Muhabbet Kuşum Hasta

kaann

iyikus.com Üyesi
Merhaba, kuşum 10 aydır hasta. Belirti olarak videoda da atacağım gibi sürekli demiri kemiriyordu, tıksırıyordu, üst gagasının iç kısmında garip bir şey vardı ki kemirdikçe fotoğrafda da göreceğiniz gibi leke bırakıyor. Ve ağzını kapatamıyor sürekli yem varmış gibi geveliyor. Kurudu yem yiyemiyor. Bu güne kadar totalde 3 farklı veterinere götürdüm. Biri baytril yazdı dışkı tahlili yapmadı. Diğeri salmonella olduğunu söyledi karışım yapacağını belirtti istemedim. (İlaç adını vermiyor çünkü) Diğeri ile de şu an Trichomoniasis tedavisi uygulamak için flagyl kullanıyoruz. (Dipnot: Ben de sizin konunuzu okuyunca bu hastalıktan şüphe ettim çünkü hem belirtiler hem de dışkı benziyordu.) İlacın bugün 8. günü ama kuşum bugün yine demiri kemirmeye başladı. Ve leke bırakıyor. Yemi hala iştahlı yemiyor. Tıksırması azaldı. Hala gagasını kapatamıyor sürekli geveliyor. Veterinerle konuştuğumda 15 gün devam edelim diyor. Bugüne kadar kursak mantarı ve bakteri tedavisi için farklı farklı dönemlerde triflucan olsun, fungi stop olsun, baytril olsun, salmo stop olsun, para stop olsun birçok ilaç kullandım bu kuşa. Ama hiçbiri etki etmediği için geriye fazla hastalık ihtimali de kalmadığı için kendim Trichomoniasis den şüphe ettim veterinere danıştığımda da onay verince 8 gündür kullanıyorum. Artık iyileşsin diye gözlerinin içine bakıyorum cidden çok yoruldum. Psikolojisi de bozuluyor insanın. Ne yapabilirim teşhis doğru mu lütfen yardımcı olun. Saygılarımla...

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-07-15 at 12.57.17.jpeg
    WhatsApp Image 2021-07-15 at 12.57.17.jpeg
    123.6 KB · Görüntüleme: 19
  • WhatsApp Image 2021-07-15 at 12.55.33.jpeg
    WhatsApp Image 2021-07-15 at 12.55.33.jpeg
    83.1 KB · Görüntüleme: 20
  • WhatsApp Image 2021-07-15 at 12.55.33 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2021-07-15 at 12.55.33 (1).jpeg
    100.4 KB · Görüntüleme: 18
kuşun rahatsızlığından bağımsız olarak, flagyl şurup suda dibe çöktüğü için tam etki göstermeyebilir, sabah akşam ağizdan birer damla vermek bence daha uygun olur, suluktan uygulanacaksa toz formu daha iyidir. genelde 8 gün kullanım yeterlidir ancak hekim tavsiyesi 15 gün ise bişey diyemem. trikomonas muhabbetlerde ağız boşluğunda fotodaki gibi bariz şekilde pek görülmez, görülse de keratin dokuda değil yumuşak dokuda kümelenir.

mantar ilaçları toplam kaç gün kullandınız ve o süreçte düzelme belirtisi gördünüz mü? kuşa ağızdan crp / swap testi yaptırma şansınız var mı?
Ağzında değil zaten üst gagasında içinden gelen bir tabaka. Peynirleşme yok yani. Kuşum kafasını da döndürdüğü için salmonella ile karıştırılmıştı önceden. bahsettiğiniz testi bilmiyorum ama dışkı tahlili için bile fakülteye gönderiyorlar. Tıksırma da olduğu için ben bundan şüphelendim. Son olarak iç parazit ihtimali kalıyor bildiğim geriye. Kursak mantarı ilacını baya kullandım ama düzelmediler. Ne yapayım peki ilacı bırakayım mı devam edetim mi? Bu arada şurubu attıktan sonra çubukla karıştırıyorum suyu.

Oyla 0
gaga durumu yem tüketimine engel mi?
Kuşunuz kaç yaşında acaba? Çok ona özel bir hareket. Genelde kafes tellerini yalama durumu iyot ve mineral eksikliklerinde sık gözlemlenir. Ancak kuşunuz kemirme ihtiyacı için oynuyor gibi daha çok. Kuşlar için uygun ahşap parçası, iyi yıkanmış havuç gibi biraz sert parçalar asarak kemirmesi sağlanabilir.

Oyla 0
gaga durumu yem tüketimine engel mi?
Kuşunuz kaç yaşında acaba? Çok ona özel bir hareket. Genelde kafes tellerini yalama durumu iyot ve mineral eksikliklerinde sık gözlemlenir. Ancak kuşunuz kemirme ihtiyacı için oynuyor gibi daha çok. Kuşlar için uygun ahşap parçası, iyi yıkanmış havuç gibi biraz sert parçalar asarak kemirmesi sağlanabilir.
Tahta tüneği var zaten. Sorun kemirmesi değil kemirdikten sonra fotoğraftaki gibi leke bırakması. Bu kuş bariz hasta kaç aydır zayıfladı tıksırıyor dışkısı bozuk gece gaga gıcırdatıyor yem yiyemediği için zayıfladı zaten. Kaç zamandır ne olduğunu bir türlü çözemedik. Şu an trkiksomonas tedavisine devam ediyorum. Ne yapmamı önerirsiniz.

Oyla 0
Benim bahsettiğim o tip bir şey değil. Sadece gaga taşı gibi zaman geçirebileceği bir kemirmeden bahsediyorum.
Flagy işe yaramayacaktır diğer ilaçları denediğiniz için. Elinizde etkili bir aminoasit, mineral katkısı var mı?
Öncelikle telleri yalamasının çözülmesi gerek. Gagada dalgalanma normal kabul edilebilir bir durum.

Oyla 0
Benim bahsettiğim o tip bir şey değil. Sadece gaga taşı gibi zaman geçirebileceği bir kemirmeden bahsediyorum.
Flagy işe yaramayacaktır diğer ilaçları denediğiniz için. Elinizde etkili bir aminoasit, mineral katkısı var mı?
Öncelikle telleri yalamasının çözülmesi gerek. Gagada dalgalanma normal kabul edilebilir bir durum.
iyide ben bu kuşa 2 3 aydır ilaç vermiyorum nasıl yaramayacaktır her hafta ilaç değiştirmiyorum ki? Siz önerdiniz flagyl i konunuzda ben de onu aldım.

Oyla 0
Ben gaga da anormal birşey göremedim. Garip olan nedir? Nasıl bir leke var?

Flagyl, triflucan, baytril, fungi stop, salmo stop, para stop gibi bir sürü ilaç kullanmışsınız. Ama bu ilaçları neden ve ne için kullandığınızı anlayamadım açıkçası..

Kuşta tıksırma olduğu için mi kullandınız bunları? Yanlış anlamayın yardımcı olmaya çalışıyorum sadece. Bana kalırsa ilaç kullanmayı bırakın hatta uzunca bir süre kullanmayın..

Düzenli olarak multivitamin + multimineral + aminoasit takviyeleri yapın. Kuş herhangi bir vitamin mineral eksikliği hissetmediğinde kafes kemirmeyi ve yalamayı bırakıcaktır..

Ve Doğanay'ın dediği gibi kemirebileceği daha sağlıklı şeyler bulun. Ağaç dalları olur, gaga taşları olur, dere taşı bile olur. Kafese bunlardan koyun..

Trichomoniasis dediğiniz tıksırmanın farklı sebepleri olabiliyor. Bu tıksırmaları ben metal toksikozuna yoruyorum. Kuş kafes telleriyle (ve etrafında varsa metal kaplama şeylerle) uğraşmayı bıraktığında sorun kendiliğinden çözülücektir..

Oyla 0
Ben gaga da anormal birşey göremedim. Garip olan nedir? Nasıl bir leke var?

Flagyl, triflucan, baytril, fungi stop, salmo stop, para stop gibi bir sürü ilaç kullanmışsınız. Ama bu ilaçları neden ve ne için kullandığınızı anlayamadım açıkçası..

Kuşta tıksırma olduğu için mi kullandınız bunları? Yanlış anlamayın yardımcı olmaya çalışıyorum sadece. Bana kalırsa ilaç kullanmayı bırakın hatta uzunca bir süre kullanmayın..

Düzenli olarak multivitamin + multimineral + aminoasit takviyeleri yapın. Kuş herhangi bir vitamin mineral eksikliği hissetmediğinde kafes kemirmeyi ve yalamayı bırakıcaktır..

Ve Doğanay'ın dediği gibi kemirebileceği daha sağlıklı şeyler bulun. Ağaç dalları olur, gaga taşları olur, dere taşı bile olur. Kafese bunlardan koyun..

Trichomoniasis dediğiniz tıksırmanın farklı sebepleri olabiliyor. Bu tıksırmaları ben metal toksikozuna yoruyorum. Kuş kafes telleriyle (ve etrafında varsa metal kaplama şeylerle) uğraşmayı bıraktığında sorun kendiliğinden çözülücektir..
Şöyle anlatayım ben durduk yere ilaç kullanmadım. Bu kuşun videodaki halini görüyorsanız bir şey yok dememeniz gerekir. Kuş bir deri bir kemik kalması bir belirti, kuşun tıksırması gün içinde bir belirti, gagasını kapatamaması yem varmış gibi sürekli gevelemesi bir belirti, anormal şekilde sürekli demirleri veya bir şeyi kemirmesi her gün her dakika istisnasız ve kemirdiği yerlere aşağıda fotoğraflarını attım orada demirde lekelere bakın leke bırakması, kafasını çevirmesi, kötü tüylerinin çıkması, yem yememesi daha hasta olduğunu anlamam için nasıl bir belirti olması lazım üstad? Keyfimden vermiyorum herhalde çok meraklı değilim. Baytrili veteriner yazdı, kursak mantarını ben en başta tahmin edip ilaç geçtim, salmo stop para stop ilaçlarını da salmonella dediği için veteriner ben kullandım. Ama bir düzelme göremeyince konunuzdaki belirtilere ve dışkıya baktığımda kuşumla uyuşuyordu ve veterinerde bunları görünce onayladı. Peki bahsettiğiniz takviye için öneriniz var mı marka olarak ben bilmiyorum o dediklerinizi? Normalde eskiden petshopdan vitamin alıp suyundan eksik etmezdim ama sonra dandirik gibi gelmeye başladı kullanmadım. Vitamin ihtiyaçları da var tabiki. Ne önerirsiniz? Ha şunu da ekleyim bu kuş 3 haftada bir düzenli kusuyordu.

Oyla 0
Bir çok beklenmedik durum olabileceği gibi hiç ummadığınız durumlarda olabilir. İyot eksikliğine özellikle vurgu yapayım. Bir himelaya tuz kayası temin ediniz. Tuzculardan ya da pet sitelerden. Mineral eksikliği içinde yine pet sitelerde bir çok iyi ürün var. @Ümit T. öerilerini sunacaktır.

Kullandığınız ilaçlar ve etken maddeleri açısından değerlendirildiğinde bir çok şeyi otomatik elemişsiniz. İyi ya da kötü, doğru ya da yanlış kullanımlarla mutlaka durumu hastalık kaynaklıysa toparlama gösterirdi. Bazen bir eş almak bile bu durumu düzeltebilir ama öneri olarak sunayım şimdilik. Bugün yaptığı dışkılardan paylaşır mısınız?

Bu arada biraz dilinizi yumuşatmanızı rica ediyorum. Yardımcı olmak isteyenleri de soğutmayınız!

Oyla 0
Bir çok beklenmedik durum olabileceği gibi hiç ummadığınız durumlarda olabilir. İyot eksikliğine özellikle vurgu yapayım. Bir himelaya tuz kayası temin ediniz. Tuzculardan ya da pet sitelerden. Mineral eksikliği içinde yine pet sitelerde bir çok iyi ürün var. @Ümit T. öerilerini sunacaktır.

Kullandığınız ilaçlar ve etken maddeleri açısından değerlendirildiğinde bir çok şeyi otomatik elemişsiniz. İyi ya da kötü, doğru ya da yanlış kullanımlarla mutlaka durumu hastalık kaynaklıysa toparlama gösterirdi. Bazen bir eş almak bile bu durumu düzeltebilir ama öneri olarak sunayım şimdilik. Bugün yaptığı dışkılardan paylaşır mısınız?

Bu arada biraz dilinizi yumuşatmanızı rica ediyorum. Yardımcı olmak isteyenleri de soğutmayınız!
Dilimde bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Saygısız bir konuşma yapmadım. Dışkıları ekte ekledim

Ekli dosyalar

• 25.jpeg
    25.jpeg
    59.8 KB · Görüntüleme: 5
  • 26.jpeg
    26.jpeg
    61.1 KB · Görüntüleme: 5
Oyla 0