Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,814
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Soru: Muhabbet Kuşum Avizenin Tepesinden inmiyor. Ne yaptıysam oradan alı koyamadım. Elime alışkın fakat oradan indirmek çin işkencesi gibi. Yakalamak istediğimde kaçıyor. Sandalyeden indiğimde geri oraya çıkıyor. Neden avizenin üzerine konuyor?

avize1.jpg
Cevap: Muhabbet Kuşlarında avize tutkusu
var demek isterdim fakat oraya konma sebepleri bambaşka. Avizenin boy hizasından yüksekte olması, yer yer yansıyan yada direk kendini görebileceği aynalı yüzeylerin olması, avizeyi bir ağaç gibi düşünün oyun alanı yada konabileceği güvenli alan olarak orayı seçmesi bunlardan bazıları.

Nasıl avizeye uçmasını engellerim?

Eğer ele alışmış yada o aşamada olan bir kuşsa ilgisini çeken nesneleri keşfetmeniz gerekiyor. Örneğin kuşlar zincirlere ve merdivenlere bayılır. Bunlarla oynamasını sağlayabilirseniz tekrar avizeye konduğunda koz olarak kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey avizeden almak için kuşunuzu korkutmayın. Güven kaybı herşeyi sil baştan öğretmenize ve belki öğrenmemesine sebep olabilir. Muhabbet kuşunuzun uyku saatine yakın bir saatte kuşunuzu uçurursanız ( akşam 19-21 arası ) yakalamanız kolaylaşabilir. Yine avize tercih ederse ışığı kapatmalısınız ve yavaşça kuşu tutmalısınız yada kafesini göstermelisiniz.

Avize üstüne çıkılması sağlıksız bir durum değildir fakat bizleri çıldırtır.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,814
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Alışkanlıklarını unutturmak gerçekten zor maalesef. Farklı bir oyun odası seçebilirsiniz. Yeni belgesinde tavrını değiştirebilir
 
Üst