Muhabbet kusum hasta mi ne yapmaliyim?

Seyda Yesil

iyikus.com Üyesi
4 aylık muhabbet kuşum var. Aşırı hareketli. Bir hafta önce hapşırmaya başladı ama akıntısı yok. Bu hafta ise elime aldığımda titriyor tunekte titriyor sadece kuyruğundan belli oluyor. Bugün kusmaya başladı ve kabarıp titriyor vücudu baya sallanıyor. Hâlâ hareketli ve dışkısı da normal. Önceki kuşumu ishal ve kusmadan kaybettim ve bunda da korkuyorum ne yapmalıyım?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba hoş geldiniz. Öncelikle geçmiş olsun. Büyük ihtimalle kuşunuz üşütmüştür. Titreme durumu, hapşırma durumları ve ara ara kusma bu rahatsızlığı belirtisi.
Bu konularımızı inceleyebilir misiniz?
Kuşlarda Soğuk Algınlığı Tedavisi
Muhabbet Kuşu Soğuk Algınlığı (Aksırma/Hapşırma)

Genelde kabarma durumu ve sallanma çok kritik bir durum. En kısa sürede veterinere danışmanızı ve uygun ilaç takviyesine başlamanızı öneririm. Kuşun dışkısı taban kağıdını boyuyor mu? Mama, vitamin takviyesi yapıyor musunuz?

Son düzenleme:
Oyla 0

Seyda Yesil

iyikus.com Üyesi
Oncelikle hemen cevapladiginiz icin tesekkur ederim. Kabarmayi 1 kere gordum surekli takip ediyorum şuan normal ama kuyruk titremesi sallanması var sıklıkla ötüyor. Dışkının boyamasini tam anlayamadım ama dışkıları kıvamlı sert sulu değil ama dün su gibi kıvamı ve beyaz diskiladi dışarı cikarttigimda kafese girdiğinde normal yaptı vitamin almadım alicam ama suyuna 1 kere portakal suyu sıktım. Mama vermiyorum birde bugün yumurta vermiştim o kusmasina neden olur mu? Veteriner evime 30 dk yurume mesafesinde hava soguk acil değilse durumu götürürken usutmesinden korkuyorum durumu kötü mu sizce goturmeli miyim?

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kuşlarda ilik olmadığından üşümezler kolay kolay. Sadece cereyanda kalmamalarına özen göstermek lazım. Kusma bir çok sebepten olabiliyor sindiremem durumunda, bayat yem yiyorsa, kursak mantarı vs varsa. 4 aylık kuşlarda genelde sindirememe ve bayat yem yediklerinde böyle durumlar gözlemlenir. Kafeste mutlaka kuş kumu bulundurmanız gerekir. Üşütme durumları için ne yazık ki sadece portakal yeterli olmuyor. İlk adım olarak oda sıcaklığını sabitlemek gerekiyor. Esintili bir alanda ise oradan kurtarmanız lazım. Ardından Multi vitamin ve aminoasit verilmeli mutlaka. Bunun içinde avi-vit, nekton ürünleri, polivit kullanılabilir. Üşütme durumu olduğundan bir ihtimal hafif antibiyotikli Vitaform verebilir veteriner. Bulabilirseniz almanızı öneririm. Kuşunuzun halsiz hallerini fotoğraflayıp, video çekerek veterinere danışabilirsiniz eğer götüremiyorum derseniz. Bu şekilde de yardımcı olmaya çalışırlar. Probiyotik ve elektrolit de kullanılmalıdır ki toparlayabilsin kısa sürede.
Vitaform alabilirseniz vitaform kullanabilirsiniz. Suluğuna 8 damla kadar verilebilir.

Basit bir mama tarifi
Kuşlarınız için En Basit Yumurtalı Mama Tarifi

Oyla 0