Muhabbet kuşu yem yemede zorluk

Halit Kıdır

iyikus.com Üyesi
Merhaba 3 yaşında erkek muhabbet kuşum var 5 gündür yem yerken gagasını açıp kapatıyor yem yemede zorlanıyor gibi yemi ağzında yuvarlıyor gibi bazende ağzındaki yemi yerken döküyor problemi ne olabilir sizce memlekette bir veteriner var oda anlamıyor kuşlardan yardım edin lütfen

Halit Kıdır

iyikus.com Üyesi
Merve hanım sürekli yemlikten birtane yem kırıp tüneğine geçiyor ve onu yutmaya çalışıyor ağzında yuvarlıyor sanki kusar gibide yapıyor bazen gazeteye düşen yem sesi duyuyorum

Oyla 0

Merve B.

Veteran
anladım.Dal dari yulaf ve aspur koyun daha rahat yutabilir belki.Kırması da daha kolay hem.Dediğim gibi elma sirkesi damlatin bir kaç damla.Ama mutlaka bir veteriner yardımıyla tedaviye baslamalisiniz.

Oyla 0

Halit Kıdır

iyikus.com Üyesi
İyi günler yeni konu açmak istemedim kuşum yem yedikten sonra ağzını hızlı bi şekilde açıp kapamaya devam ediyor dal darı ve küçük beyaz darı mama vererek besliyorum büyük tohumları yutamıyor diye ama yine aynı veteriner kuşlardan anlamıyor kendisiyle görüştüm bana değil kuşa yardım edin lütfen bir şekilde tedavi etmemiz lazım

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, aynı durumda olmasına üzüldüm. Hırıltı var mı kuşunuzda? bir de mantar gözlemlediniz mi gaga etrafında?

Genelde bu hareketi tüm kuşlar bazı durumlarda yapar, stres, korku, uykulu anlarda vs. Fakat sizde yem sonrası gözlemlendiği için büyük olasılık yemin kursaktan geçisinin uzamasından dolayı. Bu hareketi sindirme zorluğunda da gerçekleştirirler. Bu durumun Candida ya da başka bir patojenlermlemi ilgili olduğunu ancak veteriner söyleyebilir. Bir antibiyotik önerebilirim elbette ama başka bir sebeptense eğer yararlı barsak florasını bozabilir ve yayılmaya neden olabilir. İlla kullanmanız gerekirse eğer ya da çareniz yoksa 2-3 gün boyunca "Klamoks Es 600 ml" kullanabilirsiniz. İlaç 100 ml. suluğa 6-7 damla şeklinde olmalıdır ve 6 saatte bir su tazelenmelidir. Öneriyorum fakat dikkat etmeniz gerekir. Bu nedenle veteriner önermeden kullanmanızı tavsiye etmem :(

Ayrıca supravit kullanılabilir.

Son düzenleme:
Oyla 0

Halit Kıdır

iyikus.com Üyesi
Merhaba hocam kuşta mantar yok hırıltı da yok bir detay farkettim dal darıyı seri bi şekilde yiyor ama normal yemi bir tane alıp 2_3 dakika ağzında yuvarlıyor yutmaya çalılıyor

Oyla 0

Paramedic

Forum Sakini
Benim gaga sorunu olan kuşum da aynısını yapıyordu yetiştirici bir abi yem kırmada sorun olduğunu söylemişti ama onun gagasında deformasyon vardı ve gagasını tam opusecek şekilde kesmemiş aldığım kişi. Chucky başlığında kuşun gaga resmi mevcut

Oyla 0

Merve B.

Veteran
Merhaba hocam kuşta mantar yok hırıltı da yok bir detay farkettim dal darıyı seri bi şekilde yiyor ama normal yemi bir tane alıp 2_3 dakika ağzında yuvarlıyor yutmaya çalılıyor
O zaman yem kırma da zorlanıyordur.Aspur yulaf daldarı verin.Bunları ilk etapta tek olarak verin.Sonra azar azar diğer yemle karıştırarak verin.Alışacaktır zamanla

Oyla 0

Ozgrckr

Yeni Üye
Konuyu hortlatiyorum sanirim ama benim kuşum da ayni böyle yapıyor ağzını açıp kapıyor son 1 aydır böyle... ben hergun kuşumla ilgilenir hergun suyunu değiştirir yemini kontrol eder kafesi temizlerim kafes temizlemesi Her gün olmasa da 2 günde bir temizlenir. Buna rağmen birgün kalktım özellikle sağ ayağını kafesin teline dayar ve ağzı ile yem kusuyordu sonrasında yem yerken ağzını açıp kapamaya başladı sadece yem yedikten sonra yapıyordu. Ilk başta es istiyor diye düşündüm fakat kafesin dibinde kustuğu salyalı yemlerden kule yapınca ve sıvı diski görünce işin ciddiyetini anlayıp veteriner yolu tuttuk...ilk başta baytril k verildi 3 gün boyunca verilmek üzere şu an sabah akşam 1 damlamiydi degilmiydi hatırlamıyorum fakat faydasını görmedim zaten.. sonrasında ben internetten araştırma ve bi kaç bilen arkadaş vasıtasıyla kursak mantarından şüphelenip mikostatin şurup kullanma kararı aldim 5 gün boyunca bunu kullandım çok sevdi onu tadı biraz şekerli olunca daha şurubun kabini görünce yerinde duramıyordu biraz iyileşme gösterdi zaten belirtiler kursakla ilgili olduğu belliydi. Tekrar veterinere gittik durumu anlattık röntgen çekildi ve kursaginda kuş kumunu çok fazla yediği ve hep kuş kumuyla dolu olduğu için sindirim yapamadığını bu yüzden kusma gereği duyduğunu söyledi ağız açıp kapama da bu nedenle olabilir dediler. Bize günde sabah akşam 1 damla metpamid ve ulucran verildi kusmayı önlemek için... günde 1 defa nervid ve 1 defa 2 damla terramiycn antibiyotik verildi. Bunları ben 5 gün boyunca mesela sabahları 1 damla metpamid 2 dakika sonra 1 damla ulcran ve 2 3 dakika sonra ise 2 damla antibiyotik akşamları da 1 damla metpamid 2 dakika sonra 1 damla ulcran ve 2 3 dakika sonra ise 1 damla nervid olmak üzere 5 gün boyunca verdim. Verilen ilaçlar biraz ağır olduğu için kuş bazen çok yorgun durdu. Akilli yemlik aldım bu sırada daha iyi oldu. Sonuç olarak kusması kesildi yine ayağını dayıyor fakat kusmuyor hemn bırakıyor ağız açıp kapaması ise eskisine nazaran daha az o da inşallah daha iyi olacak... Neşesi gayet iyi diğer kuşlara kur yapıyor uçuyor ve hatta eskiye nazaran iyi konuşuyor :))) 5 6 kelimesi var rahat maşallah diyelim:))) akıllı yemlik kullanın ha unutmusum bu süreç içerisinde hergun suyunu değiştirip avisol a verdim bunu unutmusum... diski da düzeldi... gün itibari ile ilaçlarını kestik 5 gün doldu inşallah bir daha hasta olmaz... kuşlarınızı tüyleri kadar ömrü olması dileğiyle umarım bi çare olur bu yazım biraz uzun oldu kusura bakmayın ben süreci anlattım. Tabiki öncelikle kuşlardan iyi anlayan bi veterinere danışmanız daha iyi olur...

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
umla ilgilenir hergun suyunu değiştirir yemini kontrol eder kafesi temizlerim kafes temizlemesi Her gün olmasa da 2 günde bir temizlenir. Buna rağmen birgün kalktım özellikle sağ ayağını kafesin teline dayar ve ağzı ile yem kusuyordu sonrasında yem yerken ağzını açıp kapamaya başladı sadece yem yedikten sonra yapıyordu.
Buradan anladığım kadarıyla eşsiz bir kuş. Kızışan kuşlar sağa sola bu ve benzeri hareketlerle kusma eğilimindedirler. Kusmaya karşılık alamadığı için yutkunmaya, geri yemeye başlıyorlar ve buda kursak sorunlarının başlamasına yardımcı oluyor. Bu nedenle bir eş almak gerekiyor. Yem kusma kulesi kızgınlıktan oluyor ama ishal olması ufak sağlık sorunların olduğunu gösteriyor. Hala devam ediyorsa K vitamininden zengin sebzeler verilebilir. Örneğin ıspanak. Tabi yeterli olmayabilir tek başına. Bunun içinde suphamazethine almanızı öneririm. Adım adım cevaplıyorum. :D
Tekrar veterinere gittik durumu anlattık röntgen çekildi ve kursaginda kuş kumunu çok fazla yediği ve hep kuş kumuyla dolu olduğu için sindirim yapamadığını bu yüzden kusma gereği duyduğunu söyledi ağız açıp kapama da bu nedenle olabilir dediler.
Geçenlerde bir yazı hazırlamıştım. Aslında sindirilebilir kumlar yemle birlikte eriyor fakat bazıları aynı şekilde değil. O konuya buradan ulaşabilirsiniz;
Dediği gibi olabilir. O kumlar oldukça yük yapıyor olmalı. Sindiremediğinden sancıları oluyor olabilir.

Yazınızla katkı bulunduğunuz için çok teşekkür ederim. İyi bir veterinerle karşılaşmışsınız. Çok fazla ilaç kullanmış ama olsun :) sağlığının yerinde olmasına da çok sevindim. Tavsiyem yanına ne olursa olsun bir eş alın. Ona daha iyi gelecektir. <3

Oyla 0

Ozgrckr

Yeni Üye
Ben hayvanları sevdiğim için buda basima gelip bayağı bir ugrastigim için belki birilerine çare olur diye yazma gereği duydum bilmediğim basima gelmeyen konu hakkında yorum yapmam çünkü bu bir can herşeyden önce :) neyse söyleyeceğim şey şu 1 ocak tarihi itibariyle ona bi hayat arkadaşı aldım fakat 3 4 ay öncesinde arkadasim bakamadığı için bana bir kuş vermişti bununla iyi anlaşıyorlardı vakit doldu dedik bu arkadaşda baya kızışmıştı ki gidip es alalım dedik. Gittik bi tane güzelinden bi kız seçtik aldik eve getirdik bizimkisi direk yanasmaya çalıştı kız biraz hırçın cıktı buna pas vermedi buda gurur yaptı sanırım:) sonra ki gün 3 kusu dışarı çıkarttım uçsunlar diye o arkadaştan getirdigim kuşa yanaştı ona kendisini sevdirdi falan mecbur oraya koyduk simdi tam olarak iyilessin alıp goturcem kendisi seçsin :)

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Doğru olanda bu zaten. Bu prensip üzerine yardımcı olmaya çalışıyoruz iyikus.com olarak.
Umarım kısa sürede eşine kavuşur diyelim :D
Fotoğrafı yok mu bebeğinizin?
Bu arada veterinerinizin adını paylaşmak isterseniz mutlu oluruz :)

Oyla 0