat etmemişler ve kuşları kaçmıştı.

Ve son zamanlarda çok fazla kuşu kaybolan kişinin haberini aldığımdan, böyle bir yazı yazmaya ihtiyaç duydum. Aslında gereken önlemleri almak çok basit ama, işte bazen ihmal edilebiliyor ne yazık ki.

Bir de kuş bu sonuçta, eğitimli de olsa bir yerler açık oldu mu merak salıp gidebilir. Her ihtimale karşı tedbirli olmak lazım.