Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Muhabbet Kuşu Kafesi Dizaynı
kafesdizayni.jpg
  • Tavsiye edilen kafes ölçüleri 45 X 40 X 40 cm
  • Kafeste kuşların çiğnemesi için yumuşak halka şeklinde bir tahta mevcut.
  • Tünekler hep ağaç dallarından ve ahşap malzemeden olmalıdır. Ağaç dalından tünekler muhabbet kuşları için en sağlıklı olanıdır. (Evcil hayvan mağazalarında genelde hep plastik tünekli kafesler satılır. )
  • Mineral blok, mürekkep balığı kemiğinin yanı sıra kafeste ayrı bir kapta kaliteli kuş kumu da olmalıdır.
  • Yem kabı aynı suluk gibi, yem yenildikçe yeni yemler aşağıya doğru geliyor.
  • Oyuncak olarak da salıncak ve renkli halat var, çok güzel bir seçim, ayna kullanmayınız.
  • Kafes zeminine siyah-beyaz gazete kağıdı serilmiş, siz de gazete kağıdı kullanabilirsiniz. Eğer muhabbet kuşunuz gazete kağıdını çok fazla kemiriyorsa, gazete yerine mürekkepsiz teksir kağıdı veya tabanında tel ızgara olan kafeslerden kullanmanızı tavsiye ederiz. Zemine kuş kumu da koyabilirsiniz ama sık sık değiştirmeniz gerekir.
  • Kuşunuz kafes tellerini kemirebilir, bu yüzden kafes satın alırken krom kaplama telleri olan, paslanmaz, metalik veya altın rengindeki kafesleri tercih etmelisiniz.

Hayel.E

iyikus.com Üyesi
Ekli dosyayı görüntüle 35
  • Tünekler hep ağaç dallarından ve ahşap malzemeden olmalıdır. Ağaç dalından tünekler muhabbet kuşları için en sağlıklı olanıdır. (Evcil hayvan mağazalarında genelde hep plastik tünekli kafesler satılır. )
  • Mineral blok, mürekkep balığı kemiğinin yanı sıra kafeste ayrı bir kapta kaliteli kuş kumu da olmalıdır.
  • Oyuncak olarak da salıncak ve renkli halat var, çok güzel bir seçim, ayna kullanmayınız.
  • Kafes zeminine siyah-beyaz gazete kağıdı serilmiş, siz de gazete kağıdı kullanabilirsiniz. Eğer muhabbet kuşunuz gazete kağıdını çok fazla kemiriyorsa, gazete yerine mürekkepsiz teksir kağıdı veya tabanında tel ızgara olan kafeslerden kullanmanızı tavsiye ederiz. Zemine kuş kumu da koyabilirsiniz ama sık sık değiştirmeniz gerekir.
  • Kuşunuz kafes tellerini kemirebilir, bu yüzden kafes satın alırken krom kaplama telleri olan, paslanmaz, metalik veya altın rengindeki kafesleri tercih etmelisiniz.
Merhaba.Beyaz kafes boyali olarak geciyor demi??

Afatsumi

Forum Sakini
Kafes üreticileri doğru düzgün kafes üretmiyorlar. Çoğunluğu kullanici dostu değil. Alt tüneğin takilacagi yere yemlik kapisi denk geliyor, ust tunegin takildigi yer tavana yakin oluyor, sulugu koyacagin yer ya cok ustte ya cok altta kaliyor, fazladan bir kapi koymuyorlar yuvalik icin, bi tarafa yaklastiriyosun kuşun kuyruğu tele sürtüyor, diger tarafa yaklastiriyorsun iki tunek arasi mesafe kisaliyor, alt izgarali oluyor temizlik icin bazisinda kafesi sökmen gerekiyor, kimisinde ızgara ile taban arasi mesafe kisa kuslar pisligine ulasabiliyor, yuvaligin takilacagi yer altta kaliyor bazen, iki tane daha yatay tel atmiyorlar çoğunda, mesela gunesten koruma kapagi bile yapilabilir plastikten tak çıkar seklinde, kiminin alt izgarasini cikarana kadar hâl geliyor bunun gibi sıkıntılar. Hepsinin bir arada dusunuldugu ya da dusunulecegi kafesler illa ki vardir fiyatlari da ona goredir ama piyasada satilan çogu kafes standartlari karsilamiyor bence.

Afatsumi

Forum Sakini
Screenshot_20220504_111708.jpg
Uzun zamandir olabiliritesini düşündüğüm birseyi sizinle paylasmak istedim, kayda değer birsey olmayabilecegi icin yeni konu acmamak ve baska konulari dagitmamak icin buraya yazmak istedim. Malumunuz kuş severlerin ozellikle de evde bir iki çift kuş severlerin en büyük (ve benim en büyük 😅) sıkıntılarımızdan biri kuşlarimizin minik tüyleri, uçuntular, yem tozlari temizlik hijyen konusunda hassas olan eşlerimiz icin de problem yaratiyor. Kafes icerisinde kuş kanat cirpmaya baslamasi ile havada onlarcasi uçuşmaya basliyor. Şekildeki emme hunilerinden cekilecek bir hava ile bu ucuntularin yuzde ellisinden kurtulma sansimizin oldugunu dusunuyorum. Fan motoru tipki bir jet motoru (elektrikli süpürge motorunun daha küçüğü olduğunu düşünün) emiş ne kadar artarsa o kadar toz ceker mantigiyla kafesin ustune ve alt tarafina genis agizli bir huni gibi tak cikar aparatli olacak sekilde tabi bu sistem zaten uretimhanelerde var cogunda ama ev kullanicilari icin olacak bir sistem. Burda en önemli soru motor nasil calisacak neye gore calisacak.
Birincisi, motor 12v ya da 24v düşük
voltajla çalışacak.
İkincisi, motor her zaman calismayacak cunku sarfiyati da gectim kuslarin ceryanda kalmamasi ve gürültü konularindan dolayi. Kuslarin kanat cirpmalarini algilayan bir sensör sadece kanat cirpmada degil normal hareketlerde de motoru calistiracagi icin şöyle düşündüm, kanat çırpma sesi ile calisacak bir sistem olabilir. Bir alici mikrofon sayesinde ses bilgisi karta gidecek ve kart sesi ayirt ederek fan motoru calistirip calistirmamaya karar verecek. Kanat çırpma bittikten sonra da iki üç dakika daha çalışmaya devam ederek yere yeni inen tozlari da cekecek. Box kafeslere daha uygun olabilir.
Burda biraz da yazilim ön plana cikiyor sekil uzerinde elbette oynamalar olabilir. Denemeye degmeyebilir de ama hergun yeni birsey cikiyor bu konuda yapacak birseyler olmasi lazim diye hosgorunuze sığınarak paylasmak istedim

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
@Afatsumi hocam aslında fena düşünce değil. Bende benzer sorunlar için kafa yordum ancak teknik konularda çok kabiliyetli ve istekli olmamamdan araştırmadım hiç. Bir ara fan lı yuvalar yapanlar vardı belki de bu iş içinde projenize benzer bir çalışma yapmış olan vardır (Büyük havalandırmalar haricinde).

Afatsumi

Forum Sakini
@Afatsumi hocam aslında fena düşünce değil. Bende benzer sorunlar için kafa yordum ancak teknik konularda çok kabiliyetli ve istekli olmamamdan araştırmadım hiç. Bir ara fan lı yuvalar yapanlar vardı belki de bu iş içinde projenize benzer bir çalışma yapmış olan vardır (Büyük havalandırmalar haricinde).
İmkan ve donanim dahilinde geliştirmeye açık konular oldugunu düşünüyorum özellikle de bu kafes dizayn aksesuar modifikasyon duzeyinde, akil akildan üstündür. Boyle kafesi bogmayacak sekilde portatif tak cikar seklinde işlevsel olarak yapilacak hersey gelişime acik. Belki böylece tül derdinden bile kurtulunabilir. Mesela biraz once gunes vuruyordu kuş sadece tunekten tüneğe atladiginda ya da sirkelendiginde bile o ufacik tüy taneleri havada saniyelerce süzülüyordu, biraz onceki cirpinma sesine duyarli olmasina bile gerek kalmadan cok basit sensörlü bir sistemle bile bilgisayar fanlari ile bile en ufak hareketlerde calisip fanin arkasindaki bir toz perdeyi bu ucuntulari biriktirebilir. Bununla ilgili bir deneme yapmayi düşünüyorum. Meslegim elektrik olmasinin avantajini kullanmaya calisacagim 😊 kafesin arka ve yan taraflarina iki ya da uç tane kuşun erişemeyecegi sekilde tellere takilabilen arkasinda temizlenebilir bir toz perde ile bir adet harekete duyarli sensor bir adet adaptor ve bir adet minik zaman rolesi ile yapip duruma gore fan sayisi eksiltebilir cogaltilabilir ya da yeri degistirilebilir, fan kapasitesi artirilabilir dusurulebilir. Fanlar minik olacagi için kuşu etkilemez diye düşünüyorum ama o küçük tuy parcaciklarini cekebilecekler gibime geliyor

Afatsumi

Forum Sakini
Screenshot_20220504_140739.jpg
Mesela boyle birsey de olabilir, insaat elektrik borularini düşünün 1.5 2 cm capinda ve uzerinde hava emis delikleri ile kafesin tabana yakin yerine tutturularak kafesin dort yanini dolasacak boylece toz ve ufak tuyler bundan kacamayacak. Daha goze hoş ve islevsel olur diye düşünüyorum.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kuş beslemenin eksi yönlerinden bir tanesi :( Ancak her evcil için böyle bir durum olabiliyor. Tam çözüm sağlar mı emin olamıyorum böyle sistemlerin. Çok güçlü havalandırması olan üretimhaneler de bile düzenli silinme, temizleme olmadan tozu tam çekmiyor havalandırma. Sistemi kafamda belki de tam canlandıramadım o yüzden kestiremiyorum sınırlarını :(

Düzeltme: Üstteki sistem işe yaramaz bence. Temel sorun tabana düşenler değil de daha çok üst kısımda uçuşanlar gibi geliyor bana hep. Denenebilir gibi

Afatsumi

Forum Sakini
Kuş beslemenin eksi yönlerinden bir tanesi :( Ancak her evcil için böyle bir durum olabiliyor. Tam çözüm sağlar mı emin olamıyorum böyle sistemlerin. Çok güçlü havalandırması olan üretimhaneler de bile düzenli silinme, temizleme olmadan tozu tam çekmiyor havalandırma. Sistemi kafamda belki de tam canlandıramadım o yüzden kestiremiyorum sınırlarını :(

Düzeltme: Üstteki sistem işe yaramaz bence. Temel sorun tabana düşenler değil de daha çok üst kısımda uçuşanlar gibi geliyor bana hep. Denenebilir gibi
Haklısınız hocam ilk resim daha mantıklı ve deneme yanilma yapilmadan kestirmek güç

maviş-boncuk

iyikus.com Üyesi
Ekli dosyayı görüntüle 35
Hocam, benim boncuğumun ayakları doğuştan sakat. Evde engelsiz kafes var ama kafeste hiç rahat değil. Tünek vb. Durmuyor. Bende büyük bir karton kutudan kafes benzeri birşey yaptım. Orada gayet rahat. Ancak bir sürü oyuncağı olmasına rağmen oyuncak beğendiremiyoruz beyefendiye. :) Muhabbet kuşlarının sevdiği renkleri, oyuncak çeşitlerini falan yazsanız. Ben de onlardan alsam?

Melike Gül 

Yönetici
Moderatör
Benim bir ara yazdığım bir konu vardı. O konunun içinde 41 farklı oyuncak modelini ele almıştım. İstersen o konuya da bir göz atabilirsin. O zamanlar araştırdığım tüm oyuncak modellerini eklemiştim. Belki içinden birini sizin minikte beğenir :giggle:

maviş-boncuk

iyikus.com Üyesi
Benim bir ara yazdığım bir konu vardı. O konunun içinde 41 farklı oyuncak modelini ele almıştım. İstersen o konuya da bir göz atabilirsin. O zamanlar araştırdığım tüm oyuncak modellerini eklemiştim. Belki içinden birini sizin minikte beğenir :giggle:
Teşekkür ederim. En kısa sürede deneyeceğim. Umarım birini sever.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Hocam, benim boncuğumun ayakları doğuştan sakat. Evde engelsiz kafes var ama kafeste hiç rahat değil. Tünek vb. Durmuyor. Bende büyük bir karton kutudan kafes benzeri birşey yaptım. Orada gayet rahat. Ancak bir sürü oyuncağı olmasına rağmen oyuncak beğendiremiyoruz beyefendiye. :) Muhabbet kuşlarının sevdiği renkleri, oyuncak çeşitlerini falan yazsanız. Ben de onlardan alsam?
karton yerine bütçeniz el verirse akrilik kuş kafesleri alınız. Örnek olarak link bıraktım, daha farklı model ve fiyarları vardır
Oyuncak konusu ise zamanla alışıyorlar. Örneğin zilli bir top, salıncak ilk yöneldikleri. Çok fosforlu olmayan, genelde kuş renklerinin benzeri olan oyuncaklara daha çabuk yaklaşıyorlar.