Muhabbet kusum bogazina bir şey takılmış gibi ağzını açıp kapıyor

Boncuk

Yeni Üye
Iyi günler.muhabbet kusum iki sene önce felç gecirdi.ayakları sakat kaldı.kafese geceleri koyuyurum.elimden geldigince hijyenik bakıyorum.iki haftadır boğazında bir şey takılmış gibi ağzını açıp kapıyor.kusmuyor ama.nefes alırken gece gündüz ses çıkarıyor.halsiz.ağzını açıp kapayarak ses çıkararak nefes alıyor.yemi z

Liebe55

Veteran
Kuş kumu varmıydı yem sindirememe gibi durumuda olabilir video varsa daha saglıklı olur yorumlar

Oyla 0

Boncuk

Yeni Üye
Cevap icin cok teşekkür ederim.videoyu yukleyemedim.kumu var.arada bir yulaf dal darı felan veriyorum.bir haftadır halsiz ve boguluyormus gibi oluyor.istahida pek yok.biraz ishal gibi.kursak mantari olabilirmi.solunumu sorunlu gibi.canı yaniyormuş gibi sürekli ses çıkarıyor.gecede susmuyor

Oyla 0

Liebe55

Veteran
Bu konuda daha uzman arkadaşımız doganayın cevap vermesi daha iyi olacak geldiginde mutlaka dönüş saglayacatır

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Maşallah nede güzel. Solunum yolu sorunları olabilir dediğiniz gibi. AStım ya da kursak mantarı bu dediğiniz durumlarda gözlemleniyor. Birde yoğun uçma eğiliminde olmadığından kolay öğütmeside zorlaşıyor. Taşlıkta biraz sıkıntı olabilir. Buda ister istemez ishal ve kabız gibi sorunları tetikleyebilir. Probiyotik ve elektrolit destekli bir bakımla dışkı kontrol altına alınabilir bence. Ağız açma kapama birde sıcak havalardan dolayı olabiliyor. Bunun içinde banyoluk takarak ya da kuşunuzu su dolu fısfısla ıslatarak çözüm bulabilirsiniz.

Yinede diğer kuşlara göre daha hassas bir konumda. Açıkcası bakışları da pek hoşuma gitmedi :( Sağlıklı ve canlı bakışı yok gibi geldi bana. Bir veterinere dışkıladığı kağıtla birlikte götürüp kontrol ettirmenizi öneririm.

Oyla 0

Boncuk

Yeni Üye
Cevap için çok teşekkür ederim.çok tatlı hayat dolu bir kuş.iki senedir bu halde ayakları.ölür demişlerdi iki sene önce.çok şükür bi şey olmadı.veterinere bu gün götürdüm.levadoks ve toz vitamin Evit-se premiks verdi.ayaklarida sürekli yerde durmak zorunda olduğu için tahriş olmuştu.onun içinde gentavet-D krem verdi.ilaca başladık.Allahın izni ile inşaallah iyileşir.

Oyla 0

Boncuk

Yeni Üye
Maşallah nede güzel. Solunum yolu sorunları olabilir dediğiniz gibi. AStım ya da kursak mantarı bu dediğiniz durumlarda gözlemleniyor. Birde yoğun uçma eğiliminde olmadığından kolay öğütmeside zorlaşıyor. Taşlıkta biraz sıkıntı olabilir. Buda ister istemez ishal ve kabız gibi sorunları tetikleyebilir. Probiyotik ve elektrolit destekli bir bakımla dışkı kontrol altına alınabilir bence. Ağız açma kapama birde sıcak havalardan dolayı olabiliyor. Bunun içinde banyoluk takarak ya da kuşunuzu su dolu fısfısla ıslatarak çözüm bulabilirsiniz.

Yinede diğer kuşlara göre daha hassas bir konumda. Açıkcası bakışları da pek hoşuma gitmedi :( Sağlıklı ve canlı bakışı yok gibi geldi bana. Bir veterinere dışkıladığı kağıtla birlikte götürüp kontrol ettirmenizi öneririm.

Oyla 0

Boncuk

Yeni Üye
Acil yardim edermisiniz.ilaçlar hiç etki etmedi.dediginiz durum varsa kursak mantarı yani bu verilen antibiyotik etki etmezmi.onun ilaci başka mı acaba.veterinerede gittim ama sonuç sıfır malesef resminide ekliyorum bakabilirmisiniz.ağzını bisey bogazina kaçmış gibi açıyor.esnemenin büyük şekli gibi .

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Ayna kullanmamanızı öneririm. Eş sanıp yiyecek çıkartmaya çalışacaktır. İlacı kaç gün kullandınız acaba? ve ardından vitamin ve probiyotik desteği sağladınız mı?
İlaç etki etmedi ise veterine tekrar danışıp durumu anlatmanız en sağlıklısı olacaktır :(
Veteriner olmadığımdan ve tam sorunun ne olduğunu gözle anlayamadığımız için ilaç önermek doğru olmayacaktır. Sindirim sorunlarında güçlü ağız açıp kapamalar olabiliyor. Bende solunum yolları ya tıkalı ya da tahriş/ mantar benzeri bir sorunu var. Eczanelerde flagyl adında bir ilaç satılıyor. Ağızdan 1 damla vererek 5 gün kullanmayı deneyin birde. O 1 damlayı yutkunduğundan emin olun ama :)
Beceremem derseniz suyuna 5-6 damla vermelisiniz ve bu suyu 8 saatte bir tazelemelisiniz.

Oyla 0

Boncuk

Yeni Üye
ilacin dördüncü günü bu gün.ama o dediğiniz ağzını güçlü açıp kapama yapıyor.bi de gagası dikkatimi çekti.hiç olmadığı kadar beyaz.burnunda kaşıntıda var.nefesinde değişik koku var ekşimsi.dediginiz destegi saglamadim.veteriner bir şey demedi.bende tam bilmiyorum.ne yapacağım konusunda şaşırmış durumdayım.bilgileriniz icin cok teşekkür ederim.yazdığınız ilacida denicem insaallah.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
İlaçtan kaynaklı bir koku değilse eğer mikostatin kullanılıyor bunun için ama veterinerin verdiği tedaviyi tamamlayın öncelikle :)

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Çok üzüldüm kaybınız için :(
Bir çok semptom bir arada olunca kuşlar için zor oluyor. Biraz daha hassastı tabi ayakları sebebiyle birde :(
Geçmiş olsun :(

Oyla 0