Muhabbet kuşu megabakter

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan UMUTSEL
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

UMUTSEL

iyikus.com Üyesi
Merhaba kuşuma megabakter teşhisi kondu.15.gün ilaç kullanıyoruz.keyfi enerjisi iştahı yerinde fakat sorunum beslenmesi.Ben vitakraft marka yem kullanıyordum ama yulaflarını seçip yiyor diğerlerine dokunmuyor bende kilo kaybı yaşamasın diye yulaf dal darı ve aspur veriyorum ki aspuru da bazen kusuyor.verseka lega b14 pelet yem almıştım ondan veriyorum arada çokta üzmüyor yiyor gibi ama içeriğinde meyve ve bir takım şeker olduğunu okuyunca biraz korktum vermeye,hoş kendi yeminde de bal var.Beslwnme konusunda çok çıkmazda kaldım bu konuda bana yardımcı olursanız çok memnun olurum.İnternette okudukça kafam çok karışıyor. 2 3 aydır çok uğraşıyorum ve çok kıymetlim üzülüyorum.Biran önce düzelsin istiyorum.

Merhaba dün yapılan tahlilde nihayet megabaktere rastlanmadı.ilaçları kestik.15 gün sonra tekrar kontrol için gideceğiz nüks etme riski yüksek olduğu için.fakat kuşta öğürme hareketi ve de ağzından un şeklinde bazen daha iri yem dökme devam ediyor.bunun için bir ilaç karışımı verdi 3 gün kullanıp tekrar haberleşeceğiz fakat ben sizlerinde görüşlerini almak isterim.bunu neden yapıyor olabilir.birde hala tohum yem yemiyor.
Megabakteri tedavisini çok kısa tutmuşsunuz genellikle bu tedavi 1 ay boyunca uygulanır. Tahlil için dışkı örneği kullandıysanız buda ne yazık ki yanlış. Megakberinin zaten dışkıda gözükme ihtimali düşüktür, yani ilk örnek dışkı dan alındıysa bu düşük ihtimal üzerinden tanı koyulmuş demektir. Bu yüzden asıl tanıyı koymak için kursaktan örnek alınır.

Megabakteri tedavisini çok kısa tutmuşsunuz genellikle bu tedavi 1 ay boyunca uygulanır. Tahlil için dışkı örneği kullandıysanız buda ne yazık ki yanlış. Megakberinin zaten dışkıda gözükme ihtimali düşüktür, yani ilk örnek dışkı dan alındıysa bu düşük ihtimal üzerinden tanı koyulmuş demektir. Bu yüzden asıl tanıyı koymak için kursaktan örnek alınır.
İlaç tam 29 gün kullanıldı.bu arada her hafta kontrole götürdüm ve dışkı tahlili yapıldı.hepsinde çıktı azalarak sonuncu da yok dendi.şu an şikayetimiz bitmedi yine götüreceğim olmadı kursaktan da örnek baktırırız.bu zor bir işlem mi birde Kursakta olabilecek diğer sıkıntılarda bu örnekle çıkar mı.

İlaç tam 29 gün kullanıldı.bu arada her hafta kontrole götürdüm ve dışkı tahlili yapıldı.hepsinde çıktı azalarak sonuncu da yok dendi.şu an şikayetimiz bitmedi yine götüreceğim olmadı kursaktan da örnek baktırırız.bu zor bir işlem mi birde Kursakta olabilecek diğer sıkıntılarda bu örnekle çıkar mı.
Bakteriyel durumlar için ekim yapılması gerekiyor. Normal de kursaktan örnek alma işlemi zor değil ama her yerde yapılan bir işlem de değil.

Aspur oranini %30 civarı cikartilabilir, diğer tohumlar haftada 1 ayrı verilebilir
Doğanay hocam merhaba
Limonun son kontrolü sonrası dışkı kontrolünde maalesef yine megabakter çıktı.Kursak numunesi alındı laboratuvara gönderildi.Sonuçlarını bekliyorum.Çıkan sonuca göre ilaç verilecek. İlk seferde amfoterisin B bulamadığımız için 29 gün veterinerimin verdiği 2 ilacı kullanmıştım. Şimdi amfoterisin b bulmaya çalışacağım fakat ağır bir ilaç gibi yorumluyorum okuduklarımdan.Sizin görüşünüz nedir ne yapmalıyım?

Doğanay hocam merhaba
Limonun son kontrolü sonrası dışkı kontrolünde maalesef yine megabakter çıktı.Kursak numunesi alındı laboratuvara gönderildi.Sonuçlarını bekliyorum.Çıkan sonuca göre ilaç verilecek. İlk seferde amfoterisin B bulamadığımız için 29 gün veterinerimin verdiği 2 ilacı kullanmıştım. Şimdi amfoterisin b bulmaya çalışacağım fakat ağır bir ilaç gibi yorumluyorum okuduklarımdan.Sizin görüşünüz nedir ne yapmalıyım?
Tedavisi kolay olmadığından aslında ağır diyemeyiz ancak uzun soluklu kullanım gerektiriyor. Bu süreçte kuşlar yorgun düşebiliyor. Merhaba bu arada :)
Sonuçlar gelene kadar bağışıklığı kuvvetlendiriniz. Gelir gelmez uygun ilaçlarla sürece başlarsanız toparlayacaktır diye ümit ediyorum.

Tedavisi kolay olmadığından aslında ağır diyemeyiz ancak uzun soluklu kullanım gerektiriyor. Bu süreçte kuşlar yorgun düşebiliyor. Merhaba bu arada :)
Sonuçlar gelene kadar bağışıklığı kuvvetlendiriniz. Gelir gelmez uygun ilaçlarla sürece başlarsanız toparlayacaktır diye ümit ediyorum.
İnşallah ?peki bağışıklığı güçlendirmek için ne yapmalıyım.malum pek iştahı yok.