muhabbet kuşu yumurtası kırıldı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

safiyeünal

Yeni Üye
muhabbet kuşum 3 tane yumurta yaptı. daha doğuracaktı bende doğurdumu diye bakmak için yuvaya baktım ama alt kapağı açmamla yumurtanın düşmesi bir oldu 2 yumurta yere düştü. biri kırldı diğerine birşey olmadı yerine koydum sizce diğer yumurtaların üzerine yatarmı kuşum ?

kuyruğu aşağı düşmüş durumda ama bugün de yumurtlamadı yumurtalarına baktığım için bana inat mı yapıyor nedir :))) iki yumurtada dolu. üçüncü yumurtanın 3. günü onda bir değişiklilk yok yarın belli olur. ikisinin rengini merak ediyorum erkek kuş albino dişi kuş yeşil. inş biri bari albino olur.

Oyla 0
bu bıcırık şey işte siyah gözlü ama :)

Ekli dosyalar

• 20201015_184022.jpg
    20201015_184022.jpg
    542.2 KB · Görüntüleme: 12
Oyla 0
Siyah gözlüler albino olmuyor. Çift faktörlü spangle yani df. Kendisi gibi genelde vermez eğer spangle ile eşlenmediyse.

Oyla 0
albino demek biyolojide renksiz renk pigmenti yok demek demek bu kuş da renksiz. kırmızı göz rengine sahip olanlar çift faktöre sahip olabilirler ama kuş da albino. bizde de mesela bembeyaz sarı beyazımtrak saçlara sahip olanlar albinodur.

Oyla -1
çekinik gene sahiptir. kırmızı gözlülerede bu gen baskın gelerek gözü de etkiler gözde de renk pigmentleri oluşmadığından kırmızı gözlü olur. lakin bu bizimkinin albino olduğu gerçeğini değiştirmiyor. bir de lutino vardı ama o geçen sene öldü belki bunların yavruları lutino olur

Oyla -1
albino demek biyolojide renksiz renk pigmenti yok demek demek bu kuş da renksiz. kırmızı göz rengine sahip olanlar çift faktöre sahip olabilirler ama kuş da albino. bizde de mesela bembeyaz sarı beyazımtrak saçlara sahip olanlar albinodur.
Söylediğiniz doğru, daha doğrusu genel olarak doğru. Ancak kuş camiasında dediğiniz şey kabul görmüyor. Siyah gözlü ve tamamen beyaz olan kuşlar DF ya da başka bir deyişle çift faktörlü spangle olur. Aynı şekilde tamamen beyaz ve kırmızı gözlü kuşlar ise Albino olarak adlandırılır. Söylediğiniz şey muhabbet kuşları için geçerli değil maalesef.
çekinik gene sahiptir. kırmızı gözlülerede bu gen baskın gelerek gözü de etkiler gözde de renk pigmentleri oluşmadığından kırmızı gözlü olur. lakin bu bizimkinin albino olduğu gerçeğini değiştirmiyor. bir de lutino vardı ama o geçen sene öldü belki bunların yavruları lutino olur
Sizinki albino değil. Siyah gözlüler albino veya lutino olmaz. Lutino dediğiniz kuşunuz da eğer siyah gözlüyse lutino değildir. O da aynı şekilde DF’dir.

Oyla 0
Kuşunuz tamamen siyah bir göze sahipse eğer, "siyah göz tek renk" olarak niteleyebiliriz. Eğer iris beyaz ya da gri gibi bir renge sahipse çift faktörlü df. Diyebiliriz. Fakat siyah göz tek renkler de cere genel de mor ya da pembe gibi renkler de olabiliyor. Bunun için kuşunuzun çok daha net fotoğrafı gerekmektedir. Cere renginden ziya de ayak deri rengide önemlidir bu hususta. Bu konu da daha yetkin olan @Doğanay Y. Ne düşünüyorsun?
.
Tüm bunlar bir kenara, şahsi fikrimi söylemem gerekirse eğer; albinolar konusun da ticari anlamda mana veremediğim bir ilgi mevcut. Kırmızı göz olunca ne oluyor, siyah göz olunca ne oluyor :) Ticari anlamda denk geldiğim hususlardan birisi kırmızı gözlerin daha fazla bir ücretle sunulması. Yani bi kuşa bakıp ne güzel diye tepki verdiğiniz de, kuşu sahiplendiren kişi size dönüp, o kırmızı gözdür, fiyatı biraz daha fazladır demesi kaçınılmaz:) Niye ki? Kırmızı göz olduğundan mı...İyi de albino genetik bir mutasyon tamam da diğer kuşlardan farklı ve ekstra hastalıklar barındırma olasılığı çok yüksek. Tam tersi olması gerekiyor esasen:) Albino değildir o, siyah gözdür, fiyatı biraz daha fazladır gibi:) Çünkü albinolar gibi genel denalbinolar da görülen ekstra hastalıklara yakalanma olasılığı çok daha azdır.
.
Daha önce de burada konuşması olmuştu benzer durumun. Tıpkı Show, japones gibi bir konu. Farklılığı ise albino da belirgin kanıtlanmış o mutasyona has ekstra hastalıkların olma durumudur.
.
Sarı renkte bir kuş seviyorsam sarı kuş alırım, beyaz seviyorsam beyaz alırım belli belirsiz göz rengi farklılığından banane, üstelik kırmızı göz olursa daha kötü:)

Bu nedenle garip kafadan element uydurma ticari ağızları boşverin...bence eğer içiniz de keşke albino olsaydı gibi bir duygu, düşünce var ise atın gitsin. Böylesi daha temiz:)

Örneğin ben hususi olarak kırmızı göz almıyorum. 2 adet çift faktör beyazım var.

Son düzenleme:
Oyla 0
Aslında tek renk değiller -alacalılar-. Dikkatli bakarsanız dalgalanmalar görebilirsiniz. Anne ve babası tarafından mutasyon bakımından seyreltilmiş bir kuş.
%50 anneden %50 babadan. Buda tüy renklerinin taban rengi yani beyaz olmasında etkili olmuş. Albino/lutino yani inos diyebilmemiz için saf kırmızı gözlü olması gerekir. Demek istediğinizi anladım ama doğru bir kullanım olmaz.

Oyla 0
valla kusura bakmayın kardeşler benim biyolojim 100 dü siz
ezer geçer. ayakları çok açık pembe renkli kuşun tüyü de bayaz bu demek oluyor ki melatonin salgılanmamış neyse buraya geldiğime pişman oldum amacım birilerine biyoloji öğretmek değildi. albino dediysem albino. kaldı ki bu kuşu size satmayacağım iyi günler.

Oyla 0
valla kusura bakmayın kardeşler benim biyolojim 100 dü siz
ezer geçer. ayakları çok açık pembe renkli kuşun tüyü de bayaz bu demek oluyor ki melatonin salgılanmamış neyse buraya geldiğime pişman oldum amacım birilerine biyoloji öğretmek değildi. albino dediysem albino. kaldı ki bu kuşu size satmayacağım iyi günler.
Madem çok biliyor profesörümüz söz söylememize gerek yok :D

Oyla 0
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...