iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

Muhabbet Kuşu Yumurta Tıkanması

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
13,776
Çözümler
73
Puanları
268
Yaş
30
Konum
Ankara
Muhabbet Kuşu Yumurta Tıkanması
Kuşlar yumurtaların üzerine yatarak (kuluçka) ürerler. Sadece dişi kuşlar bu özelliğe sahiptirler ve bu tür sağlık sorunları bu dönemde dişilerde görülür. Yumurta, dişi kuşun içinde oluşmaya başladıktan sonra, oviduct adı verilen, yumurtayı rahime taşıyan kanala girer.Bu kanal sadece kuluçka özelliğine sahip hayvanlarda bulunmaktadır.Yumurta cloaca adı verilen dışkılığa ulaştığı zaman, basınçla dışarıya çıkartılmak zorundadır.Yumurtanın dışarıya çıkması, dişi kuş için oldukça zorlayıcı ve yorucu bir işlem olmasına rağmen, az bir zaman sonra dişi kuş kendine gelir. Bununla birlikte, bazen negatif etkenler dişi kuşun bedeninde ciddi problemler oluşturabilmektedir ve yumurta dişi kuşun içinde kalabilir. Dişi kuş, yumurtanın üzerine yatamaz hale gelir ve gittikçe zayıflar, güçsüzleşir. Bazı durumlarda oviduct adı verilen kanalın mukozası yumurtaya yapışır ve dişi kuş dışarı çıkarmak için basınç uyguladıkça yumurta dışarı doğru kayar. Bunun olumsuz etkeni ise, yumurta ile birlikte dişinin,dışarıda çok çabuk kuruyan, çok hassas ve enfeksiyonlara açık olan rahim kanalının bir parçasınında dışarı çıkmasıdır.İki durumda da dişinin hayatı söz konusudur ve acil tedavisi gerekir.

Bu bölümde dişiye nasıl yardım edilceğini açıklayacağım.
yumurtasikismasi.jpg

Yumurta Tıkanması Tedavisi

Kaç yaşında olduğunun ya da tecrübeli olup olmamasının yumurta tıkanmasında bir önemi yoktur. Hangi dişide yumurta tıkanması olup olmayacağını bilmek neredeyse imkansızdır. Bazı bilir kişiler yeni yumurtlamış genç veya kilolu olan yaşlı dişilerin yumurta tıkanmasına maruz kalabileceğini söylüyor.
2.jpg
Fakat ben farklı faktörlerin de bu durumu yarattığını tecrübeledim. Yumurta tıkanmasının ilk semptomlarının erken teşhiste anlaşılması çok kolay değildir ve spesifik özellikleri yoktur. Yorgunluk uçmak istememe, yavaş hareketler yumurta tıkanması yaşayan kuşun belirtileridir.

Dişinin duruşu ve hali daha farklı ve alışılmadıkdır, kuyruğunu alçakta tutar, ve bazı dişiler kanatlarını bile düşürebilirler. Tüyleri kabarıktır ve kısa kısa nefes alıp vermektedir. Zaman zaman yumurtayı dışarı çıkarmak için zorlarlar ve ne kadar yorulduklarını siz de görebilirsiniz. İştahını kaybeder ve eşinin verdiği yemleri de reddeder.

Zamanla çok güçsüzleşir, ayakta duramaz hale gelir.Bu yüzden acı çekerek gözleri kapalı halde yerde yatar. Lütfen unutmayalım bu durum hayati bir meseledir.
3.jpg
Durumun diğer faktörleri arasında, dişinin kronik veya ciddi bir hastalığı olması, rahimin enfeksiyon kapmış olası, yumurtanın çok büyük olması da vardır.

Yumurta tıkanması oluşmasındaki riskler ise; yanlış beslenme ( kalsiyum eksikliği), sürünün içinde bulunma stresi, kavrama ayarının fazla olması( ilk çıkan yumurta diğer yumurtalara göre daha kalın kabukludur, ince kabuklular çabuk kırılabilir).

Bazı durumlarda da ilk yumurta yeterince hızlı dışarı atılmadığı için, rahimde bulunan bir sonraki gelen yumurtaya yapışabilir.
4.jpg
Yumurta tıkanmasına uğrayan dişinin herhangi bir sebep olmadan dışkılama bölümündeki tüyleri kopardığına şahit olabilirsiniz. Bu şekilde dişiler kendi acılarını ve umutsuzluklarını bir şekilde gidermeye çalışırlar.Daha fazla yoruldukça başlarını kaldıramayacak hale gelirler.Nefes alamaz ve kanatlarını düşürürler.12 saat içerisinde de ölüme mahkum kalabilirler.

LÜTFEN YUMURTA TIKANMASI YAŞADIĞINI DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ KUŞUNUZU ACİL OLARAK BİR VETERİNERE GÖTÜRÜN, AKSİ TAKDİRDE ÖLEBİLİR.

Bir gece yarısı, resmi tatil ya da haftasonu olsa bile, veteriner bulamasanız dahi bir hayvan hastanesine götürmelisiniz. Unutmayın ki yumurta tıkanmasından kuşunuzun ölümü en acımasızı ve en zalimidir.

Hiç kimsenin tahmin bile edemeyeceği bir acı çeker. İnsanlığı ve kalbi olan her kişi, bu yardımı yapmalıdır. Yol boyunca sıcak tutmalısınız, hasta olan kuşunuz çok üşümektedir.
5.jpg
Yukarıdaki resimde adı Maxi olan dişi kuş, sizinde gördüğünüz gibi yumurta tıkanması problemi yaşıyor. Dışkılama bölümü kıpkırmızı ve oldukça genişlemiş. Sahibi elinden gelen herşeyi yapmasına rağmen, zavallı kuş ölmüştür. Veteriner hekim ona yardım edememiştir çünkü zamanında yumurtayı dışarı çıkaramamıştır.
6.jpg
Yukarıdaki resimde yumurta tıkanması sonucu kanaması olan ve tüylerini kendi yolan bir kuşun dışkılama bölümünü görmektesiniz.Veteriner hekim yumurtayı almıştır ve bir kaç saat içinde dişi düzelecektir.

Böyle bir durumla karşılaştığınızda yumurtayı kırmadan hafif bir masaj yapabilirsiniz.Bazen bu işe yaramayabilir ve cerrahi bir müdahale gerekebilir. Yumurtanın kırılması rahimdeki mukozanın zarar görmesine neden olabilir. SAKIN YUMURTAYA BASINÇ UYGULAYARAK ÇIKARMAYA ÇALIŞMAYIN. Durmayan kanamalar ve hatta kan zehirlenmesi bile gerçekleşebilir.

Kuşunuz iyileştikten sonra normal hayatına geri döner ve üremeye devam eder. Yine de herhangi bir enfeksiyon ya da zarar görmüş olmasını önlemek amacıyla veterinere göstermenizde fayda vardır.
Bir kaç hafta veya bir kaç ayda kuşunuz eski haline geri dönecektir.

Yumurtayı Rahime Bağlayan Kanalın Sarkması

Rahmin enfeksiyonlu olması, yumurtanın çok büyük olması veya yumurtanın pürüzsüz olmaması nedeniyle oluşabilir. Yumurta dışarı atılma sırasında rahmin mukozasının yapışması durumunda , rahim kanalı sarkar ve yumurta dışarı çıksa bile dişi yumurtadan kurtulamaz. Bir süre sonra mukoza kurur ve kopar.
7.jpg
Kan zehirlenmesi gibi bir çok problem ortaya çıkabilir hatta durmaksızın kanamadan dolayı dişi ölebilir. Diğer sorun ise dişi kendini kurtarmaya çalışırken mukozayı yırtabilir veya zarar verebilir.Tedavi edilmeyen kuşlar gün geçtikçe güçsüzleşir.

Dişiyi kurtarmanın tek yolu yine cerrahi bir müdahaledir. Hatta bazı müdahalelerde bile veterinerler dişileri kurtaramamıştır. Dişinin eşi, kanamalı bölgeyi ısırmaya başlarsa 'cannibalism' adı verilen bu durumda erkeği de kaybedebilirsiniz.
 
Üst Alt