Muhabbet Kuşu Seçerken Değinilmesi Gereken Noktalar 2

Merve B.

Veteran
Kuş Almaya Karar Verdikten Sonra Öncelikle:
Bilinmesi gerekir ki kuşlar bizlerin oyuncakları değildir. Onları hediyelik eşya gibi alıp satmak kabul edilemez bir durumdur.Kuş almaya karar verdikten sonra öncelikli oturup bir güzel düşünmek gerekir. Ben bu canlının gereksinimlerini karşılayabilir miyim diye.Kuşların gereksinimi sadece yem, su vermekle bitmez bunu bilerek düşünmek gerekir.Onlar da insanlar gibi ilgi ve alaka isterler. Sevildiklerini, size güvenebileceklerini bilmek isterler. Savunmasız hayvanlardır. Dertlerini anlatamazlar. Veya kendilerini sizden koruyamazlar. Sizlerin onların dilinden anlamanız gerekir. Evde ki küçük çocuğunuz gibi görmeniz gerekir. Evde çocuğunuz varsa öncelikle onları bilinçlendirmek ve kuşa zarar vermemesi gerektiği öğretilmelidir.Aslında bu en önemli konulardan.Birçok kişi bu durumdan muzdaripdir. Benim kuşum önceden elime geliyordu.Ancak çocuk korkuttu.Artık gelmiyor.Siz olsanız ne yapardınız?

Kuş Seçiminde
Kuş seçerken petshoplara karşı bir ön yargı oluşmuştur.Bu ön yargı aslında pek de haksız yere değildir.Ancak her petshopta aynı güvensizliği arz etmemektedir. Öncelikle güvenilir bir bir petshop araştırmalı ve bulmalısınız.Ve sürekli aynı yerden alışveriş yapmalısınız ki karşılıklı güven oluşsun ve başınız sıkıştığınız da başvurabilirsiniz.
1.Kuşunuzu seçerken daha çok içerisinde kuş sayısı az ol kafeslere yönelmelisiniz.
2.Kafesin temizliğine ve kuşların temizliklerine dikkat etmeli ve ona göre karar vermelisiniz.
3.Eğer kafes içerisinde hasta görünen bir kuş var ise o kafesten kuş almamalısınız.
4.Kafes içinde canlı ve hareketli gözüken kuşları tercih etmelisiniz.Ancak elinize alıp bir bakmalısınız.Kuş çok bağırıyor ve ısırıyorsa bu kuşun karakteri ile ilgilidir. Eğitimi ilk başlayanlar için zor olacaktır.Elinize aldığınız da sakin kalan bir kuş tercih etmelisiniz.
5.Eğer eğitim amaçlı bir kuş alıyorsanız erkek ve yavru olanları tercih etmelisiniz. Erkekler dişilerine kur yaptıkları için eğitimleri ve konuşmaları daha hızlı gelişir.
6.Dişi kuşlar eğitilemez diye kesin bir şey yoktur. Dişi kuşlar da eğitilir ve konuşturulabilir.Ancak erkeklere nazaran daha çok ilgi ve alaka isterler.Ve daha uzun sürede öğrenirler.Ancak emin olun öğrenirler.
Tüm canlılar eğitilmeye ve öğrenmeye yatkındır. Biz istedikten ve sevgimizi eksik etmedikten sonra onların da elimizi boş çevirmeyeceğine emin olabiliriz.:)

423181_4769064118854_112751159_n.jpghqdefault.jpg

Yeni Kuş Seçimi ve İlk Yapılması Gerekenler

Kuş seçimi ile ilgili örnek bir video bırakıyorum buraya:)

Son düzenleme:

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Gayet başarılı. Daha ne olsun. İlk konunun linki eklenebilir bir tek o eksik bence :) Birbirlerini desteklemesi açısından