Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,807
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Muhabbet Kuşu Karanlıktan korkar mı?
danny-sleeping-coconut-03.jpg
Muhabbet kuşu karanlıkta korkar mı? Korkmaz. “Muhabbet kuşum gece çırpınıyor” diyerek bu konu ile ilgilenilmesi gerekiyorsa; öncelikle bu duruma neden olan sebeplerin neler olabileceği üzerinde durmak gerekmektedir. Muhabbet kuşunda bu durum görünüyorsa dışarıdan bir veya birden fazla uyarıcının bu duruma sebebiyet verdiği düşünülebilir. Muhabbet kuşunun bulunduğu ortama alışması çok önemlidir; tam alışamadıysa en ufak bir durum değişikliği bile kendisini olumsuz etkileyebilir ve korkmasına neden olabilir. Bu çerçevede, daha az yaşam tecrübesi olan erken yaştaki muhabbet kuşlarında bu duruma daha çok rastlanabilir.

Muhabbet kuşlarının sevgi temelinde güven dolu ortamın bulunduğuna inanarak yaşamlarını sürdürmeleri gerekmektedir. Her canlı için olduğu gibi muhabbet kuşlarında da “güven duygusu”nun gelişmesi temel önemdedir. Bu anlamda, tüm yaşam süreçleri boyunca yanlarında olunduğu sürece mutlaka kendileriyle nazik ve şefkatli şekilde ilgilenmek lazımdır. Her zaman alçak ve yumuşak ses tonuyla kendileriyle konuşulmalıdır. Onlarla sürekli konuşarak ilgilenilmesi ayrı önem taşır. Bulundukları ortamın sıcaklık derecesine ve ışıklandırılmasına çok dikkat edilmelidir. Çok soğuk ya da çok sıcak ortamlar kendilerine iyi gelmeyebilir. Bakımlarının çok titiz bir şekilde özenle gerçekleştirilmesi gerekir. Bu konu beslenmelerinden, banyolarına, tırnak kesimlerine kadar birçok boyutu içerir. Huzurlu yaşamaları ve gece de gündüz olduğu gibi gereksinmelerine uygun olarak yaşamlarını devam ettirebilmeleri için bu konular büyük önem taşımaktadır.
Alttaki linke tıklayarak yavru kuşların gece korkularıyla ilgili bilgi edinebilirsiniz;
Yavru Muhabbet Kuşlarının Gece Korkuları
uykulukus.jpg
Muhabbet kuşu karanlıkta görür mü?
Görme duyusunun kuşların en gelişmiş özelliklerinden biri olduğu ifade edilebilir. Kuşlar görme duyuları çerçevesinde beslenirler, kendilerini koruyabilirler ve yönlerini bulabilirler. Kuşlar bu anlamda gece de görürler.
 
Üst