Muhabbet kuşum garip sesler çıkarıyor

mizumono

iyikus.com Üyesi
Arkadaşlar merhabalar.
Dün öğleden beri bi erkek kuşumda gözlemlediğim bir şey var. Ara ara boğukça vik vik şeklinde bebek inlemesine benzer sesler çıkarıyor. Sürekli değil ama diyelim başladı mı beş on dakika sürüyor sonra kesiliyor. Bu gece de aynısını yaptı, sanki bu yüzen uyuyamıyor gibiydi bebeğim 😥 Üşütmüş olabileceğine dair forumda benzer yazılar da okudum ama ihtimal vermiyordum, çok dikkat ediyordum oda ısısına... Elimde doksimis var bu arada, son kullanma tarihi de 7/2023,
Bu video dün öğleden sonraya ait buyrun
muhabbet kuşu hıçkırma

Bu video da geceye ait, ses kısık olabilir ama görüntüden bağımsız kulağınıza yaklaştırırsanız o kısık sesi duyabilirsiniz

Streamable Video

Bu da daha az önce çektiğim güncel dışkısı

IMG_20221113_105309_copy_1584x2050.jpg

Bir de not düşeyim en son kuşum bakteriyel enfeksiyon geçirmişti, bir buçuk ay önce enrofloksasin etken maddeli ilaç kullandık ve bir hafta sonrasında kuşum toparlamıştı, tekrar etmemişti o durum.

Yardımlarınızı bekliyorum lütfen 🥺🥺🙏

Video yetersiz biraz daha uzun çekerseniz ve YouTube üzerinden buraya atarsanız sevinirim
Hastalığı tekrarlamış olabilir hocalar görünce yardımcı olacaktır geçmiş olsun

Video yetersiz biraz daha uzun çekerseniz ve YouTube üzerinden buraya atarsanız sevinirim
Hastalığı tekrarlamış olabilir hocalar görünce yardımcı olacaktır geçmiş olsun
Efendim diğer videolara da baktınız mı? Streamble üzerinden attığıma? Belirttiğim gibi sürekli o sesi çıkarmadığı için yakaladığım an çektim 🥺🙏

Şimdi gördüm hapşırma durumu mevcut
Kusma durumu varmı
Üşümüş olabilir
Konudan bağımsız ama erkek olduğuna emin misiniz ?
Evet kendisi üç yaşında bir erkek 😳 daha önce çiftleştirdim de eminim yani :))
Kusma durumu yok sadece YouTube'a yüklediğim o kısa videodaki gibi aksırıyor (?)
Bir de o sesi çıkarıyor ağzını açmadan da işte.

Evet kendisi üç yaşında bir erkek 😳 daha önce çiftleştirdim de eminim yani :))
Kusma durumu yok sadece YouTube'a yüklediğim o kısa videodaki gibi aksırıyor (?)
Bir de o sesi çıkarıyor ağzını açmadan da işte.
Anladım kekik suyu yapmanızı öneririm
Sprey ile burnuna doğru da sıkabilirsiniz
Odasının tozlu olmamasına dikkat edin
Alerji durumu da olabilir
Bulunduğu odada sigara içilmemeli ve parfüm tarzı kimsayal ürünler kullanılmamasına özen gösterin

Ailede kimse sigara kullanmıyor ve odaları ayrı olduğu için de ekstra özen gösteriyorum; parfüm sıkılmadı yahut temizlikte farklı bir kimyasal da kullanılmadı
Teşekkür ederim, peki spreyde dozaj aşılırsa bi sorun olur mu ne kadar kullanmam lazım

Ailede kimse sigara kullanmıyor ve odaları ayrı olduğu için de ekstra özen gösteriyorum; parfüm sıkılmadı yahut temizlikte farklı bir kimyasal da kullanılmadı
Teşekkür ederim, peki spreyde dozaj aşılırsa bi sorun olur mu ne kadar kullanmam lazım
Dozajda sorun olacağını sanmıyorum 4@5 fıs sıkmaniz yeterli olacaktır

İyi akşamlar. Dün kekik çayı verdim, dün ve bugün dahil olmak üzere de sprey kullandım. O sesi çıkardığını bir iki kez gördüm ama daha durgun gibi- tüy döneminde şu an onun da etkisi olabilir. Dışkı da aynı bir değişiklik yok.
Spreye devam etmeli miyim ya da kekik çayı vermeli miyim tekrardan?
@neanderthalensis @Doğanay Y. Siz de bir bakar mısınız hocam ilaç tedavisi uygulanmalı mı

evet, biraz üşütme sebepli vikvikliyor gibi :(
Ortam ısısını mümkünse bir iki derece arttırıp vitamin takviyesi yapınız. En fazla 6-7 gün içinde toparlaması gerekiyor. Eğer geçmez ise hafif bir antibiyotik olan vitaform alınabilir.

evet, biraz üşütme sebepli vikvikliyor gibi :(
Ortam ısısını mümkünse bir iki derece arttırıp vitamin takviyesi yapınız. En fazla 6-7 gün içinde toparlaması gerekiyor. Eğer geçmez ise hafif bir antibiyotik olan vitaform alınabilir.
Doğanay bey merhabalar. Bir ay geçmiş bu konunun üzerinden. Dediğiniz şekilde hem kalorifer ile hem de sıcak su torbası + vitamin ile bu durumu atlatmıştık ya da ben öyle sanmışım çünkü tekrardan aynı şekilde sesler çıkarıyor. Genelde karanlıkta ve geceleri bu sesi çıkarıyor, hapsirmiyor da aksırıyor işte peş peşe. Dışkısı aynı ama daha küçük mesela. Yemesinde içmesinde bir sorunu yok, keyfi yerinde.

Sizce ilaç tedavisi yapılmalı mıdır? Elimde doksimis var ama vitaform yok.
Vitaformu internetten temin edebiliyor muyuz?

Yardımcı olursanız sevinirim 🥺🙏
@Doğanay Y.

Hocam müsait iseniz siz de bakar mısınız @neanderthalensis

Çok sık tekrar etmemesi lazım aslında ancak bir üst solunum yolu sorunu söz konusu olabilir. Arkadaşlar da gördüklerinde mutlaka bakarlar ama doksisiklin etken maddeli bir ürün temin etmekte yarar var.

Çok sık tekrar etmemesi lazım aslında ancak bir üst solunum yolu sorunu söz konusu olabilir. Arkadaşlar da gördüklerinde mutlaka bakarlar ama doksisiklin etken maddeli bir ürün temin etmekte yarar var.
Elimde doksimis var, son kullanım tarihine de bir yıl var. Uygun mudur?
Yani şu an başka bir sorunu yok, veteriner bu durumda farklı bi müdahalede bulunur mu ya da farklı bir ilaç verir mi ki?

İlk ne zaman açıldı ilaç? eğer 6 ayı geçti ise pek sağlıklı olmaz bu tip ürünler. Veterinerler gerekli tahlilleri yaparsa farklı bir durumu da görebilirler. Bu tarz tıksırma durumlarının çok boyutlu sebepleri olabilir.

Anladım. Dolapta duruyordu değil mi?
ÖYle ise verebilirsiniz ancak diğer türlü oda ısısında beklediyse kullanmanızı tavsiye etmem.

Anladım. Dolapta duruyordu değil mi?
ÖYle ise verebilirsiniz ancak diğer türlü oda ısısında beklediyse kullanmanızı tavsiye etmem.
Hayır maalesef dolapta durmuyordu....
Direkt çöp o zaman. Bunu bilmiyordum, diğer kullandığımız ilaçlar gibi düşünmüştüm şurup vs buzdolabı gerekmiyor sanmıştım.
Mesela elimde açılmamış mikostatin ve veterinerin verdiği 10 ml'lik bir antibiyotik var - bunu kullandım-
Buzdolabında mi muhafaza etmeliyim bu ilaçları?

mümkünse evet. Ancak bu biraz da benim gibi hassas kişiler için öncelikli bir davranış. Ürünün prospektüsü duruyorsa okuyabilir misiniz? Açım sonrası genelde kaç ay kullanıma uygun olduğunu belirtir. 6-9 aylar en sık vurgulananlar. Eğer bir tarih belirtme yok ise ve ilk günkü görünümünü koruyorsa kullanabilirsiniz.