Muhabbet kusum hasta

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Funda
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Funda

Forum Sakini
Merhaba, 5 yasinda erkek muhabbet kusum var. Yaklasik 2 haftadir cok durgun. Son 1 haftadir kafesin dibine iniyor uyuyor, az yem yiyor, ara sira kusuyor. Sonra bir ara tunegine cikiyor hafif canlaniyor konusuyor, yine kafesin dibine iniyor. Dun dal dari verdim yedi biraz, bugun hic yem yemedi, suyuna vitamin koydum ama ictimi takip edemedim. İshali yok. Az kaka yapiyor ve cogunlukla kakalari kucuk oluyor. Ne yapacagimi sasirdim, lutfen yardim edebilir misiniz?

Ekli dosyalar

• IMG20210214214528.jpg
    IMG20210214214528.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 74
  • IMG20210214214548.jpg
    IMG20210214214548.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 74
Ayrica kafesin dibindeyken kanatlarini da titretiyor. Usutme degil evimiz cok sicak, ruzgarda da kalmadi

Oyla 0
Kuşunuzun kabarması ciddi olarak grupladığımız seviyede. Eğer imkanınız varsa yarın veteriner hekime kontrole götürünüz. Dışkı yakın değil ancak hassas durumda olan bir sindirimi olduğunu gösteriyor. Kabarması üşütme ( böyle deyince sadece soğuk almış gibi algılanıyor ama kuşlar için tam olarak doğru değil) gibi görünüyor. Zayıflayan bünyesinden kaynaklı hastalandı muhtemelen. Altta yatan bir problem olabilir. Ağırlığı nasıl kuşunuzun, göğüs kemiği?

Oyla 0
Merhaba, ekte yeni yaptigi diskisi var. Ev 26-27 derece. Biraz zayiflamis kursagi bos. Gogus kemigini elleyince belli ama keskin denecek gibi degil. Bugun sabahtan iyiydi, aynasi ile keyifli oynadi konustu. Ama biraz once yine resimdeki gibi durmaya basladi. Yani sanki devamli agrisi yokta arasira giriyor gibi. Aksam yine sicratarak kustu. Bugun henuz kusma yok. Zaten nedense boyle hasta olmadan once de arasira sicratarak kusuyordu, ertesi gune iyilesiyordu. Acaba kursak mantari baslangicimi diye dusunuyorum.

Ekli dosyalar

• IMG20210215164400.jpg
    IMG20210215164400.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 42
  • IMG20210215163929.jpg
    IMG20210215163929.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 40
Oyla 0
Sizce hastaligi nedir?
Bizce hastalığı belli olsa zaten tedavi yöntemi de söyleyebilirdik lakin kuşunuza teşhis için kuşlar hakkında deneyimli ve uzman bir hekimin bakması gerekmektedir.Belirttiğim klinik dışında bir yere gitmenizi tavsiye etmem hatta halen buraya yazarak vakit kaybediyorsunuz....

Oyla 0
Dışkılar çok arada bıraktı beni. İstanvulvete gitme imkanınız varsa dışkı tahlili yaptırın mutlaka. Eğer imkanınız yoksa tekrar değerlendirelim...

Oyla 0
Hastalığın ne olduğunu veteriner söyleyecektir. Tabi dışkı analizi ile birlikte. Eğer veteriner götürme şansınız yoksa ki anlarım bir zamanlar benim de olmamıştı (götürdüklerim kanatlılardan anlamıyordu, anlayanlar çok uzaktaydı, acil müdahale gerekiyordu, veterinerlere ödediğim ücretler kuşlarım için helal olsun ama boşunaydı) ozaman tedaviye başlayın derim. Çünkü başka bir çare kalmıyor. Dışkılar, kuşun hali, üşütmemesi (söylediğiniz ve bildiğiniz üzere), solunumda da sıkıntı yoksa şimdilik çare sulphemezitan... Zaten bu ve bunun gibi ilaçları her muhabbet kuşu bakıcısı bulundurmalı, çünkü kür dahi yapmalısınız yılda belli periyotlarda.

Oyla 0
Hastalığın ne olduğunu veteriner söyleyecektir. Tabi dışkı analizi ile birlikte. Eğer veteriner götürme şansınız yoksa ki anlarım bir zamanlar benim de olmamıştı (götürdüklerim kanatlılardan anlamıyordu, anlayanlar çok uzaktaydı, acil müdahale gerekiyordu, veterinerlere ödediğim ücretler kuşlarım için helal olsun ama boşunaydı) ozaman tedaviye başlayın derim. Çünkü başka bir çare kalmıyor. Dışkılar, kuşun hali, üşütmemesi (söylediğiniz ve bildiğiniz üzere), solunumda da sıkıntı yoksa şimdilik çare sulphemezitan... Zaten bu ve bunun gibi ilaçları her muhabbet kuşu bakıcısı bulundurmalı, çünkü kür dahi yapmalısınız yılda belli periyotlarda.
Keske yakin olsa gidebilsem iki cocugum var biri bebek, hava karli malesef, kuscuya bile cikamadim. Bu ilaci eczanede bulabilir miyim

Oyla 0
Dışkılar çok arada bıraktı beni. İstanvulvete gitme imkanınız varsa dışkı tahlili yaptırın mutlaka. Eğer imkanınız yoksa tekrar değerlendirelim...
Gidemiyorum malesef iki cocukla, uzak kaliyor hava karli. Sizde degerlendirirseniz cok sevinirim. Simdi ona yumurta sarisi verecegim biraz besin almasi icin. Normal yem yemiyor. Dal dari , yulaf aspur yiyor biraz

Oyla 0
Dışkılar çok kötü değil ama kuşunuzda bir keyifsizlik var. Bir gün vitamin bir gün probiyotik/elektrolit olacak şekilde destekleme imkanınız var mı? İyice haşlanmış ve hafif ılık patates de verin. Yem ve dal darılarınızı kontrol edin. Küf kokusu bayatlama var ise vermeyin taze yem alın. Sarı dal darı vermeyin şu an. Var ise kızıl dal darıyı ara sıra verin. Kuşunuzda öğürme hareketi benzeri bir durum var ise kursak sorunu da yaşıyor olabilir. Kursak mantarı için tedbir almakta da yarar var. İyice takip edin lütfen. Biz ilaç söyleyemeyiz ama bazı ip uçlarını değerlendirebiliriz.

Oyla 0
Merhaba, probiyotik elektrolit olarak ne verebilirim? Yemlerini yeni aldim oncekileri attim. Sari dari var elimde normal yem yemedigi icin onu veriyorum, yulaf ve aspuruda yiyor biraz.kusarken evet oguruyor ve yemleri topac halinde cikartip savuruyor. Ama mesela dunden beri kusmadi da. Kusarken kopuk filan da yok. Sabah yumurta yedi, keyfide yerindeydi. Simdi yine kafesin dibinde

Oyla 0
Buraya kuşun videosunu özellikle öğürme vb durumda halini yakalayabilirseniz atın.
İlk etapta en kısa sürede bulabileceğiniz probiyotik / elektrolit olur. Petshoplarda bulunur genelde. Vitamin desteği de lazım kuşunuza ama hastalığın ne olduğu anlaşılmadan boşuna konuşmuş oluruz.

Oyla 0
Sitemizde yer alan probiyotik ve elektrolit tariflerini inceleyebilirsiniz

Oyla 0
Gidemiyorum malesef iki cocukla, uzak kaliyor hava karli. Sizde degerlendirirseniz cok sevinirim. Simdi ona yumurta sarisi verecegim biraz besin almasi icin. Normal yem yemiyor. Dal dari , yulaf aspur yiyor biraz

O zaman benim önerim öncelikle fungostatin kullanmanız yönünde. Bu ilaç iç mantar için kullanılır. İlacı alınca tam dolu suluğa bir pirinç tanesi kadar toz ekleyip karıştırın. İlaçlı suyu 6 saatte bir tazeleyin. Şimdilik 3 gün kullanın. Ardından tekrar durum değerlendirmesi yapalım..

Oyla 0
Buraya kuşun videosunu özellikle öğürme vb durumda halini yakalayabilirseniz atın.
İlk etapta en kısa sürede bulabileceğiniz probiyotik / elektrolit olur. Petshoplarda bulunur genelde. Vitamin desteği de lazım kuşunuza ama hastalığın ne olduğu anlaşılmadan boşuna konuşmuş oluruz.
İki gundur kusmuyor gibi, giremedim. Ama yeni diski ve dilinin goruntuleri ekte, tesekkurler

Ekli dosyalar

• IMG20210217113915.jpg
    IMG20210217113915.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 26
  • IMG20210217113856.jpg
    IMG20210217113856.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 22
  • IMG20210217113629.jpg
    IMG20210217113629.jpg
    755.7 KB · Görüntüleme: 22
  • IMG20210217113911.jpg
    IMG20210217113911.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 29
Oyla 0
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...