Muhabbet Kuşları Muhabbet Kuşu Kızıştırma Yöntemleri

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Muhabbet Kuşu Kızıştırma Yöntemleri

Muhabbet kuşlarınızın üremesini biraz daha kolaylaştırmak için bazı besin takviyelerine ihtiyaç duyarız. Çiftleşme ve üreme belirtileri göstermeyen kuşları daha istekli hale getirmek için çeşitli yöntemler denemek mümkündür. Bu yöntemler üreticiden üreticiye göre değişmektedir ve şuan yazacaklarım benim deneyimlediğim ve araştırmam sonucunda elde ettiğim bilgilerden yola çıkarak hazırlanmış yöntemlerdir. Uygulanabilecek yöntemler bazı çiftlerde işe yarayabilir, bazılarında işe yaramaz.

Tohumla Kızıştırma
Üreticilerin favori tohumu Nijer.
nijertohumu.jpg
Normal şartlarda karışık kuş yemlerinde %1-2 oranda yer alan nijer tohumunu biraz daha arttırabilirsiniz. Fakat aşırı olmamalıdır. Bu önerebileceğim en doğal yollardan biridir.

• Çiftlerinize çok az miktarda bal verebilirsiniz. Kuşunuz için hazırlayacağınız yumurta mamalarına çok az miktarda bal ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda keçi boynuzu tozu da aynı etkiyi görecektir.
  • Elbetteki bu yöntemler kısa sürede sonuç verecek diye birşey yok. Kuşlarınızın uyumu, yaşı, kafesin konumu, kuşlarınızın özellikleri bu süreci değiştirecektir.
  • Kuşlarınıza yem ve tohum harici taze yiyecekler sunabilirsiniz. Havuç kızışma için öncülerdendir. Muhabbet kuşlarınızın yiyebileceği diğer taze meyve ve sebzelere buradan bakabilirsiniz;
    Muhabbet Kuşlarına Taze Yiyecekler
  • Besin haricinde diğer yöntemler ise şöyle; Salmalar da dinlendirme yoluna gidebilirsiniz. Salmalara dişili erkekli ayırabilirsiniz veya dişi ve erkekleri aynı salmada dinlendirebilirsiniz. Üreticiler her iki durumda da başarı elde ettiklerini belirtmektedirler. Ben dişileri ve erkekleri ayrı ayrı salmalara koyuyorum. Bu sayede gayet başarılı verim elde ettim. Kuşların anlaştıkları halde çiftleşmemesinin sebebi %90 sahibinin onlara uyguladığı bakım ile ilgilidir. Bakım koşullarınızı yeniden gözden geçirmeniz gerekir.
  • Kötü bakım koşulları : Bulundukları ortamın temiz olmaması, Kaliteli ve taze yem kullanılmaması, Kuşlara yeterince uyku vakti tanınmaması ( muhabbet kuşları günde 10-12 saat uyurlar bunu da daha çok gece gerçekleştirirler. Bulunduğu ortamın gece sessiz olması ve onları rahatsız edici ışık miktarının bulunmaması gerekmektedir. Aksi taktirde strese girerler), Muhabbet kuşları sevecen ilgiden hoşlanırlar. İlgisiz davranıyorsanız. Nasıl biz insanlar duygusal olarak ilgisizliği hissediyorsak o varlıklarında bir kalbi olduğunu unutmamamız gerekmektedir.
Kızışmış muhabbet kuşlar nasıl anlaşılır?
Hareketleri öncelikle anlamamıza yardımcı olur. Örneğin erkek kuşun üzerine ayak atmaya çalışması, dişiye ve kafes aksesuarlarına kurlar, dişiyle olan ilginin artması ve birbirlerini beslemeleri ve cere renklerinin olduğundan daha fazla koyulaşması bu süreci açıklar. Görselde kızışmış muhabbet kuşlarının cere renkleri yer almaktadır. ( bu oranlar kuşlara göre değişebilir )
Dişi Kuş:
disikuskizisma.jpg
Erkek Kuş:
erkekkizisma.jpg

:rolleyes:Lütfen bu tarz durumların sabır işi olduğunu unutmayalım ve onların sağlığını bozacak yöntemler denemeyelim.
Bol verimli üretim geçirmeniz dileğiyle
iyikus.com