Muhabbet kuşum hırıltılı nefes alıyor

zehraB

iyikus.com Üyesi
Merhaba,muhabbet kuşum hırıltılı nefes alıyor,kuyruk sallama,halsizlik ve sürekli boğazında bir şey varmış gibi hapşırıyor.Veteriner vil-floks diye bir ilaç verdi 5 gün kullandım fakat bir düzelme olmadı.Düzelme olmayınca deltacortril diye bir ilaç verdi 5 gün kullan dedi kullanırken hırıltısı gitmisti ama ilaç bitince tekrar eski haline geri döndü.Tekrar düzelme olmayınca veteriner hipradoxi s verdi onu da 5 gün kullandım fakat yine bir düzelme olmadı.Kuşun durumu her gün daha kötüye gidiyor.İlaçlarla çok yorduğumu hissediyorum kuşu😔Ne yapmam gerekiyor?

Tamam öncelikle macrolu prospektüsünde yazdığı gibi şurup formuna getirin. Mikostatin ve flagyl zaten şurup formunda olması lazım..

Eczaneden bir adet damlalık alırsanız damlatması daha kolay olur..

100 ml'lik tam dolu suluğa yada yarım su bardağı suya;
  • Macrol şuruptan 10 damla,
  • Monodoks kapsülün iç tozundan iki pirinç tanesi kadar,
  • Flagyl şuruptan 6 damla,
  • Mikostatin şuruptan yine 6 damla ekleyin...
İlaçlı suyu 5-10 dakika iyice karıştırın ve kafese takın... İlaçlı suyu her 6 saatte bir döküp yenisini hazırlayın.. Toplam 10 gün kullanılıcak.. Tedavi sırasında ara ara kuşun durumunu güncelleyin bizde takip edelim...

Dozaj konusunda @neanderthalensis düşüncesinide alalım yine...
Bugün ilaçları kullanalı 8 gün oldu muhabbet kuşumun güncel durumu.

Belli ki aşırı ilerlemiş bir sorun var. İlaç kullanımı da bir okadar yormuş gibi görünüyor. Vitamin + probiyotik desteğine başlamayı ihmal etmeyiniz.

Bugün ilaçları kullanalı 8 gün oldu muhabbet kuşumun güncel durumu.

Önceki halinden çok daha iyi görünüyor. İlaçlar etki etmiş ama Doğanayın dediği gibi biraz yorulmuş kuş.. Ancak daha iyi olduğu kesin.. 10 günü tamamlayınca tekrar video atın gerekirse 14 güne uzatabiliriz...

Yemesinde içmesinde sorun yok ama zayıfladı baya kuş.Genel enerjisinde düşüklük var ama önceki haline göre çok iyi durumda.Sürekli uyuyor.Kafesten çıkıyor gündüz kafes hep açık yanıma gelip uyuyor.

Yeme içmesinde sorun olmaması önemli.. İlaç kullandığı için uyuklama hali normal kabul edilebilir.. Ancak aşırı bir halsizlik olursa ilaç kullanımını kesmek gerekebilir. Kuşun ilaçtan önce ve ilaçtan sonraki halini siz daha iyi takip ettiğiniz için bu kararı size bırakıyorum..

Ama şöyle bir şey var, kuşun solunumu iyiye giderken tedaviyi kesmek tekrar süreci başa döndürür.. Bu yüzden kuş çok kötü olmadığı sürece ilaçalra devam edilmesi gerekiyor..

Eğer solunumu düzeltmeyi başarırsak geri kalan sorunlar düzelir merak etmeyin...

Yeme içmesinde sorun olmaması önemli.. İlaç kullandığı için uyuklama hali normal kabul edilebilir.. Ancak aşırı bir halsizlik olursa ilaç kullanımını kesmek gerekebilir. Kuşun ilaçtan önce ve ilaçtan sonraki halini siz daha iyi takip ettiğiniz için bu kararı size bırakıyorum..

Ama şöyle bir şey var, kuşun solunumu iyiye giderken tedaviyi kesmek tekrar süreci başa döndürür.. Bu yüzden kuş çok kötü olmadığı sürece ilaçalra devam edilmesi gerekiyor..

Eğer solunumu düzeltmeyi başarırsak geri kalan sorunlar düzelir merak etmeyin...
Aşırı bir halsizlıği yok ilacları kullanmadan önce daha çok halsizdi şu sıralar daha iyi gözlemlediğime göre.Şu an toparlamaya başlamışken ilaçları bırakmak istemiyorum.10 güne tamamlayınca video atarım halsizliği daha çok artmışsa ilaçları bırakırım 14 güne tamamlamayız.Tabi siz daha iyi bilirsiniz.Yeter ki düzelsin.Dışkısında bir sorun var mı?

Aşırı bir halsizlıği yok ilacları kullanmadan önce daha çok halsizdi şu sıralar daha iyi gözlemlediğime göre.Şu an toparlamaya başlamışken ilaçları bırakmak istemiyorum.10 güne tamamlayınca video atarım halsizliği daha çok artmışsa ilaçları bırakırım 14 güne tamamlamayız.Tabi siz daha iyi bilirsiniz.Yeter ki düzelsin.Dışkısında bir sorun var mı?

Hayır dışkıları iyi.. Biz tedaviye devam edelim.. Gelişmeleri yazarsınız yine...

Hayır dışkıları iyi.. Biz tedaviye devam edelim.. Gelişmeleri yazarsınız yine...
10 güne tamamladıktan sonra 5 gün daha devam ettim sonrasında vitamin ve probiyotık verdim fakat şu an durumu aynı hiç bir değişiklik olmadı.Bir de burnunun üstündeki tüyler dökülmeye başladı hastalığıyla alakalı mıdır?

10 güne tamamladıktan sonra 5 gün daha devam ettim sonrasında vitamin ve probiyotık verdim fakat şu an durumu aynı hiç bir değişiklik olmadı.Bir de burnunun üstündeki tüyler dökülmeye başladı hastalığıyla alakalı mıdır?

En son 8. günde yazışmışız bidaha güncellememişsiniz konuyu.. 10. gün video yok 14. gün yine bişey yok.. İlaç bitmiş üstünden 10 gün geçmiş şimdi durumu aynı bir değişiklik olmadı diye mesaj atıyorsunuz.. İyide en son 8. gün ilaçlar etki ediyordu kuş iyiye gidiyordu.. Konuyu güncelleseydiniz bir fikrimiz olurdu...

Tamamdır devam ediyorum.
En son 8. günde yazışmışız bidaha güncellememişsiniz konuyu.. 10. gün video yok 14. gün yine bişey yok.. İlaç bitmiş üstünden 10 gün geçmiş şimdi durumu aynı bir değişiklik olmadı diye mesaj atıyorsunuz.. İyide en son 8. gün ilaçlar etki ediyordu kuş iyiye gidiyordu.. Konuyu güncelleseydiniz bir fikrimiz olurdu...
Ben zaten dediğinizi yaptım 14.güne tamamladım zaten tamamladığımda da attığım videodan farklı değildi bazı özel sebeplerden dolayı da güncelleyemedim.

Bir ara antibiyotikler iyi geliyor gibi olmuştu ancak ilk videodaki haline dönmüş yine.. Daha öncede söylediğim gibi antibiyotiklerle düzelebilecek seviyeyi çoktan geçmiş kuş.. Bu saatten sonra astım ilaçlarına yönelmek ve düzenli kullanmaktan başka yapıcak birşey yok bana göre... Diğer arkadaşlarda yorum yaparlarsa iyi olur... @Doğanay Y. @neanderthalensis

Böyle ağır vakalarda kortikosteroidler yada beta agonistler vs. denenebilir bence.. Antibiyotiklerle düzelebilecek seviyeyi çoktan geçmiş kuş...

Merhaba, göğüs kemiğininden kalçaya uzanan kemiğin sivriliğini tarif edebilir misiniz? Eğer yapabilirseniz fotoğraf daha sağlıklı olur. Aşırı zayıflayan ( megabakteri) kuşların son evresi de bu şekilde oluyor genelde. Solunum ilaçları tedavi etmiyorsa kronikleşmiş bir problem ya da dediğim gibi altta başka bir durum olabilir.

Bir ara antibiyotikler iyi geliyor gibi olmuştu ancak ilk videodaki haline dönmüş yine.. Daha öncede söylediğim gibi antibiyotiklerle düzelebilecek seviyeyi çoktan geçmiş kuş.. Bu saatten sonra astım ilaçlarına yönelmek ve düzenli kullanmaktan başka yapıcak birşey yok bana göre... Diğer arkadaşlarda yorum yaparlarsa iyi olur... @Doğanay Y. @neanderthalensis
Astım ilacını nerden alıcağım?

Merhaba, göğüs kemiğininden kalçaya uzanan kemiğin sivriliğini tarif edebilir misiniz? Eğer yapabilirseniz fotoğraf daha sağlıklı olur. Aşırı zayıflayan ( megabakteri) kuşların son evresi de bu şekilde oluyor genelde. Solunum ilaçları tedavi etmiyorsa kronikleşmiş bir problem ya da dediğim gibi altta başka bir durum olabilir.
Ğöğüs kemiği sivri,zayıfladığı belli oluyor zaten,fotoğraf cekemiceğim elime alamıyorum sevmiyor.Burun üstündeki tüylerının dökülmesi falan neden oluyodur hastalığından mı?Daha önce de tüy döküyordu ama böyle olmuyordu.