Muhabbet kuşu yavruları kaç gün arayla yumurtadan çıkar?

MerveYilmaz

iyikus.com Üyesi
Kuşlar birer gün arayla altı adet yumurta bıraktılar, civcivler çıkarken birergün arayla çıkarlar sanıyordum. Dün iki yavru aynı anda çıktı. Bugün saat 13:00 da üçüncü yavru çıktı. Bu neden böyle oldu birergün arayla çıkmaları gerekmiyormuydu?

Ekli dosyalar

• Screenshot_2020-12-04-13-52-28-974_com.miui.videoplayer.jpg
    Screenshot_2020-12-04-13-52-28-974_com.miui.videoplayer.jpg
    998.4 KB · Görüntüleme: 5
Genel olarak 2 gün aralıklarla yumurta ve yumurtadan çıkışlar gerçekleşiyor. Fakat bazen bu gibi durumlar olabiliyor... Yavrularınızda herhangi bir anormallik yoksa problem yok:)

Oyla 0
Genelde annenin 3. yumurtadan itibaren düzenli yatmasından kaynaklanıyor.
Bu kadar sayıda yumurta yapan kuşların yumurtalarını altlarından teker teker alıp, sahte yumurta koyuyorum. 4. yumurta geldiğinde aldığım orijinal yumurtaları geri altına seriyorum ve ilk 4 yumurta aynı gün çıkıyor. Diğer 2 yavru ise en küçüğü 4 gün farka inmiş oluyor. Kuluçka hepsi için aynı anda bitmiş oluyor. Çok büyük bir kolaylık
Maşallah çok sevimli görünüyorlar.

Oyla 0
Bu kadar sayıda yumurta yapan kuşların yumurtalarını altlarından teker teker alıp, sahte yumurta koyuyorum. 4. yumurta geldiğinde aldığım orijinal yumurtaları geri altına seriyorum ve ilk 4 yumurta aynı gün çıkıyor. Diğer 2 yavru ise en küçüğü 4 gün farka inmiş oluyor. Kuluçka hepsi için aynı anda bitmiş oluyor. Çok büyük bir kolaylık

Bak seen :) Doğanayda ki taktiklere bak :D Ozman şöyle yapsak olurmu? bütün yumurtaların yerine sahtesini koyalım hepsini yumurtladıktan sonra gerçekleriyle değiştirelim :P Hepsi aynı gün yumurtadan çıksın :cool:

Oyla 0
Altından aldığın yumurtalar bozulmuyor mu? Nerede muhafaza ediyorsun? Buzdolabında mı bekletiyorsun? Veya başka nerede kaç derecede bekletiyorsun bozulmuyormu yumurtalar?

Oyla 0
Bak seen :) Doğanayda ki taktiklere bak :D Ozman şöyle yapsak olurmu? bütün yumurtaların yerine sahtesini koyalım hepsini yumurtladıktan sonra gerçekleriyle değiştirelim :p Hepsi aynı gün yumurtadan çıksın :cool:
Maalesef 8 günden sonra yumurtalar bozuluyor. Daha doğrusu döllenen yumurtalar. Bu nedenle 4. yumurtanın geldiği gün en geç konulması gerekiyor. Bu yöntemle yumurta içi ölümleri en aza indirdim.

Oyla 0
Hayır, bir konu hazırlamıştım bulamadım. Talaşın içine yerleştiriyorum ve oda ısısında sakladım ben. Yaklaşık 4-5 kuluçka bu şekilde yaptım ve hiç pürüz olmadı. Alttaki konuda ne şekilde muhafaza ettiğimden bahsettim

Oyla 0