iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup, destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

pomeranian boo fiyatları

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
10,841
Çözümler
36
Tepki puanı
10,487
Yaş
29
Konum
Ankara
Muhabbet Kuşu Konuşturma Eğitimi
Muhabbet kuşlarının konuşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için normalden daha fazla ilgi ve alaka gereklidir. Kimi kuş ilk ayında, kimisi ise yaşına yakın konuşmaya başlayabilir. Biraz şans işi diyelim :)
Konuşturmak için bazı yöntemler mevcut. Bunlara değinmek istiyorum.
konusmaa.jpeg
Kuş Konuşturma Teknikleri

Kuşunuza konuşmayı öğretmenin en etkili yolu tabii ki onunla konuşmaktır. Onunla, sözcükleri yeni öğrenmeye başlayan bir çocukmuş gibi sabırla ancak bıktırmadan konuşun. Belirli olgu, davranış ve nesneleri adlandırın. Sürekli olarak; yanına geldiğinizde "Merhaba" , uzaklaşırken "Hoşça kal", yem/yeşillik/meyve vb. uzattığınızda "Teşekkür ederim" şeklinde. Evdeki diğer insanların ve herhangi bir diğer evcil hayvanın isimlerini de kullanabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre aynı anda tekrar iyi değil. Zamana yayarak öğreteceğiniz kelimelere vurgu yapabilirsiniz. Bu sayede daha kolay öğrenecektir. İlk kelimeyi öğrendikten sonra ilerisi kazak söküğü gibi gelecektir.

Ayrıca kuşunuzun davranışları ile söylemeye çalıştıklarına da karşılık vermelisiniz. Muhabbet kuşunuz, kafesten çıkmak istediğinde, acıkmışsa bu davranışı hakkında da konuşabilirsiniz. Örneğin dışarı çıkmak istediğinde “gel” , “çıkar beni” gibi kelimeleri tekrarlayabilirsiniz. Davranışlarını anladığınızı belli etmelisiniz. Gerçekten de henüz konuşmayan veya konuşmayacak olan bir kuş da bu sözlerinizle ne yapmak istediğinizi anlayacak ve ona göre tepki gösterecektir. Tabii ki kuşunuzun tepkilerini ve beden dilini çok iyi anlamanız şarttır. Konuşmayı öğretmek için davranışlarını gözlemlemek ilişkinizin gelişmesinde yapılması gereken ilk davranıştır.

Konuşma Eğitimi Seansları

1. Muhabbet kuşunuzu aldığınızda 2-3 gün süre ile ortama alışması için izin verin. Bir kez alıştığında, konuşma eğitimine başlayabilirsiniz. En iyi zamanlar, sabah kahvaltı öncesi ve akşam üstleri, akşam yemeği sıralarıdır.

2. Kafese yaklaşarak başlayın ve yakınında olmanızdan korkup heyecanlanmayacağı kadar bir süre yanında durun.

3. Bu aşama tamamladığında, söylemesini istediğiniz kelimeyi öğrenmesi için tekrarlamaya başlayın. En iyisi; asla bezginlik, kızgınlık ifadeleri taşımayan aynı alçak ve tatlı bir tonda (bağırmadan) tekrarlamaktır. Kısa bir sözcük grubu seçin ve muhabbet esnasında birçok yerde kullanın. Bu süreci belli bir düzenle, kendi başına söylemeye başlayıncaya kadar, birkaç gün tekrarlayın. Bir veya iki sözcükle başlayıp onun öğrenebileceği daha uzun cümlelere geçin. Muhabbet kuşları çocuk şarkılarını ve şarkı söyleyen insanları severler. Herhangi bir kaynaktan .mp4 formatında uygun müzikler edinebilir ve ona dinletebilirsiniz. Ancak, aynı sözcükleri kaydederek tekrar tekrar dinletme şeklindeki eğitim uygun değildir. Muhabbet kuşları kolayca sıkılabilir ve tekrarlayan sesler strese neden olabilir, bu nedenle çok dikkatli olunmalıdır. Muhabbet kuşlarının, onları eğiten insana yakın olmaya ihtiyaç duydukları ve çoğunlukla ses titreşimi, dudak ve dil hareketlerinden konuşma öğrendikleri deneyimlerle belirlenmiştir. Kullandığınız kelimeleri bazen uzatarak söylediğiniz takdirde her iki şekli ile de (canım, canııııııııım gibi) tekrarlayabilir, bu konuda da dikkatli olunmalıdır.

4. Bunu günde 15-20 dakika tekrarlayın ve önceden bilmelisiniz ki öğrendikten sonra sus deseniz de susmayacaktır. Çünkü artık onun için iletişim konuşmaktır.

Muhabbet kuşu, genelde üç aylık oluncaya kadar konuşmaya çalışmayacaktır, dinleyecektir. Tabii bu ilginizin, birlikteliğiniz, alışkanlığının, tek olmasının, dışarıda özgürce dolaştığı sürenin uzunluğuna bağlı olarak da değişecektir. Örneğin benim kuşlarımın net kelimelerle konuşmaya başlamaları 2.5 ay civarında olmaktadır. İki veya üç ay esnasında kısa cümleler, mesela “Aşkım”, “Cici kuş”, “Benim tatlı kuşum" gibi aşamalı olarak uzatılan kelimelerle başlanmalıdır. Birçok mükemmel konuşan kuş bile, öğretilenlerin hızı, şekli ve yoğunluğuna bağlı olarak konuşurken saçmalayabilir, şaşırabilir ve biz bu kelime ve cümleleri "Cicikuş benim tatlı aşkım kuşum tatlı cicikuş" şeklindeki kulağa hoş gelmeyen, dağınık kelimeler olarak duyarız. Uygun şekilde konuşma eğitimi verilen kuşlar ise öğrendikleri kelimelerin yerlerini uygun bir şekilde değiştirerek cümleler oluşturabilirler. Mesela “benim Yumoş’um çok güzel” ve “Kıymetli tatlı bir kuşum” şeklinde cümleler öğrenen kuşum şimdi “Benim Yumoş’um çok kıymetli çok tatlı bir kuş” da demektedir.
konusma.jpg
 

Merve B.

Forum Sakini
Mesajlar
1,280
Tepki puanı
892
Yaş
28
Konum
ankara
:) Beden dillerini anlamak harika birşey. Hem onlar mutlu oluyor hem ben. Bizim Bulut çakmağa bayılır. Geçenlerde misafir geldi. Oturuyoruz. Eşim de çakmakla oynatıyor falan. Sonra geri aldı çakmayı attı cebine. Masa ve eşim arasında mekik dokudu. Dedim çakmağı istiyor ver de rahatlasın. Çakmayı geri verdi. Bulut'dan mutlusu yok. :D Misafir anaa ne istedini bile anlıyor. :D Şimdi bişey yaptığında soruyorlar. Ne yapıyo bu sen anlarsın diye. :D Cidden çok güzel bir duygu ya :D
 
Son düzenleme:

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
10,841
Çözümler
36
Tepki puanı
10,487
Yaş
29
Konum
Ankara
Çok meraklılar. Bunu fark edebilirsek harika bir eğitim verebiliriz. Tıpkı sizin kuşlarınızda olduğu gibi. Maşallah
 

Merve B.

Forum Sakini
Mesajlar
1,280
Tepki puanı
892
Yaş
28
Konum
ankara
Bence insanlara kuş beyinli diğere hakaret ettiğimizi sanıyoruz. Ancak bence farkında olmadan iyi bir şey demiş oluyoruz. Keşke her insan kuşlar kadar kuş beyinli olsa. Dünya daha güzel bir yer olur bence. :)
 

Zeynep Çiçek

iyikus.com Üyesi
Mesajlar
1
Tepki puanı
1
Yaş
31
Konum
Ankara
Kuş beyinli diyoruz ya, hayır. Çok fazla zeki olduklarını bile düşünmeye başladım :)
Koş diyorsun koşuyor, gel diyorsun geliyor.
Söylediklerinizi tekrar bile ediyor bazen:)
Kıskançlık gibi tuhaf huyları da var.
Yalnız abartmıyorum ciddi ciddi feci kıskançlar.
 
Üst Alt