Muhabbet kuşu solunum sorunu

efeberktas

Yeni Üye
Herkese merhabalar; 7-8 aylık albino muhabbet kuşumuz birkaç gündür nefes alırken ses çıkarıyor, ara sıra hapşırıyor ve kuyruğunu sallıyor devamlı. Uçurmaya çalışınca da bağırma tarzı sesler çıkarıyor. Yemek yemesinde şimdilik sorun yok. Tünekte duruyor ve genelde kafasını ters döndürüp uyuma halinde ama nefes alırken zorlandığını hissediyoruz. Kuşumuzu dün aldığımız petshopa götürdüm ve 10 dk gözlemledikten sonra kuşun üşütmeden dolayı solunum enfeksiyonu olabileceğini söyledi. Ancak ceryanda bırakmamıştık kuşu. Sera'nın Bronchipur W isimli bitkisel direnç arttırıcısını verdi ve 2 parmak kadar dolu suluğa 15 damla koymamızı ve ağızdan da gğnde 1-2 damla vermemizi söyledi. Ayrıca elimizde Vitakraft'ın Vitafit multivitamini var ve 2.suluğuna da onu koyuyoruz. Sizce teşhis doğru mu ve bu tedavi etkili olur mu? Antibiyotik tarzı bir ürün 7 aylık kuşa verilebilir mi ve ilaç olarak tavsiyeniz var mı? Teşekkürler.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Öncelikle geçmiş olsun. Solunum yolu sorunlarını iyi takip etmek gerekir. Yeni başlıyorsa bu sorun derhal müdahale edilmesi gerekiyor. Eğer ileri safhadaysa düzeltmek oldukça güç. Solunum sorunu olduğunu anlasak bile ne aşamada olduğunu anlayamayacağımız için veteriner kontrolü şarttır. Çıkan ses şu şekilde midir dinler misiniz; SES
Eğer bu şekilde ise solunum hastalığında, tipik sayılan ve her nefeste duyulan bu sesi algılayabiliriz. Bu ses konusuna değinmişken alttaki konulara göz atmanızı tavsiye edeceğim;
Muhabbet Kuşu Soğuk Algınlığı (Aksırma/Hapşırma)
Muhabbet Kuşum sürekli Ağzını açıp kapatıyor
Muhabbet Kuşu Hastalıkları

İştahsız kalması çok tehlikeli kuşun. Pet Shop'dan satın aldığınız ürün kullanışlı bir üründür. Etkisini 2-3 güne göreceksinizdir. Ağızdan 1-2 damla vermeniz gerekli midir bilemem ama uygulanabilir. Üstte linklerde yer alan konularda verilebilecek ilaçlardan bahsettim. Bana soracak olursanız kısa bir süre bekleyin. 2-3 gün kadar. Bu durum devam ederse başka yöntemler denemenizi tavsiye ederim. Kuşunuzu bu süreçte kafesten çıkarmayınız.

Antibiyotiksiz doğal yollarla tedavi deneyin. Örneğin Kuşunuzda kuyruk sallama, hırıltı varsa "okaliptus yağı" kullanabilirsiniz. Aktar benzeri yerlerden temin edebilirsiniz. Bu yağı her gün 1'er damla yaklaşık 4-5 gün boyunda ağzına damlatmalısınız ve suluğunda bu süreçte vitamin vermelisiniz. Kullandığınız vitamin takviyesi uygundur. Bu süreçte solunum probleminin azaldığını gözlemlemeniz gerekir. Eğer yeterli gelmiyor ise son çare Antibiyotik.

Bu süreçte kafesi temiz tutmalısınız. Yanında başka bir kuş varsa ayırmanız gerekebilir. Yem ve suyu günlük tazelenmelidir.

Sizden ricam muhabbet kuşunuzun birkaç fotoğrafını bizlerle paylaşmanız. Tekrardan geçmiş olsun o_O

Son düzenleme:
Oyla 0

efeberktas

Yeni Üye
Cevabınız için teşekkürler Doğanay Bey. Attığınız ses kaydına benziyor kuşumun çıkardığı ses. Okaliptus yağı ile ilgili bir araştırma yapmıştım ve kuşa oldukça acı verdiğini okudum yorumlarda. Siz ne düşünürsünüz bu konuda? Ayrıca bu hastalık için doxiline maddesi içeren Hiprodoxi S, Eritrom ve ya NeoTerramycin tarzı antibiyotikler önerildi ; sizce bunları uygulamak doğru bir tedavi olur mu ve kuşa zarar verir mi? Antibiyotiksiz iyileşme şansı var mıdır acaba. Ve bu tür ilaçları nereden temin edebilceğimi söyleyebilir misiniz? 2-3 gün daha Sera'nın Bronchipur W ile yola devam etmelimiyiz?

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mümkünse kısa bir video kaydedip paylaşır mısınız? Hareketlerini görmek isterim kuşun. Gelip geçici basit bir problem bile olabilir. 2-3 gün size önerileni deneyin deme sebebim bu yüzden. Önerilen antibiyotikler kullanılabilir, işe yararlar. Bu aşamada dozajlar ve kullanım süresi etkilidir. Aynı anda birden çok antibiyotik vermemelisiniz. Hangisine başlarsanız bir kaç gün devam ettirmelisiniz.
Ben okaliptus kullandım ama benim kuşlarda bahsedilen acı belirtisine rastlamadım. Formülü biraz yumuşatabilirsiniz su ile.
Sera'nın Bronchipur W ile 2-3 gün devam edin derim. Eğer bu sürede kuşta halsizlik, iştahsızlık artar ve dışkı değişme olursa diğer yöntemlere geçmelisiniz.

Oyla 0

Muzaffer Beyret

Yeni Üye
Öncelikle geçmiş olsun. Solunum yolu sorunlarını iyi takip etmek gerekir. Yeni başlıyorsa bu sorun derhal müdahale edilmesi gerekiyor. Eğer ileri safhadaysa düzeltmek oldukça güç. Solunum sorunu olduğunu anlasak bile ne aşamada olduğunu anlayamayacağımız için veteriner kontrolü şarttır. Çıkan ses şu şekilde midir dinler misiniz;
Eğer bu şekilde ise solunum hastalığında, tipik sayılan ve her nefeste duyulan bu sesi algılayabiliriz. Bu ses konusuna değinmişken alttaki konulara göz atmanızı tavsiye edeceğim;

İştahsız kalması çok tehlikeli kuşun. Pet Shop'dan satın aldığınız ürün kullanışlı bir üründür. Etkisini 2-3 güne göreceksinizdir. Ağızdan 1-2 damla vermeniz gerekli midir bilemem ama uygulanabilir. Üstte linklerde yer alan konularda verilebilecek ilaçlardan bahsettim. Bana soracak olursanız kısa bir süre bekleyin. 2-3 gün kadar. Bu durum devam ederse başka yöntemler denemenizi tavsiye ederim. Kuşunuzu bu süreçte kafesten çıkarmayınız.

Antibiyotiksiz doğal yollarla tedavi deneyin. Örneğin Kuşunuzda kuyruk sallama, hırıltı varsa "okaliptus yağı" kullanabilirsiniz. Aktar benzeri yerlerden temin edebilirsiniz. Bu yağı her gün 1'er damla yaklaşık 4-5 gün boyunda ağzına damlatmalısınız ve suluğunda bu süreçte vitamin vermelisiniz. Kullandığınız vitamin takviyesi uygundur. Bu süreçte solunum probleminin azaldığını gözlemlemeniz gerekir. Eğer yeterli gelmiyor ise son çare Antibiyotik.

Bu süreçte kafesi temiz tutmalısınız. Yanında başka bir kuş varsa ayırmanız gerekebilir. Yem ve suyu günlük tazelenmelidir.

Sizden ricam muhabbet kuşunuzun birkaç fotoğrafını bizlerle paylaşmanız. Tekrardan geçmiş olsun o_O

Moderatörün son düzenlenenleri:
Oyla 0

Muzaffer Beyret

Yeni Üye
Öncelikle merhaba bende aynı sorunu yaşıyorum kuşum ağzından nefes alıyor ve aynı ses çıkıyor ACİLL!! cevap verirseniz sevinirim linkomisin diye bi ilaç aldık yarısını suya karıştırdık ve ağzına verdik veteriner söyledi ishal var o ilaçtan olabilir mi acaba yardımcı olursanız sevinirim ailemizin bireyi onu kaybetmek istemeyiz ve ayrıca burnunu sürtüyor...

Son düzenleme:
Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
İlaç genelde ishal yapmıyor ama ağır bir ilaç onu söyleyebilirim. Oranı biraz fazla gelmiş olabilir. Bunu toparlamak için eğer yiyorsa taze elma verilebilir. Aynı zamanda yeminde aspur ve yulaf oranını arttırırsanız ishali düzelme gösterecektir. İlaç dozunu biraz azaltmanızı öneririm ayrıca. Cere kısmı kaşınıyor olabilir ya da ilacın bir etkisi olabilir. (kızgınlıktan da yapabiliyorlar)

Oyla 0

özlem aktaş

Yeni Üye
Öncelikle geçmiş olsun. Solunum yolu sorunlarını iyi takip etmek gerekir. Yeni başlıyorsa bu sorun derhal müdahale edilmesi gerekiyor. Eğer ileri safhadaysa düzeltmek oldukça güç. Solunum sorunu olduğunu anlasak bile ne aşamada olduğunu anlayamayacağımız için veteriner kontrolü şarttır. Çıkan ses şu şekilde midir dinler misiniz; SES

merhaba,benim muhabbet kuşu'da göndermiş olduğunuz ses kaydındaki aynı sesi çıkararak nefes alıyor. Avi-ast kullanıyorum 1 hafta olacak bir düzelme olmadı.Başka ne yapabilirim çok korkuyorum bir şey olacak diye durumu tehlikelimi?ne kılanmam gerekir başka.?

Oyla 0

yrecep

Yeni Üye
Merhaba 3 hafta önce akvaryumcudan tek kuşumun yabına çiftleştirme amaçlı dişi muhabbet kuşu aldım geldiğinden beri garipti. 5 gün sonra neden böyle durduğunu merak edip araştırdışımda belirtileri solunum yolu enfeksiyonu olduğuna karar verdim. Kuyruğu aşağı yukarı hareket ediyor hapşırıyor ağzını açıp kapatıyor tele yapışıp ağzıyla teli tutuyor. 6 gündür kızımın biocanyl bronşit şurunundan apzına damlatıyorum bir yandan da suluğuna aviast damlatıyorum limon da damlattım ve apexsisol vitaminde damlattığım oldu ama haka tam okarak kendine gelmedi bazen de hırlıyor bu arada ishal değil yem ve maydanoz yiyor şimdi çektiğim video ekte yardım lütfen

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhabai, genel olarak sindirim sorunu yaşadığı ilk göze çarpan. Birde bir kanadı oldukça üstte duruyor. Bu tarz durumlar nispeten çiftleşmeye engel teşkil edebiliyor yahut çiftleşse bile genetik bir sorun ise yavrulara taşınabiliyor. Havada olan kanadın altını sağını solunu kontrol edebilir misiniz? Urumsu bir şişkinlik sebebi ile mi orantısız yukarıda yoksa sakat mı?

Ben olsam öncelikle veterinere götürürdüm çünkü salyalı kusması var gibi görünüyor videoda. Buda dediğiniz gibi bazı şeylerin iyi gitmediğini gösteriyor. Uygun bir ilacı veteriner verecektir testler sonrası. Kullandığınız ürünler yeterli olmayabilir.

Oyla 0

yrecep

Yeni Üye
Teşekkür ederim kanadına baktım ur yok
Şimdi veterinere gittim sordum 3 haftayı geçmiş hastaneye götürün detaylı baksınlar dedi.

Oyla 0

yrecep

Yeni Üye
Başlayacağımız ilaç kısa süreli geçirir sonra tekrar başlar akciğerdeki hasarı tespit ederler detaylı bakılır dedi

Oyla 0

branylmaz

Yeni Üye
Merhaba benim nerdeyse 1 senedir bizimle olan bir muhabbet kuşum var 1 haftadır civarı böyle cıkcık cık diye sürekli olarak ses çıkarıyor solunum yolu diye düşünmüyorum ama anlamadık çok , corona var diye etrafta veterinere de gitmek istemiyorum onun için ilk foruma sorayım dedim
Sesini böyle atabildim
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Oyla 0

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
Merhabalar, malesef solunum ile alakalı bir problem var. Veterinere göstermenizi önerim. Sıkıntılı bir süreç.

Yine de kuşunuzun temiz peçete üzerine yapılmış dışkı görselleri ve kısa bir videosunu ekleyin daha sağlıklı yorumlanabilmesi için.

Thread 'Görsel ve Video Nasıl Eklenir' Görsel ve Video Nasıl Eklenir

Oyla 0

branylmaz

Yeni Üye
Merhabalar, malesef solunum ile alakalı bir problem var. Veterinere göstermenizi önerim. Sıkıntılı bir süreç.

Yine de kuşunuzun temiz peçete üzerine yapılmış dışkı görselleri ve kısa bir videosunu ekleyin daha sağlıklı yorumlanabilmesi için.

Thread 'Görsel ve Video Nasıl Eklenir' Görsel ve Video Nasıl Eklenir
Cevabınız için teşekkür ederim malesef 1 gün daha dayanamadı :(

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Daima dezenfekte işlemi yapılmalıdır. Üzüldüm kaybınız için

Oyla 0

......cevap

Yeni Üye

Benim kusumda garip ses çıkarıyor hareketinde sorun yok yanına geldiğimde daha çok çıkarıyor birşeyle ilgilenirken çıkarmıyor. 2 yaşında erkek

Oyla 0

branylmaz

Yeni Üye
Daima dezenfekte işlemi yapılmalıdır. Üzüldüm kaybınız için
Dezenfekte işlemini nasıl yapabilirim? acaba yanlışmı yapıyorum, belli aralıklarla kafesi temizliyorum zaten , kardeşimin kuşuydu daha çok o bakıyordu bizde çok üzüldük keşke daha önce farketseydik 3 gündür ses çıkarmaya başladı dayanamadı malesef:(

Oyla 0