Muhabbet kuşu yem kusuyor, kafes altında duruyor

Furtan Kobay

iyikus.com Üyesi
Merhaba öncelikle kuşum 3 yaş civarında bir erkek muhabbet kuşu. Kuşum yaklaşık 2 aydır bu durumda. Peki ' neden bu kadar uzun süredir bekledin? ' diye soracaksınızdır. Bu sorun başladığında muhabbet kuşum tüy dökümündeydi ve ben bu durumun normal olabileceğini düşündüğüm için hiç ellemedim. Sonra sorunun geçmediğinin farkına vardım. Kuşun sorunu tam olarak şu; yem kusuyor, kafesin altında duruyor, kabarık geziyor, sessizleşti ve durgun bir hale geldi. Kuş kumu yediğinde bile yem kusuyor. Özellikle dikkatimi çekti yediği pek çok yemi ağzından düşürüyor sadece kabuğunu soyuyor. Aşağıya kuşun videolarını ve dışkı fotoğrafını bırakıyorum. Lütfen artık bu sorunu çözmek istiyorum.

Dipnot: Kuşun görüntülerini petshopa gösterdiğimde orada bulunan kuşçu bana kursak mantarı başlangıcı olduğunu ve Mikostatin adında ilacı eczaneden alıp kullanmamı tavsiye etti. 1 hafta boyunca suluğuna katmak suretiyle kullandım ancak düzelme olmadı.

1. Video

2. Video

3. Video

Dışkı fotoğrafı

IMG_20200131_122121.jpg

GüzelKuş

Veteran
Kuşta son iki gündür gözle görülür bir düzelme oldu ama henüz tam manasıyla iyileştiğini düşünmediğim için Mikostatin kullanmaya devam edeceğim. Bugün o kadar hareketliydi ki ufak bir kaza atlattık, yanlışlıkla sandalyeme otururken kuşun üstüne oturmuşum ama neyseki tüm gücümü vermemiştim hemen kaçtı birşeyi yok :D
Gözünüz aydın. 5 günee tamamlayın

Oyla 0

Furtan Kobay

iyikus.com Üyesi
Maalesef sadece 2 gün boyunca biraz hareketlenme oldu ama şimdi yine kafesin bir köşesinde kabarıp durmaya devam ediyor :( Elime aldığımda vücudunun her yerine dokunmama izin veriyor. Kanatlarından, kuyruğuna kadar hatta ayaklarına varıncaya kadar dokunuyorum ama tepki vermiyor. Parmağımı kafasına götürünce kaşıttırıyor. Sadece kabarıp öylece gözlerini kapatıyor veya açık tutuyor. Evin içi soğuk olmamasına rağmen sıcak yerlerde durmaya çalışıyor bu da dikkatimi çekti. Daha öncede dediğim gibi kumunun içinde yem taneleri var yani kuş yem kusmaya devam ediyor. Aynı zamanda enteresandır tünekten tüneğe zıplayacak kadarda enerjisi var. Yani görünüşte mahvolmuş bitkin bir kuş görüntüsü var ama dediğim gibi uçabiliyor, tünekten tüneğe yem yemek için zıplıyor, su içiyor. Beni yemek yerken görünce kafesin içinde çılgına dönüyor. Küçük bir ihtimal kuş depresyonda olabilir mi? Son olarak bugün farkettim kuş tüy dökmeye başladı ve kafasında 2-3 tane yeni tüy kapsülleri gördüm.

Son düzenleme:
Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Tüy değişimi kötü bir zamana denk gelmiş. Depresyonda olsa bile hastalık belirtileri gösteriyor olması buna bağlayamayız maalesef. Şu sıralar çok ilaç tükettiği için vitamin + probiyotik ve elektrolit harici ürün kullanmayınız.

Oyla 0

Furtan Kobay

iyikus.com Üyesi
Selamlar tekrardan. Uzun bir süre sonra tekrar yazıyorum çünkü Mikostatin'den sonra kuşu dinlendirip Triflucan'a geçtim ve son 7 gündür suluğa 6 damla şeklinde Triflucan kullanmama rağmen kuşta herhangi bir düzelme belirtisi göremedim. Sanırım artık kuşta mantar kaynaklı bir rahatsızlık olmadığına emin oldum. Ayrıca kuruma ihtimaline karşı göğüs kemiğini kontrol ettim ama öyle jilet gibi belirgin bir kemik göremedim. Üstelik kuş sanki hasta değilmiş gibi tüy döküyor, tüy çıkartıyor. Bazen benim ona yaptığım ıslığa eskisi gibi yanıt veriyor. Maalesef koronanında araya girmesinden dolayı kuşu 2. kez farklı bir veterinere götüremiyorum çünkü özel aracım yok ve veterinerler gerçekten çok uzakta.

Son düzenleme:
Oyla 0

GüzelKuş

Veteran
Selamlar tekrardan. Uzun bir süre sonra tekrar yazıyorum çünkü Mikostatin'den sonra kuşu dinlendirip Triflucan'a geçtim ve son 7 gündür suluğa 6 damla şeklinde Triflucan kullanmama rağmen kuşta herhangi bir düzelme belirtisi göremedim. Sanırım artık kuşta mantar kaynaklı bir rahatsızlık olmadığına emin oldum. Ayrıca kuruma ihtimaline karşı göğüs kemiğini kontrol ettim ama öyle jilet gibi belirgin bir kemik göremedim. Üstelik kuş sanki hasta değilmiş gibi tüy döküyor, tüy çıkartıyor. Bazen benim ona yaptığım ıslığa eskisi gibi yanıt veriyor. Maalesef koronanında araya girmesinden dolayı kuşu 2. kez farklı bir veterinere götüremiyorum çünkü özel aracım yok ve veterinerler gerçekten çok uzakta.
Merhaba. Kusma eğilimi bittiyse vitamin ve probiyotik takviyesi yapınız. 3 er gün olmak üzere artık tedavi uygulamayınız.

Oyla 0

GüzelKuş

Veteran
Merhaba, kuşta kusma eğilimi devam ediyor, sağlıklı yem yemiyor, kabarıklığı devam ediyor.
Veterinere uğrama durumunuz varsa yakın zamanda uğrayıp bir test yaptırın. Daha iyi olacak. Kusmanın geçmesi gerekiyor maalesef. Kombine bir tedavi denenmesi gerekecek. benim kendi uygulamalarım bunlardı. Sizede söylemiştim.
Ayrıca uyguladığım bir kür var ama tek tek ilaçları temin etmek size veteriner ücretinden pahalıya gelir. Bu süre zarfında probiyotik ve vitamin verin. Yavaş seyretmesi mantar ihtimalini kuvvetlendiriyor ama ilaçlara direnç geliştirebiliyorlar maalesef. Veterinere durumu söylerseniz bir kombinasyon hazırlayacaktır. Gelişmeleri yazarsınız tekrar

Oyla 0