Muhabbet kuşum insanlar hariç neredeyse herşeyden korkuyor.

Turtalya

iyikus.com Üyesi
3 gün önce 35 günlük erkek bir muhabbet kuşu aldım. Öncesinde çok araştırma yapmıştım benden korkacağını düşünüyordum ama kuşum çok garip bir şekilde aşırı uysal. Bana çok bağlı. Gözü hep üstümde hep yanıma gelmek istiyor elimden omzumdan kafamdan inmiyor hiç. Her türlü sevdiriyor avucumun içinde bile tutabiliyorum hiç kaçmıyor. Yani her türlü teması kurabiliyorum öpebiliyorum. AMA en büyük sorun gece oluyor. Gece beni göremediğinde oda karanlık olduğunda çıldırıyor. Kendini kafesin duvarlarına vuruyor kanat çırparak. Odanın ışığı açıksa ve beni görüyorsa sorun yok ama beni göremediğinde çok fazla çırpınıyor. Veya başka bireyden korkarsan hemen yanıma uçuyor bana sığınıyor. Bu karanlık korkusunu nasıl yenebiliriz? Kafesin üstünü örttüğümde de aynı şekilde çıldırıyor. Biliyorum kuş yeni belki zamanla alışır ama bu süreci daha sakin geçirmek için neler yapmalıyım. Şimdiden çok teşekkür ederim yardımlarınız için

Merhaba, çok şanslısınız. Sizi annesi gibi benimsemiş görünüyor. Bazen taban yuvaliklari kullanildiginda yavru kuşlar rahat uyuyor. Karanlık korkusu içinse Loş bir ışık harici yapacak pek seçeneğiniz kalmıyor

Oyla 0
Merhaba, çok şanslısınız. Sizi annesi gibi benimsemiş görünüyor. Bazen taban yuvaliklari kullanildiginda yavru kuşlar rahat uyuyor. Karanlık korkusu içinse Loş bir ışık harici yapacak pek seçeneğiniz kalmıyor
Taban yuvalığı dediğiniz şey tam olarak ne oluyor onu anlayamadım. Bu karanlık kutu gibi olan yuvalar mı yoksa daha farklı bir şey mi? İnternette taban yuvalığı diye arattım ama çıkmadı pek bir şey.

Oyla 0
Doğanay kuş zaten korkak onun içine girermi :D

Kafesin bulunduğu odada mavi gece lambası kullanın faydası olucaktır ;)

Oyla 0
Yeri gelmişken, anne baba terörü gören kuşlar için kullanışlı bir üründür.

Oyla 0