Muhabbet Kuşum Kambur Duruyor, Hareketsiz ve Yem Yemiyor. Lütfen Yardım Edin.

ilkayyburak

Yeni Üye
Merhaba,

17 Haziran 2019 tarihinde saat 12:00'da odanın kapısını açarken muhabbet kuşum da aynı anda hareketlendi ve ne olduğunu anlayamadan kapıya orta şiddette çarptı. Tam olarak neresini çarptı, çarptığı şiddet ne kadar zarar verdi hiçbir fikrim yok.

Çarpışmadan sonra kambur durmaya başladı, hareketsizleşti, o saatten bu saate hiç yem yemedi. Uçmadı bile. Ayrıca sanki titrer gibi çok hızlı nefes alıp veriyor. Yalnızca korunaklı bir yer arıyor kendisine ve sürekli olarak hafif kambur bir şekilde ve tüylerini kabartarak duruyor. Bu konuda ne yapabilirim? Fiziksel bir hasar mı aldı yoksa yalnızca yaşadığı olayın stresinden mi böyle oldu emin değilim. Her türlü bilgi ve öneriye açığım. Bu tarz konularda yaşadığım Bağcılar'ın etrafındaki veterinerlere pek güvenmiyorum. Ne önerebilirsiniz? Ne yapmalıyım?

Kuşun duruşunu aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz. Önerilerinizi ve tecrübelerinizi lütfen benimle paylaşın.

20190617_170341.jpg

Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhaba, ani çaprmalar özellikle hızla ölümlere ve felç durumlarına sebep olabiliyor. Bu duruşu kuşlar sergileyebiliyor normal durumlarda da. Yaşadığı stres ve korkunun etkisiyle bu halde olabilir diye düşünüyorum. Eğer durumu ciddileşir ise tek yapılması gereken veteriner kontrolüdür. Bunun haricinde ilaç önermek doğru olmayacaktır.

Titreme sorunu da korktuğundan yapıyor.

Mavi Haşhaş tohumu ya da papatya çayı demleyip soğuk şekilde verebilirsiniz. Rahatlamasına yardımcı olacaktır. Birde sevdiği tohumları özellikle yulaf, dal darı gibi sunarak yemeğe yönlendirebilirsiniz.

Oyla 0
Merhaba, ani çaprmalar özellikle hızla ölümlere ve felç durumlarına sebep olabiliyor. Bu duruşu kuşlar sergileyebiliyor normal durumlarda da. Yaşadığı stres ve korkunun etkisiyle bu halde olabilir diye düşünüyorum. Eğer durumu ciddileşir ise tek yapılması gereken veteriner kontrolüdür. Bunun haricinde ilaç önermek doğru olmayacaktır.

Titreme sorunu da korktuğundan yapıyor.

Mavi Haşhaş tohumu ya da papatya çayı demleyip soğuk şekilde verebilirsiniz. Rahatlamasına yardımcı olacaktır. Birde sevdiği tohumları özellikle yulaf, dal darı gibi sunarak yemeğe yönlendirebilirsiniz.

İlginize teşekkür ederim.

Oyla 0
Bugünlük onu pek rahatsız etmeyin derim. Kuşlar genelde 2 gün civarı yem yemeden durabiliyorlar. Bu ufak sorunu kendi kendine çözecektir. Varsa bir tane daha kuş evde onunla aynı kafeste zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. Yoksa eğer kuş sesleri dinletilebilir bir miktar.

Oyla 0
Bugünlük onu pek rahatsız etmeyin derim. Kuşlar genelde 2 gün civarı yem yemeden durabiliyorlar. Bu ufak sorunu kendi kendine çözecektir. Varsa bir tane daha kuş evde onunla aynı kafeste zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. Yoksa eğer kuş sesleri dinletilebilir bir miktar.

Bugün biraz rahat bırakacağım, yarın halamın kuşunu getiririm olmazsa. Yem ve su için de zorlamayacağım. Hafiften uçuyor fakat konarken ve uçarken cidden zorlanıyor çok belli. Çarpışmadan beri bir kere olsun ötmedi. Yarın olmazsa dediğiniz gibi papatya çayı ve arkadaş olarak sakinleşsin diye kuş getireceğim. Sevdiği yemleri de etrafına dökeceğim yeme ulaşmak zorunda kalmaz. Yalnız duruşu anormal geliyor bana, sanki fiziksel hasar almış gibi ama bugünü bir atlatalım bakalım. Tekrar teşekkürler.

Bu arada "anormal duruş" ve titremeyi şu şekilde fotoğrafta göstermek istiyorum. Titreme özellikle kuyruğundan çok belli oluyor, orta şiddetin biraz üzerinde titremesi mevcut. Nefes alış verişi normal gibi ama anlayamadım.

Resim görüntülemek için bu linke tıklayın lütfen = https://i.hizliresim.com/2O2koq.jpg

Oyla 0
hmm. Bu fotoğraf biraz daha ciddi görünüyor. Genelde tünek üzerinde bu duruşu sergiliyorlar. Dışarıda pek yapmazlar genelde ama...
Yinede en sağlıklısı bir veterinere danışmanız gerektiğini düşünüyorum. Fiziksek bir sorunun tedavisini sadece onlar yapabilir :( Dışkısında bir değişim oldu mu?

Oyla 0
Fakülteye götürmeniz daha iyi en azından röntgen çekerler daha detaylı anlaşılır. Kapsamlı bir veteriner yoksa çevrenizde fakülteye gitmenizi tavsiye ederim.

Oyla 0