simgemsi

Yeni Üye
Merhaba. 6 yaşında, dişi muhabbet kuşum var. Bebekliğinden beri, Biraz katı, biraz supsu dışkı yapar genellikle. İshal diyebiliriz. Vitamin falan da veriyoruz ama ek gıdaları (çoğunlukla meyve sebze kastım) fazla kaçırdığımızdan beyaz supsu dışkı olabiliyor. Bizim yüzümüzden de olabilir.

İştahı az. Elimizle normal yem verirsek azıcık yiyor. Genellikle dal darı yer. Neşesi yerinde, koşar oynar.

Ne zamandır bilmiyorum ama sürekli ağzını açıp kapatıyordu bu. Aynı odada kalıyoruz. Dün gece " Fık fık fık" sesine benzer sesler çıkardı. Bir kaç dakika çıkarıyor, duruyor, sonra bir daha yapıyor. Arada arada yaptı yani.

Bugünse aynı şeyi gözlerimle şahit oldum. İlk hapşırıp durdu, hiç bir şey yokken kolumda. Sonra "fık fık" sesi, kusuyormus gibi kafa sallama hareketleri yaptı.

Çok korktum. Sanırsam solunum yolu enfeksiyonu olmuş ama bilemiyorum da.
Veterineri aradım şimdi. Sadece muayene için 700₺ istedi. O kadar param da yok.

Şimdi bu kuşun nesi var sizce?

Lütfen uzman olan, bilgisi olan kişiler yardımcı olun Allah rızası için 🙏😓
Kuşum kurtulsun 🤲

Muhabbet kuşumun kuyruk sallamaları

Her açıdan kuyruğunu çekmeye çalıştım.

İpek.s 

Yönetici
Moderatör
Merhaba, aramıza hoşgeldiniz 🙂
Öncelikle kuşunuzun güncel dışkı resmini de görebilir miyiz temiz peçete üzerinde olacak şekilde
Kuşunuzda söylediğiniz sesi duyamadım videodan gördüğüm kadarıyla gayet sağlıklı bir kuş daldariyi neden fazla tüketiyor
Daldariyi fazla tüketmesi kursat mantarıni tetikler
Kuyruk sekmesi bana kızgınlık yumurtasi olabileceğini düşündürdü

simgemsi

Yeni Üye
Merhaba, aramıza hoşgeldiniz 🙂
Öncelikle kuşunuzun güncel dışkı resmini de görebilir miyiz temiz peçete üzerinde olacak şekilde
Kuşunuzda söylediğiniz sesi duyamadım videodan gördüğüm kadarıyla gayet sağlıklı bir kuş daldariyi neden fazla tüketiyor
Daldariyi fazla tüketmesi kursat mantarıni tetikler
Kuyruk sekmesi bana kızgınlık yumurtasi olabileceğini düşündürdü
Merhaba. Öncelikle teşekkür ederim ❤️
Şimdi temiz peçete koydum. Bugün atmaya çalışırım dışkısını.
Zaten geceleri ve arada yapıyor o fık fık sesini. Hızlı nefes almaya çalışıyor.
Normal yem yemiyor maalesef. Annem eliyle verirse azıcık yiyor. Onun dışında dal darı yiyor. Dal darı vermedik bir gün. Grev yaptı, normal yem de yemedi. Aç kaldı kaç gün grev yaptı. Mecbur veriyoruz dal darı ama onu da çoğunlukla atıyor.
Daha önce kursak mantarı da olmuştu da zaten. Zar zor geçirmiştik :(

İpek.s 

Yönetici
Moderatör
Normal yem olarak ne veriyorsunuz içeriğini v resmini görebilir miyim yavru iken mi aldınız bu şekilde mi alıştı
Dışkı resmi bekliyorum mümkünse normal yeme geçiş yapmanız gerekiyor daha önce geçirdiği kursat mantarı tetiklenmesini istemeyiz ☺️

GülşahM.

Forum Sakini
Ağzını açıp nasıl kapatıyor videosu var mı ağız açıp kapaması kursakla ilgili bir sıkıntısı var sanırım geçen gün kuş uzmanı ile bayağı 1 saate yakın konuşmuştum ağız açıp kapama hareketinin kursak ya da alerji ile ilgili olduğunu söylemişti,benim kuşta böle yapıyo

Bir de nerede yaşıyorsunuz

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Ortam ısısı, havalandırma eksikliği, uçuş kondisyonu sonrası ağız açama kapama, solunum ve kursak sorunları ve en sık yaptıkları tüy ve stres dönemlerinde bu ses ve davranış artıyor. Öncelikle hangisi olduğunu anlamak lazım. Sizin kuşunuzun kuyruğu aşırı atmıyor, 1 hafta probiyotik, elektrolit ve a +b vitamini içeren bir ürünle destek olunuz. Üşütme kaynaklı ise geçecektir. Değilse solunum yolu ilacı kullanmakla başlanabilir.

Yaşını da hesaba katmak gerekiyor. Oldukça belirginleşmiş yaşlandığını hissettiren özellikleri. Yem karışımınızı yenilemelisiniz. King üretici yemi veya versele laganın jo mannes üretici karmasını almanızı öneririm.

simgemsi

Yeni Üye
Ağzını açıp nasıl kapatıyor videosu var mı ağız açıp kapaması kursakla ilgili bir sıkıntısı var sanırım geçen gün kuş uzmanı ile bayağı 1 saate yakın konuşmuştum ağız açıp kapama hareketinin kursak ya da alerji ile ilgili olduğunu söylemişti,benim kuşta böle yapıyo

Bir de nerede yaşıyorsunuz
Maalesef. Orasını çekemedim. Arada yapıyor, telefonu bulup çekinceye kadar geçiyor

İzmir'de yaşıyoruz.

simgemsi

Yeni Üye
Ortam ısısı, havalandırma eksikliği, uçuş kondisyonu sonrası ağız açama kapama, solunum ve kursak sorunları ve en sık yaptıkları tüy ve stres dönemlerinde bu ses ve davranış artıyor. Öncelikle hangisi olduğunu anlamak lazım. Sizin kuşunuzun kuyruğu aşırı atmıyor, 1 hafta probiyotik, elektrolit ve a +b vitamini içeren bir ürünle destek olunuz. Üşütme kaynaklı ise geçecektir. Değilse solunum yolu ilacı kullanmakla başlanabilir.

Yaşını da hesaba katmak gerekiyor. Oldukça belirginleşmiş yaşlandığını hissettiren özellikleri. Yem karışımınızı yenilemelisiniz. King üretici yemi veya versele laganın jo mannes üretici karmasını almanızı öneririm.
Merhaba. İşte hangi sesin neye ait olduğunu bilemiyorum.

Sadece sabahleyin o fık fık hareketini yaptı. Geceleri yapıyor genellikle.

Vocaroo | Online voice recorder

Ses dosyası. Dün gece kaydetmiştim ama telefon tam kaydetmemiş.

Uctuktan sonraki hali. Bir kaç kez uçtu. Geldi. Normalde kuşlar uctuktan sonra nefes nefese kalır ama bana tuhaf gelmeye başladı. Belki yaşlılıktan bilemiyorum.

Şimdi ölçtüm. Güncel 44 gram
olarak çıktı.

İpek.s 

Yönetici
Moderatör
Gerede kabuklasma var zor nefes alıyor olabilir bu yüzden kokusuz vazalin sürebilirsiniz deliklere gelmeyecek şekilde
Yasından dolayı kondisyon düşüklüğü var bana göre takviye olarak ne kullanıyorsunuz?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Evet, güçlü takviyeler kullanılmalı kuşu yormadan. Muhtemelen üşütme sorunu var ve geçecektir bir kaç güne. Geçmez ise doksisiklin etken maddeli bir ilaç başlamalısınız.

simgemsi

Yeni Üye
Gerede kabuklasma var zor nefes alıyor olabilir bu yüzden kokusuz vazalin sürebilirsiniz deliklere gelmeyecek şekilde
Yasından dolayı kondisyon düşüklüğü var bana göre takviye olarak ne kullanıyorsunuz?
Merhaba. Geresine arada kuşu tutup kokusuz vazelin sürüyoruz ama tuttuğumuz içun bize gelmiyor. Küsüyor. Haftada bir sirkeli su.
Ve arada bunlardan veriyorum. Veteriner vermişti.

İpek.s 

Yönetici
Moderatör
Merhaba. Geresine arada kuşu tutup kokusuz vazelin sürüyoruz ama tuttuğumuz içun bize gelmiyor. Küsüyor. Haftada bir sirkeli su.
Ve arada bunlardan veriyorum. Veteriner vermişti.

Bu vitamin hakkında bilgim yok etkili olsa bile yeterli değil diye düşünüyorum
Tollayamin Forte , BT -amin Forte , gerwit bunlardan biri olabilir
Probyotik olarak ise entrobac öneriyorum
Sirkeyi.ne dozda veriyorsunuz onun yerine haftada bir defa 2 @3 Damla limon daha sağlıklı

Vazelini gece ışıkları kapattıktan sonra yakalayıp sürebilirsiniz

Son düzenleme: