Muhabbet kuşu kanat ve kuyruk tüyleri uzamıyor

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Oğuz Y.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Oğuz Y.

iyikus.com Üyesi
Merhaba arkadaşlar muhabbet kuşumun kanat ve kuyruk tüyleri uzamıyor ve zamanla ara ara dökülmeler oluyor ne tavsiye edersiniz ne yapmalıyım

Merhaba, fotoğraf atmanız mümkün müdür? Genel bir tüy hastalığı ya da dönemlik bir durum olabilir.
Bu tip durumlarda banyo vermek ve B vitamini destekli bakım gerekiyor.

Oyla 0
Haftada 1 uzun tüyleri kopuyor bir kaç tane. En alttaki resimde belli oluyor kanat tüyleri dökülüyor kuyrukta uzuyor yine kopuyor aralardan. İçeriğinde biotin de bulunan petshop tan aldığım bir b vitamini kullanıyorum ismi betisol ve multivitamin de veriyorum

Son düzenleme:
Oyla 0
Tüyleri genel olarak sıkıntılı görünüyor. Çok fazla kanat ve kuyruk tüye eksik. Aldığınızda da böylemiydi?
B vitamini vücuttan atıldığı için haftada 3-4 gün vermenizi öneririm. Birde banyo ihtiyacını karşılayın. Tüylerin uzayan yerlerine ellediğinizde mercimek büyüklüğü kadar tahmini şişlikler var mı bakabilir misiniz?

Oyla 0
Şişlik yok evet aldığımda dahada eksikti vitaminler sayesinde tüyler biraz daha sıklaştı diye tahmin ediyorum yavru almıştım ben kuşu şimdi 6 7 aylık oldu ama tüyünü dizemedi bir türlü. Ve hiç hareketli değil dişiyle hiç alakası yok buğday çimlendirdim ve yumurta maması da veriyorum ağzının ucuyla tadıp bırakıyor vaktinin çoğu zamanını kendi kendine tüylerini kaşıyarak geçiriyor

Son düzenleme:
Oyla 0
Büyük olasılık tüy eksikliği ya da tüy rahatsızlığı olan bir kuş. Kanat ve kuyruk tüyleri bir anda hepsinde eksilme gözlemlenmez. Birde uzun süredir sizdeymiş. Doğuştan bir durum olsa gerek.

Oyla 0
Böyle durumlarda tüy eksikliği veya rahatsızlığı olan kuşlarda Sizin önereceğiniz bir ilaç veya iyi bir b vitamin varmıdır ne yapmalıyım

Oyla 0
Bir zamanlar bende de bir tane doğuştan tüy problemli bir kuş gelmişti. Herkes fransız tüy hastalığı diyordu fakat öyle bir durumu olmadığına emindim. Aynı anne babadan 4-5 kuluçka bebek almıştım ve tek bu kuşta çıkmıştı. Tabi alt soydan kaynaklı gelen bir durumda olabilirdi ama bunca yavruda görülmemesi ve onda çıkması pek bu tezimi doğrulamıyordu.
Nasıl tüy düzeltebildim bahsedeyim. İlk tüy çıkartma zamanına kadar (3. ayı) tüyler uzadı döküldü. O sürede beforvel, sade protein tozu ve banyo sağlayarak süreci götürdüm. Haftada 2 kez vitamin, protein karıştırdım. 2 kezde tam ıslanacak şekilde ıslattım bazen kendim ovalamadan su değdirdim. Bu süreç yaklaşık 2 ay devam etti ve tüm tüylerini toparladı. 7-8 ayına kadar hiç tüy kaybetmedi ve gelen tüyleri geri çıktı. Sonrasını bilmiyorum tabi kuşlarımın tamamını sahiplendirmiştim.

Sizin durumda biraz süreç olarak aksaklık gösterse de tüylerin uzayıp dökülüyor olması iyi bir işaret. Haftada 2 kez mutlaka iyi bir banyo sağlayınız. Sadece su ile (az oranda elma sirkesi eklenebilir). Beforvel türevi çok marka var. Bunun yerine ve protein tozu yerine (kuşlar için fazlası zararlıdır. Soya unu kullanılır normalde bulamamıştım). Biotin olarak satılan b kompleks ürünler alınız. Pet sitelerde mevcut. Biraz fiyatları fazla gelebilir ama amaç iyileştirmek kuşu. Bu nedenle verilebilir diye düşünüyorum.

Oyla 0
Umarım tez zamanda tüm tüylerini tamamlar. Doğuştan taşınan bir durum olup olmadığını öğrenme şansınız varsa mutlaka iletişime geçiniz üreticisiyle. Eşleme düşünülüyorsa bebeklere taşınabilir. :(

Oyla 0
Onu bilemiyorum maalesef. Eğer soyundan gelen bir tüy hastalığı mevcut ise bazı yavrularda görülebilir. İhtimallerden bahsediyorum. Bu nedenle tüy problemli kuşlar eş olarak tercih etmez üreticiler.

Oyla 0