Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
25,281
Çözümler
127
Yaş
32
Konum
Ankara
Muhabbet Kuşum Bitlendi
Soru:
Muhabbet kuşum bitlendi ve aşırı derece de tüy dökmeye başladı.Gün boyu kaşınıyor ve kafesin altı siyah küçük bitlerle dolu. Ne yapmalıyım? Bitlerden nasıl kurtulurum?
bitler.jpg

:rolleyes: Cevap:

Bu sorun kuşlarımız da en çok rastladıklarımızdan. Birçok yöntemle kurtulmak mevcut. Sizlere küçük görünen ama muhabbet kuşlarımız için oldukça tehlikeli bu canavarları nasıl yok edileceğinden bahsedeceğim.

Öncelikle bit olduğunu anlamamız gerek. Bunun için kafes altına görselde olduğu gibi beyaz renkl bir kağıt yada benzeri şeyler koyabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise uyuma saatinize yakın kuşların üzerine açık renkli ince bir kumaş örtünüz. ( kafesi tamamen kapatmayın. ) Sabah baktığınızda üzerinde siyah yavaş hareket eden noktacıklar görürseniz, muhabbet kuşunuz bitlenmiş demektir.

Diğer yöntem ise kuşlarınıza zarar vermeden elinize alın ve kanat altlarını ve tüy aralarını kontrol ediniz.

Tedavisi:
  1. Tüm ekipmanlar temizlemeniz gerekiyor. Bu süreçte yedek bir kafes mevcutsa burada tutabilirsiniz. Sıcak suyla kafesi ve diğer ekipmanları ( suluk, tünek, yemlikler varsa yuva ) yıkayın ve iyice kurulayın. Özellikle tüneklerin takıldığı köşeleri kuluçka olarak kullanabiliyorlar. Keza yuvalıkları.
  2. Kafes tabanına (kağıt ve ızgara altına) biyodust serpebilirsiniz. Kullanım talimatı ilacın üzerinde yer alıyor. Diğer tavsiyem ise vilmectin kullanımı. Vilmectin'i kuşunuzun ensesine deriye temas edebilecek şekilde sadece 1 damla damlatıyorsunuz. Bunu aralıklarla mümkünse 3 günde 1 tekrarlayabilirsiniz. ( Bu süreçte lütfen kuşunuzu kontrol edin. Ağır bir ilaç olduğu için uzun süre kullanılmamalıdır. )
  3. Kafesi çok sık temizleyin. Her temizlik sonrasında Biyodustı kullanabilirsin. Vilmectini koruyucu olarak 3 ayda bir enseye 1 damla kullanabilirsiniz.
  4. Ardap sprey kullanılabilir. Oldukça etkilidir. Fakat fiyatından dolayı orjinal olmayan ürünlerine rastlanabilir.
  5. Okaliptus yaprağı kullanılabilir fakat bu doğal yöntem diğer yöntemlere göre biraz sönük kalıyor. Eğer muhabbet kuşlarınız üretim döneminde ve yuvalıkta yavrular mevcutsa en doğru tercih bu olacaktır. Çünkü kuşlarınız için zararlı değildir. Yaprağı yuvalığa ve kafes içene koyabilirsiniz.
;) Ayrıca parazitlerle ilgili bu konuyu incelemenizi tavsiye ederim;
Muhabbet Kuşu Bitleri ve Mücadele Yöntemleri
 
Son düzenleme:
Üst