Muhabbet kuşu yavrularının yeme düşmesi hakkında

Kuş Anasıı

Yönetici
Moderatör
Forumda benim gibi kuluçka süreci yaşayan arkadaşlar var, diğer konuyu takip ediyorlardı ama konu uzun olduğu için kilitlendi. O yüzden yavrular hakkında soracağım son soru için konu açayım dedim.
Yavrularımızın biri 26, biri 24 günlük oldu. Yeme düştüklerinde kafeslerini ayıracağım. Özellikle küçük yavru sürekli yolunduğu için saldırganlaştı sanırım, elimi çok kuvvetli ısırabiliyor.
Sanırım yeme düşme süresi 27-35 gün arası oluyormuş. Bu süreçte neye dikkat etmem gerekiyor? Yeme düşüp düşmediklerini nasıl anlayabilirim? Kafes tabanına yemlik vs eklemem gerekir mi?
Bir de bizim kızla oğlan normalde Çek’ler ama yavrular sanki küçükler. Neden acaba ☺️

99681A35-DEBE-4E30-9C71-B3B67DF79365.jpeg
Bu arada @Doğanay Y. bey, 6-7 günlükken mavi olacaklarını tahmin etmiştiniz, ikiside mavi parçalı oldu. Harikasınız ☺️ İkinci yavru anneyle tamamen aynı. İlk yavru açık mavi ve beyaz tonlarda. İkiside beyaz yüzlü.

Son düzenleme:
Maşallah çok tatlı olmuşlar. Evet 27-40 gün arası yem kırmayı öğreniyorlar. Kafes tabanını mutlaka yemle doldurmak gerekiyor. Gerek serpiştirme gerekse alçak bir kasede aspur, dal darı karışık verilmelidir. Bir tünekte indirilebileceği en alt kademeye indirilmesinde yarar vardır. Anne baba tünekten kusma şansı yakalamış oluyor bu sayede.
İskelet yapıları daha tam oturmadığı için büyüdükçe irileşeceklerdir. Genelde 5-6. ayında sabit boyutlarına ulaşıyorlar

Oyla 0
Maşallah çok tatlı olmuşlar. Evet 27-40 gün arası yem kırmayı öğreniyorlar. Kafes tabanını mutlaka yemle doldurmak gerekiyor. Gerek serpiştirme gerekse alçak bir kasede aspur, dal darı karışık verilmelidir. Bir tünekte indirilebileceği en alt kademeye indirilmesinde yarar vardır. Anne baba tünekten kusma şansı yakalamış oluyor bu sayede.
İskelet yapıları daha tam oturmadığı için büyüdükçe irileşeceklerdir. Genelde 5-6. ayında sabit boyutlarına ulaşıyorlar
İlk yavru yuvadan atlamaya başladı bugün. Birkaç kez yuvaya geri koydum. Kafasını çıkarıp duruyor ? Yarın yem koymaya başlayayım o zaman

Oyla 0
İlk yavru yem kırmayı öğrendi ama ikinci yavru kıramıyor. Kafeslerini ayırmam lazım, yolma işini artırdılar zarar verecekler bu gidişle. Kabuksuz yem alsam yiyebilir mi? 30 günlük oldu ikinci yavru. Daldarı veriyorum onu da kıramıyor. Yumurta maması yaptım verdim onu yedi bugün sürekli. Cede mama ve kabuksuz yem alayım dedim

Oyla 0
Benim uygulamam şu şekilde;
-Yuvalıktan ilk yavru kafes tabanına atladığı gün kafes zemini telini çıkarıyorum, temizlenmiş taban çekmecesinin üzerini kaplayacak şekilde taban malzemesi (mısır granülü veya mastercips)seriyorum ki kontrolsüz atlayışlarda yaralanma yaşanmasın.
-İlk yavru atladıktan sonra sabah 7 de (kuşlarımın ışıklarının yandığı saat) tüm yavruları kontrolsüz atlamalarını önlemek için kafesin zeminine kendim elimle koyuyorum.
-Anne ve babası toprak kapta yem ve mama yerken yavruların önüne de ya dal darı ya da kavanoz kapağı gibi derin olamayacak bir kapta aspur ve kızıl darı veriyorum. Anne ve babası nasıl yiyorsa yavrularda onlara bakarak öğreniyor.
-Yavruların kolay çıkması ve tünekte durmayı öğrenmesi için tüneğin bir tanesini 10 cm'e kadar indiriyorum.
-Yavrular akşama kadar hem yem yiyor veya yemeyi öğreniyor hem de anne ve babaları mama ile besleyip, yavruları tımar ediyor.
-Akşam saat 19 da tüm kafeslerdeki yavruları zeminden topluyorum, kontrol ediyorum ve yuvalıklarına geri koyuyorum ve ışıklar kapanıyor.
-Yuvalığı işgal etmeyen yavruları da anne ve babasının şiddetinden korumuş oluyorum çünkü hemen tekrar yumurtalama durumları olabiliyor.

Son düzenleme:
Oyla 0
Benim uygulamam şu şekilde;
-Yuvalıktan ilk yavru kafes tabanına atladığı gün kafes zemini telini çıkarıyorum, temizlenmiş taban çekmecesinin üzerini kaplayacak şekilde taban malzemesi (mısır granülü veya mastercips)seriyorum ki kontrolsüz atlayışlarda yaralanma yaşanmasın.
-İlk yavru atladıktan sonra sabah 7 de (kuşlarımın ışıklarının yandığı saat) tüm yavruları kontrolsüz atlamalarını önlemek için kafesin zeminine kendim elimle koyuyorum.
-Anne ve babası toprak kapta yem ve mama yerken yavruların önüne de ya dal darı ya da kavanoz kapağı gibi derin olamayacak bir kapta aspur ve kızıl darı veriyorum. Anne ve babası nasıl yiyorsa yavrularda onlara bakarak öğreniyor.
-Yavruların kolay çıkması ve tünekte durmayı öğrenmesi için tüneğin bir tanesini 10 cm'e kadar indiriyorum.
-Yavrular akşama kadar hem yem yiyor veya yemeyi öğreniyor hem de anne ve babaları mama ile besleyip, yavruları tımar ediyor.
-Akşam saat 19 da tüm kafeslerdeki yavruları zeminden topluyorum, kontrol ediyorum ve yuvalıklarına geri koyuyorum ve ışıklar kapanıyor.
-Yuvalığı işgal etmeyen yavruları da anne ve babasının şiddetinden korumuş oluyorum çünkü hemen tekrar yumurtalama durumları olabiliyor.
dediklerinizin neredeyse hepsini yaptım. Izgarayı çıkardım, peçete sarıyorum. Yuvalığın hemen önüne tünek taktım. En alta tünek taktım, hemen minik sulukta taktım tünek yanına. Devrilmez yemlik aldım kafes dibine. Kafes dibine yem de serpiyorum. Sabah yuvadan çıkarıp gece koyuyorum. Yem kırabilecek olgunluğa geldiler. İlki kırıyor zaten, ikinci kıramıyor. İlk yavru tırmanıp kendi yuvaya girebiliyor. Ama yolunma durumlarını ekliyorum, anne zaten beslemeyi bıraktı sadece baba besliyor. Aşağı inip yavrularla yediklerinde direk yoluyorlar. Özellikle küçük olanı aşırı yoluyorlar

Ekli dosyalar

• 40F9BCBE-910F-4B29-A2C3-17224C72A2BE.jpeg
    40F9BCBE-910F-4B29-A2C3-17224C72A2BE.jpeg
    1 MB · Görüntüleme: 21
Oyla 0
dediklerinizin neredeyse hepsini yaptım. Izgarayı çıkardım, peçete sarıyorum. Yuvalığı hemen önüne tünek taktım. En alta tünek taktım, hemen minik sulukta taktım tünek yanına. Devrilmez yemlik aldım kafes dibine. Kafes dibine yem de serpiyorum. Sabah yuvadan çıkarıp gece koyuyorum. Yem kırabilecek olgunluğa geldiler. İlki kırıyor zaten, ikinci kıramıyor. İlk yavru tırmanıp kendi yuvaya girebiliyor. Ama yolunma durumlarını ekliyorum, anne zaten beslemeyi bıraktı sadece baba besliyor. Özellikle küçük olanı aşırı yoluyorlar
Eğer kuşlara anne ve babasından bir saldırı var ise, saldırı olan yavruyu ayırıp kendiniz el besleme maması, dal darı ve aspur ile beslemelisiniz.
Bir de kabuksuz yemler var, onlara bakın.
Kabuksuz yem ve mama takviyesi yaparak kuşu besiye çekmenizi tavsiye ederim.
Eğer saldırı varsa saldırının boyutu artabilir,erkek tekrar çiftleşmek için yavruları öldürebilir.
Bu durum anne ve babanın karakter ve hormon durumları ile alakalı bir durum.
Bu arada;
Depomin tarzı bir mineral vermeye başlarsanız tüy yolmaları ve saldırganlığı düşürür, hatta bitirirsiniz çünkü bu durum genellikle ve yüksek ihtimal ile çinko eksikliğinden oluyor.
Bu arada havuç,nijer tohumu gibi kızıştırıcı yiyecekleri mamaya katmayın.

Oyla 0
Eğer kuşlara anne ve babasından bir saldırı var ise, saldırı olan yavruyu ayırıp kendiniz el besleme maması, dal darı ve aspur ile beslemelisiniz.
Bir de kabuksuz yemler var, onlara bakın.
Kabuksuz yem ve mama takviyesi yaparak kuşu besiye çekmenizi tavsiye ederim.
Eğer saldırı varsa saldırının boyutu artabilir,erkek tekrar çiftleşmek için yavruları öldürebilir.
Bu durum anne ve babanın karakter ve hormon durumları ile alakalı bir durum.
Bu arada;
Depomin tarzı bir mineral vermeye başlarsanız tüy yolmaları ve saldırganlığı düşürür, hatta bitirirsiniz çünkü bu durum genellikle ve yüksek ihtimal ile çinko eksikliğinden oluyor.
Bu arada havuç,nijer tohumu gibi kızıştırıcı yiyecekleri mamaya katmayın.
Tamamdır yarın kabuksuz yem temin edeyim. Bugünü yumurta maması ile atlattık yedi onu. Kabuksuz yulaf vardı elimde ondan verdim yedi biraz. Yeşillik veriyorum yiyebiliyor, ısırması çok kuvvetli. Sürekli tüyleri yolunduğu için saldırganlaştı. Ama yem kıramıyor dediğim gibi, bir iki güne öğrenir kardeşinden inşallah. Mineral takviyesi için kuş toprağı almıştım onu veriyorum haftada iki kez ama dediğinizi de temin ederim. Teşekkür ederim ??

Oyla 0
Rica ederim.
1 lt almayın, açtıktan sonra 1 ay içinde tüketilmesi gereken bir ürün, atmak zorunda kalırsınız israf olur.
50 ml varsa alın, yoksa 100 ml.

Oyla 0
Tamamdır yarın kabuksuz yem temin edeyim. Bugünü yumurta maması ile atlattık yedi onu. Kabuksuz yulaf vardı elimde ondan verdim yedi biraz. Yeşillik veriyorum yiyebiliyor, ısırması çok kuvvetli. Sürekli tüyleri yolunduğu için saldırganlaştı. Ama yem kıramıyor dediğim gibi, bir iki güne öğrenir kardeşinden inşallah. Mineral takviyesi için kuş toprağı almıştım onu veriyorum haftada iki kez ama dediğinizi de temin ederim. Teşekkür ederim ??
Minarali esas alması gereken anne ve babası(saldırganlık ve kanibalizmden dolayı. Eğer yavrunun kendini yolma huyu yoksa)
Ayrıca yavruya da verilmeli tabi ki ama dozajlarına dikkat edin.
3-4 günde 1 kez 1 lt suya 2cc koyup vereceksiniz, kalan depominli suyu dökeceksiniz, ertesi gün vermeyeceksiniz.

Oyla 0
Minarali esas alması gereken anne ve babası(saldırganlık ve kanibalizmden dolayı. Eğer yavrunun kendini yolma huyu yoksa)
Ayrıca yavruya da verilmeli tabi ki ama dozajlarına dikkat edin.
Tabi anladım anne babaya vermem gerektiğini. ☺️ Maalesef yavrularda da başladı yolma durumu. Birbirlerini gagalıyorlar. Koyun psikolojisi var muhabbet kuşlarında da. Biri ne yapsa diğeri öğrenip yapıyor sanki. Bölünmüş ürün bulabilirsem alacağım hemen. Bizim sıkıntı kuluçkanın başında başladı zaten. İlk önce kendini yoluyordu dişi sonra zincirleme olarak geldi devamı

Oyla 0
Bu süreçte en sağlıklısı hazır mama ya da elle besleme mamasını ılık bir sunumla orta sıvı hale getirip yedirilebilir bir kaç gün. O süre zarfında öğreneceklerdir. Mama yemeye başladıysa yakında kırmaya başlar. Aspur bile tek başına yeterli olur. Bazen avuç içi aspur döküp yemesini beklemek gerekebilir.

Oyla 0
Bu süreçte en sağlıklısı hazır mama ya da elle besleme mamasını ılık bir sunumla orta sıvı hale getirip yedirilebilir bir kaç gün. O süre zarfında öğreneceklerdir. Mama yemeye başladıysa yakında kırmaya başlar. Aspur bile tek başına yeterli olur. Bazen avuç içi aspur döküp yemesini beklemek gerekebilir.
Oyy. Bizimkilerde mamaya karşı bu şekilde iştahla yaklaşıyorlar. Yarın yine sulandırıp vereyim. Aspur da var yemlerinin içinde. Ama oranını artırırım. Küçük olan sürekli gidip ötüyo ağzını açıyor bir umut yedirirler diye. Hayır anlamadığım erkek olan da küçüğü dışlıyor. İlk yavruyla karşı bu kadar sert değiller. Kadersiz yavrum benim ?
Tekrar teşekkür ederim ??

Oyla 0
İlk yavru erkek ikinci dişi oldu. Davranışları da anne babalarıyla aynı resmen. Biri yaramaz biri geveze, biri insan canlısı birisi de bana dokunmayan bin yaşasın modunda ? Annemizde anladığım kadarıyla yeni yumurta hazırlığında :’)

Ekli dosyalar

• 454A3B26-F40A-477C-8C11-4A7BD4CF3CE7.jpeg
    454A3B26-F40A-477C-8C11-4A7BD4CF3CE7.jpeg
    885.2 KB · Görüntüleme: 11
  • 44C53129-CF0F-4506-B43B-7B17EB820245.jpeg
    44C53129-CF0F-4506-B43B-7B17EB820245.jpeg
    916.4 KB · Görüntüleme: 16
Oyla 0
Ya çok sevimli olmuşlar. Umarım yeni kuluçkada pek sorun yaşamazsınız. Bir de yavru sayınız da doğru orantılı artar inşallah

Oyla 0
Ya çok sevimli olmuşlar. Umarım yeni kuluçkada pek sorun yaşamazsınız. Bir de yavru sayınız da doğru orantılı artar inşallah
Evet çok bıcırıklar, inşallah ?? tüy yolma dışında bir sorunumuz olmadı çok şükür bu kuluçkada da. Yavru ne kadar çok olursa ayrılmam o denli zor olacak ?

Oyla 0
Ve 34&32 gün sonra kafesimizi ayırdık ☺️ İkiside yem kırmayı öğrendi, kabuksuz yemle destek oluyorum. İlk yavru yemlikten yemeyi öğrendi ☺️ Her şey için teşekkür ederiz ❤️

Ekli dosyalar

• AC53075A-8779-4528-A8D7-EE8A167D29FF.jpeg
    AC53075A-8779-4528-A8D7-EE8A167D29FF.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 10
Oyla 0