Muhabbet kuşum eşini arıyor ne yapmalıyım

GüzelKuş

Veteran
Merhaba
Bizim iki ay önce bir kuşumuz daha oldu.
Her hafta sonu köye gidiyoruz yaz döneminde daha sık gittik ve orada kaldık. Kuşumu da orada yeşilliklerin arasında ben dışarıda ders calışırken yanıma aldım dışarıda banyo yaptırdım. Gayet neşeliydi. Bir iki ay sonra bir gün yakınlarda bir kuş fark ettik o da muhabbet kuşuydu. Bizim kuşumuzu fark edince kafesinin üstüne geldi ve o halde eve getirdik. Tahminimizce kuşumuzun sesini fark etti ve kaçtığı yerden geldi. Yeni kuş dişi bir kaç aylık sanırım, en fazla 5 aylık olduğunu düşünüyorum. Ilk geldiğinde bizim erkek kusumuz mutlu mutlu onunla oynamaya çalıştı onunla ilgilendi ama yeni disimiz korkudan yorgunluktan posuruk ve hasta görünüyordu. 1 hafta bu böyle devam etti ama artık ne posuruk ne de hasta görüntüsü var. Gayet dinç. Hala insana yaklaşmıyor avizede falan duruyor ama bizden de rahatsız olmuyor yakinda alışacağını düşünüyorum. Fakat erkek kusumuza alışmış durumda. Kafeslerini farklı yerlere koyduğumuzda birbirlerine çağırıyorlar. (aynı kafeste kavga ettikleri için ayrı kafeslere koyduk ama kafes dışında çok iyi anlaşıyorlar) Asıl soruma gelirsek, şimdi yaz bitti ve eve dönme vaktimiz geldi (erkek bizimle dişi köyde halamla kalıyor) yine hafta sonları gidiyoruz ama pek yetmiyor onlara sanırım. Çünkü bu hafta eve geri döndüğümüzde erkek kusumuz biraz farklı davrandı. Kafesinde durmadan disiye öttüğü gibi ötüyor. Kafesinden salınca da aynı şekilde. Acaba erkek kuşum dişiyi özlüyor mu?
Onları artık bir daha ki yaza kadar bu şekilde haftadan haftaya görüştürmemiz 5 6 gün ayrı kalmaları onları üzer mi?

Moderatörün son düzenlenenleri:

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Muhabbet kuşları sürü kuşu olduğu için yalnız bakılmamalıdırlar. Bu durumda yapılması gereken yeni bir eş yahut halanızda duran kuşu istemeniz. Dişiyi özlediğinden olduğunu zannetmiyorum. Benim dert ettiğim kuşun sürekli taşınıyor olması. Bu sağlıklı bir durum değil