Muhabbet Kuşum hasta oldu

justbanu

iyikus.com Üyesi
Merhabalar;
2,5 yaşındaki dişi muhabbet kuşum dünden beri ötmeyi bıraktı. Sabah gördüğüm kadarıyla ishal olmuş gibiydi. Kuş kendisini iyi hissetsin diye elektrolit ve probiyotik verdim. Çünkü daha önce de ishal olduğunda işe yaramışlardı. (Bu arada sıkça ishal olan bir kuştur) Ancak bu sefer fayda etmedi. Üstelik bu sabahta kustu. Kusarken halsizleşti ve kuyruğu atmaya başladı. Bugün akşama kadar yem yiyemedi hatta. Şu anda neyseki az da olsa yem yiyor ve suyundan içiyor. Ancak uçabilmesine rağmen çok hızlı yoruluyor sürekli uyuyup dinlenmek istiyor. İshali ve kuyruk atımı da devam ediyor.
Bugün ilaç olarak sitraks verdim. İyi geldi mi gelmedi mi çok emin değilim. Yani akşam üstü en azından kusmadı ama bu ne kadar iyileşme belirtisidir bilemedim.
Bizim burada kuştan anlayan veteriner yok maalesef. Daha önce başka bir kuşumun rahatsızlığında da sizden yardım almıştım. Ve güzel sonuçlar almıştık. Şimdi sorum şu;
kuşumun sizce hastalığı nedir? Üşüttü mü diyeceğim ama yaşadıkları oda onlara uygun ve odada ki diğer iki muhabbet kuşum çok şükür ki sağlıklı. Kursak mantarı geliyor bir de aklıma ama emin değilim.
Ekte dışkı fotoğrafı ve kuşumun resmi var.
(Dışkı, koyu parlak bir yeşil. Bazen köpükleniyor. Ama çoğunlukla sıvı oluyor.)

Ekli dosyalar

• 20220128_130638.jpg
    20220128_130638.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 10
  • 20220128_224614.jpg
    20220128_224614.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 9
  • 20220128_224705.jpg
    20220128_224705.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 9
sulfa grubu ilaçlar (sulphamezathine, tetramezatin, bactrim, neosülfaprim vb) kullanılabilir bence.

@Doğanay Y. hoca da müsait olunca yorum yazar ona göre karar verirsiniz
Bactrim hariç diğerleri veterinerlerden alınıyor sanırım. Bactrim ilacının şurup hali var mı? Doktora yazdırmadan alınabilir mi?