Muhabbet kuşum halsiz, kusuyor, ishal

oben3

iyikus.com Üyesi
Kuşumun suyunu yemini her gün tazeliyorum. İçme suyu veriyorum. Kafesini de temizliyorum her gün. Kafesinde yem, kum, gaga taşı var. Arada suyuna sirke koyuyorum çok sık değil. Marul maydonoz veriyorum bazen.
Dün sabah iyiydi ötüyordu fakat akşam halsizleşti bugün sabah çok halsiz, yem kustu ishal resimde kakası ve kustuğu yemler var. Yem de yiyemiyor, sürekli uyuyor. Suyu zorla içirebiliyorum. Ne yapabilirim, çevremde muhabbet kuşundan anlatan veteriner de yok. İlaç ya da bitkisel bir şey ne yapmam lazım?

Çözüm
Herşeyden önce kuşun mutlaka beslenmesi gerekiyor. Elle besleme maması yapıp çay kaşığı ile yedirmeyi deneyin. Youtube'ta ellle besleme maması tarifleri bulabilirsiniz...

Bende bakteriyel enfeksiyon olduğunu düşünüyorum ve acilen antibiyotik başlanması lazım. Ancak kuşun durumu ağır görünüyor. İlaç başlansa bile kurtulamayabilir...

Yinede yarına kadar dayanabilirse yarın sabah acilen ya veterinerden @neanderthalensis 'in dediği ilaçlardan birini alın yada eczaneden alabilirseniz cipro tablet alın bir an evvel başlayın. Cipro alırsanız ilacı ezip toz haline getirin ve tam dolu suluğa bir pirinç tanesi ekleyip iyice karıştırıp verin. İlaçlı su 6 saatte bir tazelenicek. Eğer kuş kendi su içmiyorsa belli aralıklar ile ilaçlı suyu...