Muhabbet Kuşu Kusma Sorunu

Hasan Tekdelen

Yeni Üye
Muhabbet kuşum 1-2 yaşlarında. Kendisi sadece yemek ve su için kafese girer ve evde uyur. Tülün içine girer yada kendi küçük ağacında uyur. Ayna ve kulaklığa kur yapar. Genellikle 2 haftada 1 sulu kusar. Veteriner kursak mantarı demişti. Kendisi sürekli evin içinde gezdiği için toza mağdur kaldığından kirleniyormuş. Kustuğunda tüyleri ıslanıyor arada kahverengi oluyor. O zaman onu yıkayıp suyuna Mantarex ilacı veriyoruz. 1-2 güne düzeliyor ve bu hep devam ediyor. Bu aralar sadece kusmaya çalışıyor ve arada tek tük kuru yemler atıyor. Tedavi olarak ne yapabiliriz? Teşekkürler.

İlac tedavisini duzenli uygulamaniz gerekiyor ayrica aynayida kaldirin ayna tavsiye etmiyoruz kusu siz yikamayin cere goz kisimlari kulagina su girmemesi gerekir

Oyla 0
Bu yazımızı okuyabilir misiniz:
Kuşlar için Ayna Kullanmayın!

İlaç tedavisine başlandığında 4-5 gün düzenli verilmelidir. Bu sürecin sonunda toparlamış olması gerekir. 1-2 gün kullanıp tekrar devam etmek kuşa yarar sağlamayacaktır. Birde böyle bir rahatsızlık söz konusu iken yıkamanızı önermem.
Ayrıca kullandığınız ürünü daha önce duymadım. Triflucan, flagly gibi eczanede satılan ilaçlar kursak mantarına iyi gelebiliyor. Temin edebilirseniz onu kullanmanızı öneririm. Diğer ilaçla alakalı bir içeriğe ulaşamadım bu nedenle içeriği nasıl bilmiyorum.

İlacı direk 1 damla ağızdan verebilirsiniz ya da suluğuna 6-8 damla kullanılabilir. 8 saatten sonra su tazelenmelidir.

Oyla 0