Muhabbet kuşu soğuk algınlığı

thread_prefix_desc.10

damnatiomemoriae

iyikus.com Üyesi
Katılım
3 Haz 2019
Mesajlar
2
Puanları
13
Yaş
20
Konum
Ankara
Merhaba, muhabbet kuşum sanırım soğuk algınlığı kaptı.
Arada bir ard arda hapşırıyordu, daha fazla arttı bu durum. Bazen de tek kez hapşırıyor sık denebilecek aralıklarda. Hapşırdığında su sıçratıyor her zaman olmasa da.
Sürekli silkeleniyor, kuyruğunu sağa sola sallıyor.
Hasta olduğunu gösterecek şekilde halsizliği yok ama bazen yorgun gibi davranıyor. Onun dışında normal hali gibi konuşuyor, oynuyor...
Az önce de nefes alırken çok hafif şekilde hem tık tık hem de tıs tıs diye ses çıkardığını duydum.
Dışkısı normal ancak dün silkelendi, hemen ardından sadece su şeklinde dışkı yaptı, sonra düzeldi. Yani sanki silkelendiği için öyle yapmış gibiydi.
Dikkat ediyorum üşütmemesine ama nasıl oldu bilmiyorum. Veterinere götürmek istesem de hangisinin kuşlardan anladığını bilemiyorum, gittiğim bir kuşçu da veterinere götürme boşuna dedi.
Bunu yaşamış olan arkadaşlar varsa ve fikir verebilirlerse sevinirim.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,108
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Merhaba geçmiş olsun. Dediğiniz belirtiler üşütme gibi görünüyor ama artarak devam etmesi ciddi bir üşütme olduğunu gösteriyor bize. Veterinerleri arayıp kuşlarla ilgilenip, ilgilenmediklerini sorabilirsiniz. Kuşçulara kulak asmayın onlar için bir can ölmüş mü, hasta mı umurlarında olmaz. Ölürse yine kuş için oraya gideceğinizi bilir. Tavsiyem yumurta maması hazırlayıp sunmanız. Yumurta + havuç + varsa ıspanak + içerisine yulaf ekleyerek kendine gelmesini sağlayabilirsiniz.

Kimi zamanlarda antibiyotik gerekiyor üşütme durumlarında ama onları da veterinerden temin etmeniz gereklidir :(

+Ortam sıcaklığını dengelemenizi öneririm.
 
Üst