Muhabbet kuşum ishal oldu

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan fyalison
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

fyalison

Yönetici
Moderatör
Merhaba. Gayet hareketli keyifli olan kuşum dün sabahtan beri ishal. Normalden daha az hareketli zaman zaman kabartıyor kendini. Yemi bittiği için yine iyi olduğunu düşündüğüm başka bir yem aldım. Diğeri yoktu diye. Onunla birlikte başladı ishali. Denk mi geldi sadece yoksa hasta mı oldu acaba.
Yemek yiyor su içiyor.

Dışkı fotoğrafları şu şekilde.
Be kullanmamı önerirsiniz? Sokağa çıkma yasağında nerden ilaç bulabilirim?

Ekli dosyalar

• F5DFE5EC-04BD-4D3C-BAAC-C86F409FCE7C.jpeg
    F5DFE5EC-04BD-4D3C-BAAC-C86F409FCE7C.jpeg
    1 MB · Görüntüleme: 106
  • 9DE136C0-38C1-4A7F-B11D-8C9C138A5341.jpeg
    9DE136C0-38C1-4A7F-B11D-8C9C138A5341.jpeg
    153 KB · Görüntüleme: 104
  • 9C7F9BDC-D5AD-49E0-A3C9-04BA490DC431.jpeg
    9C7F9BDC-D5AD-49E0-A3C9-04BA490DC431.jpeg
    95.2 KB · Görüntüleme: 101
İlaçlar bunlar

Ekli dosyalar

• A5BFE554-0327-46B9-B7F9-4843C87ACF14.jpeg
    A5BFE554-0327-46B9-B7F9-4843C87ACF14.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 56
Oyla 0
Kuşlardan anlayan yer bulmak zaten zor. Bulduk dedi ama o da olmadı heralde. Başka ne verilebilirdi de vermedi ki :(
Neden vermedi :(

Oyla 0
Dünyanın parasını alıyorlar, içimiz el vermiyor bir umut diyoruz götürüyoruz onda da tedavi etmeyecek şeylerle mi gönderdiler bizi ??

Oyla 0
Sindirim sistemi için bunları kullanın dedi. O ilaç demedi ben kullanacağımız şeyler anlamında ağzı alışkanlığı ilaç yazdım.
Kullanıp kontrole gidicez. Durumuyla ilgili haberleşelim bunlarla toparlıyor mu diye dedi.

sizi yanlış yöendirmek istemem ama bunlarla toparlamaz hocam siz zaten benzer ürünleri kullandınız . hekim önerisi olduğu için daha ötesini yazmam haddim değil etik de olmaz. ancak kuşun duruşu da iyiye gitmiyor

bu kuşa en azından sulphamezathine ya da tetramezatin gibi hafif bir antibiyotik/antikoksidiyal düşünülebilirdi

not: önceki yazdiklarımı sildim

Oyla 0
sizi yanlış yöendirmek istemem ama bunlarla toparlamaz hocam siz zaten benzer ürünleri kullandınız . hekim önerisi olduğu için daha ötesini yazmam haddim değil etik de olmaz. ancak kuşun duruşu da iyiye gitmiyor

bu kuşa en azından sulphamezathine ya da tetramezatin gibi hafif bir antibiyotik/antikoksidiyal düşünülebilirdi

not: önceki yazdiklarımı sildim
Yarın onları da alırım hemen ama nerden? Eczanelerde var mıdır?

Oyla 0
Buradaki konudan bağımsız olarak soruyorum. Röntgen, özellikle kuş gibi minik canlılar için çok fazla radyasyon içermiyor mu? Mümkün olduğunca kaçınmak gerekmez mi röntgenden? Bu konu kafamı kurcalıyordu.

pek zararı olmaz, o kadar radyasyonu günlük hayatta da 1-2 ayda alıyor zaten

Oyla 0
Buradaki konudan bağımsız olarak soruyorum. Röntgen, özellikle kuş gibi minik canlılar için çok fazla radyasyon içermiyor mu? Mümkün olduğunca kaçınmak gerekmez mi röntgenden? Bu konu kafamı kurcalıyordu.
Hiç bu açıdan düşünmemiştim, doğru söylüyorsunuz. Yavrucuğum ne bağırdı içerde çekilirken. Veteriner zor yakaladı, o uyuklayan kuş gitti başka kuş geldi yerine nasıl korktu yavrum.

Oyla 0
Sabah kalktığımızda dışkısı yine sulu olsa da daha kıvamlıydı. Kabarması düne göre daha az. Bahsettiğiniz ilacı da eşim alıp getirecek inşallah. Ama poposundaki tüyler hep ıslak ve yapışık. Ondan çok rahatsız oluyor. Ilık su ve pamukla temizlemek istedim ama canını yakarım diye devam edemedim. Kendi haline mi bırakmalıyım. Temizlemeye çalışıyor gagasına bulaştırıyor hep.

Ekli dosyalar

• 5E237F83-21A1-4E5C-ABC1-74AA51E03BC0.jpeg
    5E237F83-21A1-4E5C-ABC1-74AA51E03BC0.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 45
  • FF464787-B3BC-4B0C-9146-0872E2607833.jpeg
    FF464787-B3BC-4B0C-9146-0872E2607833.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 34
Oyla 0
Dışkısı şu an böyle.

videosunu da ekleyecektim aslında ama ne yaptıysam ekleyemedim, genel durumunu değerlendirirsiniz diye.

Ekli dosyalar

• 26BC794C-5C5F-42E8-81FD-291A19B5BB4B.jpeg
    26BC794C-5C5F-42E8-81FD-291A19B5BB4B.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 40
Son düzenleme:
Oyla 0
@fyalison o veterinerin verdiği ürünlerin petshoptan aldığınız ürünlerden bir farkı yok. Yani ilaç değil bunlar ve bir işe yaramaz. Kuşun acilen ilaç tedavisine ihtiyacı var. Arkadaşların dediği gibi öncelikle sulhamezathine ilacıyla başlayın. Ardından duruma göre enrofloksasine ve nistatine de ihtiyaç olabilir. Ben anlamıyorumki bunlar nasıl veteriner arkadaş..

Ek olarak, ara sıra kuşun poposunu nemli bir bezle temizleyin dışkı birikmesin..

Ayrıyetten alttaki konuları da inceleyebilirsiniz;

Oyla 0
@fyalison o veterinerin verdiği ürünlerin petshoptan aldığınız ürünlerden bir farkı yok. Yani ilaç değil bunlar ve bir işe yaramaz. Kuşun acilen ilaç tedavisine ihtiyacı var. Arkadaşların dediği gibi öncelikle sulhamezathine ilacıyla başlayın. Ardından duruma göre enrofloksasine ve nistatine de ihtiyaç olabilir. Ben anlamıyorumki bunlar nasıl veteriner arkadaş..

Ek olarak, ara sıra kuşun poposunu nemli bir bezle temizleyin dışkı birikmesin..

Ayrıyetten alttaki konuları da inceleyebilirsiniz;

Çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. Bir daha asla o veterinere gitmeyi düşünmüyorum. Dün biz gittiğimizde 2.5 aylık bir muhabbet kuşu getirmişlerdi bir baba kız. Bugün aldık daha bu hale geldi birden diye. Hayvancık hareket bile edemiyordu ayaklarının üstüne yatmış. Sadece içerdeki konuşmaların bir kısmını duyabildim, sabaha kadar solunum desteği gerekli diyorlardı. İlaçlar falan derken 600 lira ödemeniz gerek dediler. Onlarda mümkün değil öyle bir ğcret ödeme imkanımız yok diyince, yapabileceğimiz bir şey yok diyerek hayvancığı gönderdiler muayene ücretini alıp :(

Tam o anda çıkıp gitmek vardı ordan ama denize düşen yılana sarılır dedik. Bize onlardan daha fazla ödeme çıkardılar ve gereksiz bir dünya ilaçla gönderdiler ordan. Ne diyim Allah’a havale ediyorum :(

Oyla 0
Bir miktar kuş kömürü ilave edebilir misiniz kumuna? İshalini toparlatabilirsek toparlaması hızlanabilir.

Oyla 0
Bir miktar kuş kömürü ilave edebilir misiniz kumuna? İshalini toparlatabilirsek toparlaması hızlanabilir.
ilaç başladınız mı?
Evet bugün akşamüzeri başladım ilaca. Evimin yakınında bir veteriner kliniğiyle görüştüm, sağolsunlar çok ilgilendiler. İlacı aldım hemen başladım. Bugün sabahtan beri keyfi diğer günlere göre daha iyiydi.
Akşam iyice ötmeye, kafesinde içinde ordan oraya atlamaya, oyuncaklarına tırmanmaya başladı çok şükür. Kakası da biraz daha kıvamlı bir hal aldı tamamen su değil. Akşam ince bir beyaz tülbentle içme suyunu ılıştırıp biraz poposunu sildim kuruladım sonra o da rahatlattı kuzumu.
Eletroliti veriyorum, probiyotiği de.
iştahı yerinde maşallah.
Umarım iyileşir :(

Oyla 0
Evet bugün akşamüzeri başladım ilaca. Evimin yakınında bir veteriner kliniğiyle görüştüm, sağolsunlar çok ilgilendiler. İlacı aldım hemen başladım. Bugün sabahtan beri keyfi diğer günlere göre daha iyiydi.
Akşam iyice ötmeye, kafesinde içinde ordan oraya atlamaya, oyuncaklarına tırmanmaya başladı çok şükür. Kakası da biraz daha kıvamlı bir hal aldı tamamen su değil. Akşam ince bir beyaz tülbentle içme suyunu ılıştırıp biraz poposunu sildim kuruladım sonra o da rahatlattı kuzumu.
Eletroliti veriyorum, probiyotiği de.
iştahı yerinde maşallah.
Umarım iyileşir :(

hangi ilacı ne dozda veriyorsunuz?

Oyla 0
Bugün peçetesinde minik bir kan lekesi gördüm ama. Dışkısının içinde mi dedi veteriner. Dışkısının içinde değil kan. Dışkısı dün beyaz su içinde açık yeşildi. Fosforlu gibi. Bugün akşama doğru yeşil etrafı susuz şekilde yapmaya başladı. Kan lekesi dışkı içinde bir yerde değildi. Deli gibi tüylerini gagalıyor poposundaki. Tahriş olmuş olabilir kan ondan olabilir dışkıyla karışık olmadığı için dedi.
Bu kadar çabalıyoruz umarım iyi olur yavrum. Kabarması baya azaldı, keyfi de yerine gelmeye başladı. Toparlar mı inşallah :(

Oyla 0