muhabbet kuşum deri döküyor

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan bengs
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

bengs

iyikus.com Üyesi
merhabalar, dün bir erkek muhabbet kuşu almıştım. eve getirdiğim gibi ılık suyla yıkayıp ilçaladım. sadece kuşu değil kafesinden tülüne kadar bit ilacı sıktım. sonra içim rahat etmedi bugün ılık suyla daha detaylı yıkadım ve ilaçladım çünkü öncesinde çok korkutmamak için vücuduna iki üç su dökmüştüm avucumla. çünkü bir kere yıkadığım halde acayip kötü kokuyordu, temizlenmemiş kafes kokuyordu resmen kuş. bugün baktım durduğu yerde acayip deri dökmüş. acaba aylardır su görmeyen derisi su görünce yumuşayıp dökülmeye mi başladı? bu arada kuşun tüyü çok yok yetişkin (yaklaşık 9-10 aylık) olmasına rağmen. seyrek tüyü var, zayıf bir kuş. tüy yeniliyor olabilir mi? durduğu yere iyice baktım, kanat altına baktım böcek vs. göremedim çünkü. bit olduğunu düşünmek istemiyorum?

Merhaba öncelikle.Kuşu nasıl yıkadınız acaba ? Bir de artık kış mevsimindeyiz keşke yıkamasaydınız ve kuşlar avuca su alınıp yıkanılmamalı ,ya bir kaba su koyacaksınız kendisi girip yıkanacak ya da sprey yöntemiyle.Diğer türlü olmaz ve yeni aldım diyorsunuz zaten korkuyodur sizden yıkamanız iyice korkutmuştur..Tüy konusunda fotoğraf yükleyebilir misiniz?

Oyla 0
Merhaba öncelikle.Kuşu nasıl yıkadınız acaba ? Bir de artık kış mevsimindeyiz keşke yıkamasaydınız ve kuşlar avuca su alınıp yıkanılmamalı ,ya bir kaba su koyacaksınız kendisi girip yıkanacak ya da sprey yöntemiyle.Diğer türlü olmaz ve yeni aldım diyorsunuz zaten korkuyodur sizden yıkamanız iyice korkutmuştur..Tüy konusunda fotoğraf yükleyebilir misiniz?

Ekli dosyalar

• 71BE88AC-1D6E-4CB8-9700-50DE7CCC96C8.jpeg
    71BE88AC-1D6E-4CB8-9700-50DE7CCC96C8.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 18
Oyla 0
Döktüğü derinin resim atabilir misiniz?
aslında attığım fotoğrafta fotoğraf çekmek sonradan aklıma geldi. öncesinde daha fazla dökmüştü hemen sildim sonra 30 saniye içinde bir daha döktü bu kadar. toz gibi

Oyla 0
Keşke bit olduğundan emin olup ilaç kullansaydınız. Bit ilaçları hayvanlara gerekmedikçe kullanılmamalı.. elinizde yıkamanız da hem strese girmesine hem korkmasına sebep olmuştur. Eklediğiniz fotoğraftaki beyaz şeyler diyorsanız derisi değil o, kuşların genelde döktüğü kepek gibi bir şey. Tüy döküm döneminde genelde oluyor. Kuşun tüylerinin tamamı görünecek şekilde hem vücudunu hem kafasının fotoğrafını ekler misiniz

Oyla 0
Keşke bit olduğundan emin olup ilaç kullansaydınız. Bit ilaçları hayvanlara gerekmedikçe kullanılmamalı.. elinizde yıkamanız da hem strese girmesine hem korkmasına sebep olmuştur. Eklediğiniz fotoğraftaki beyaz şeyler diyorsanız derisi değil o, kuşların genelde döktüğü kepek gibi bir şey
haklısınız fakat kullandığım tam olarak ağır bir bir ilacı değil. kanaryalarım var onlara da belirli aralıklarla sıktığım sprey gibi bir şey. genelde döktüğü deriyse çok sevindim cidden o kaşındıkça ben de kaşınmaya başladım çünkü bit olduğunu düşünüp?

Oyla 0
evet ben de öyle düşündüm ancak doğalgazı sonuna kadar açıp yıkadım? kaba su koydum içine yeşillik koydum falan yıkanmadı ben de parmağımda dururken üzerine su döktüm avucumla çünkü cidden felaket kötü kokuyordu bir de bit konusunda çok çekindim bir tane dişi muhabbetim iki tane de kanaryam var. kanaryalar çok cansız kuşlar onlara bit bulaşsa kaybedebilirim ondan çok korktum. tüy konusunda nasıl bir fotoğraf istiyorsunuz ona göre atayım?

Oyla 0
bu döktüğü şey tüy kapsülünden gelenler gibi daha çok.
ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım. aylardır bende olan dişi muhabbet kuşumun durduğu yerde deri döküntüsü olmuyor hiç. sürekli böyle mi devam edecek yoksa bu deri dökmesi bir süre sonra duracak mı sizce? kanaryalarım yavruyken ilk tüylerini çıkardığı zamanlar bu kepeklerden görüyordum yuvalarında ama yetişkin kuşta ilk defa görüyorum.

Oyla 0
bahsettiğim olay tam da bu. şimdi kafesinin altına bakayım dedim yeni fark ettim. tüy mü o ince ince şeyler ne anlayamadım. beyaz beyaz kepekler vs. Bu kafesin altı bu sabah temizlendi henüz, bir gün içinde bu kadar dökmüş.

Ekli dosyalar

• 3DFAC9E8-ABF2-4F1B-980B-96E611A3E039.jpeg
    3DFAC9E8-ABF2-4F1B-980B-96E611A3E039.jpeg
    796.3 KB · Görüntüleme: 13
  • 38E58FFC-84BC-47FF-9952-47961AE25837.jpeg
    38E58FFC-84BC-47FF-9952-47961AE25837.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 11
  • 1D9B1B12-3951-4D12-B313-FB3BF9DBEBA4.jpeg
    1D9B1B12-3951-4D12-B313-FB3BF9DBEBA4.jpeg
    1 MB · Görüntüleme: 12
Oyla 0
Ekli dosyayı görüntüle 21812Böyle dik dik şeyler işte ? bu kadar olmasına geeek yok tabi ve sadece kafada olmasına gerek yok
var kafasında özellikle çünkü aldığım yerdeki kafes arkadaşları kafasındaki tüyleri yer yer koparmış? vücudunda da tüyleri seyrek zaten. inşallah güzelce besleyip gür tüylü sağlıklı bir hale getirebilirim?

Oyla 0
Ekli dosyayı görüntüle 21812Böyle dik dik şeyler işte ? bu kadar olmasına geeek yok tabi ve sadece kafada olmasına gerek yok
bir de bir sorum daha var kusura bakmayın bilgisizim de biraz? uçmayı bilmiyor kuşum. uçurmaya çalışıyorum en fazla bir iki adım uçabiliyor. bir yere koyunca orada duruyor uçmaya cesaret edemiyor. sizce uçmak için her gün çıkarıp uçurmaya çalışmalı mıyım yoksa kendi haline mi bırakayım? uçması benim için problem değil fakat o da kuş sonuçta mutlu olsun isterim.

Oyla 0
bir de bir sorum daha var kusura bakmayın bilgisizim de biraz? uçmayı bilmiyor kuşum. uçurmaya çalışıyorum en fazla bir iki adım uçabiliyor. bir yere koyunca orada duruyor uçmaya cesaret edemiyor. sizce uçmak için her gün çıkarıp uçurmaya çalışmalı mıyım yoksa kendi haline mi bırakayım? uçması benim için problem değil fakat o da kuş sonuçta mutlu olsun isterim.
Yanlış hatırlamıyorsam kuşunuza 9-10 aylık demiştim. 10 aylık kuşun uçmayı bilmemesi? Siz kuşunuzun arkadan bir fotoğrafını ekler misiniz

Oyla 0
Uçmayı biliyordur ama tüyleri yetersiz olabilir söylediğinize göre. Kuşunuzun resmini atar mısınız. Tüylerine bakalım bir. Bazı önemli tüyler fazlaca eksik olunca uçamayabiliyolar

Oyla 0
Yanlış hatırlamıyorsam kuşunuza 9-10 aylık demiştim. 10 aylık kuşun uçmayı bilmemesi? Siz kuşunuzun arkadan bir fotoğrafını ekler misiniz
evet çok tuhaf gerçekten acaba kafesin içinden hiç çıkarmadıkları için mi diye düşündük kanaryalarımız da öyleydi sonradan çok güzel öğrendiler onlar da yetişkindi aldığımızda.

Ekli dosyalar

• C9985FC1-26C5-4BAB-90A0-7E25FC527C22.jpeg
    C9985FC1-26C5-4BAB-90A0-7E25FC527C22.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 8
  • CE3B4AF0-0113-4967-8936-B7CC4840DA32.jpeg
    CE3B4AF0-0113-4967-8936-B7CC4840DA32.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 9
Oyla 0