Muhabbet kuşum nefes alırken zorlanıyor

Kübra tüysüz

iyikus.com Üyesi
Merhaba kuşum lokum yedi gündür ishal veteriner hekimin verdiği ilaçlar sayesinde yavaş yavaş toparlıyor. Kuşum 16 gündür bizimle. Asıl sormam gereken iki soru var ilki nefes alıp verirken kuyruğu oynuyor ve zor nefes alıyor gibi bunun nedeni ne olabilir ikincisi ise uçmakta güçlük çekiyor hatta neredeyse uçamıyor bazen uyurken de yatar pozisyona geliyor ben ne yapabilirim bu durumlarda çok endişeleniyorum onun için.

Kübra tüysüz

iyikus.com Üyesi
Kuş oldukça yorulmuş. Sallantısı da var. Kritik bir seviyede. Toparlaması beklerken bir anda kötü bir durumla karşılaşma durumunuz var. Hazırlıklı olun derim.
İyi şekilde gıda tükettiğinden emin olunuz.
Ben evde değildim annem daha iyi gözüktüğünü söyledi ama bilemiyorum. Bugün birkaç kez yukarıdan aşağı uçmuş ama yukarıya uçamamış hiç, ben eve geldiğimde de diğer günlerle aynıydı. Dışkısının da peçetede fotoğrafını çekmemiş. Zaten kafes dışına yapıyor genelde dışkısını şimdi ise salıncağında uyuyor ve tunege yapmış kakasını paylaşamıyorum haliyle

Oyla 0

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Üç farklı şırınga var iki tanesi günde ikişer damla diğeri ise iki günde bir kez bir damla şeklinde, probiyotiği ise bir çay kaşığına pirinç tanesi kadar ekliyorum, birde vitamin günde üç damla olacak şekilde. İlaçları yedi gündür kullanıyoruz. İlk gittiğimizde veterinere dört gün kullanın düzelmezse gelin demişlerdi ve düzelmediği için tekrar götürdüm ve iki ilacı değiştirip verdiler iletişim bilgileri alıp bizimle iletişime geçeceklerini söylediler.
Bana kalırsa kanatlı konusunda kasap hekim vakası :(
Hiç bir tahlil olmadan hiç bir analiz olmadan antibiyotik kokteyil verip yolluyorlar .
Eğer zamanınız ve bütçeniz uygun ise buraya gidiniz. Arayıp randevu almanız gerekiyor.
http://www. istanbulvet. com
Boşlukları silebilirsiniz.

Oyla 0

Kübra tüysüz

iyikus.com Üyesi
Bana kalırsa kanatlı konusunda kasap hekim vakası :(
Hiç bir tahlil olmadan hiç bir analiz olmadan antibiyotik kokteyil verip yolluyorlar .
Eğer zamanınız ve bütçeniz uygun ise buraya gidiniz. Arayıp randevu almanız gerekiyor.
http://www. istanbulvet. com
Boşlukları silebilirsiniz.
Öğrenci olduğumdan ücret noktasında aileme bağlıyım ne yazık ki. Arabamızın olmaması ve kliniğin çok pahalı olması gibi etkenlerle babamın cevabını az çok kestirebiliyorum. Gerçekten veteriner hekime bile güvenilmezmiş artık kaç gün oldu ve hiçbir iyileşme yok. Basit bir ishal yüzünden gitmiştik şimdi ise birçok problemi var.

Oyla 0

Kübra tüysüz

iyikus.com Üyesi
Oyla 0

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Öğrenci olduğumdan ücret noktasında aileme bağlıyım ne yazık ki. Arabamızın olmaması ve kliniğin çok pahalı olması gibi etkenlerle babamın cevabını az çok kestirebiliyorum. Gerçekten veteriner hekime bile güvenilmezmiş artık kaç gün oldu ve hiçbir iyileşme yok. Basit bir ishal yüzünden gitmiştik şimdi ise birçok problemi var.
Basit dediginiz ishalin tonlarca olasi sebebi var . Bu sebepleri bulmak için , mikroskop , kültür testleri gerekmektedir . Bu yöntemler bile olasi sebepleri bir açıya kadar çözer. Kendinize bir seyler olduğunda nasil doktor araştırıyorisek bizlerde bu yavrular için hekim araştırmalıyız.

Oyla 0

Kübra tüysüz

iyikus.com Üyesi
Basit dediginiz ishalin tonlarca olasi sebebi var . Bu sebepleri bulmak için , mikroskop , kültür testleri gerekmektedir . Bu yöntemler bile olasi sebepleri bir açıya kadar çözer. Kendinize bir seyler olduğunda nasil doktor araştırıyorisek bizlerde bu yavrular için hekim araştırmalıyız.
Önceki yazdıklarımı okuduysanız şayet ishali basite indirgiyorum manasında yazmadım o cümleyi. İshal sebebiyle gittik veterinere ve iyileşmek yerine kötüye gitti kızım bunu belirttim. Bence de hekim araştırmalıyız. Söyledikleriniz aksini iddia eden hiçbir tutumum yok.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Maalesef dışkısı ilaç tedavisiyle geçebilecek bir dışkı. Oldukça problemli görünüyor ama yinede talil şart çünkü tam teşhis ve veteriner ilaçları iyi edebilir :(
Umarım şu anki durumu biraz toparlarsa kritik evreyi atlatır. Ardından uygun bir ilaç sorunu halledecektir.

Oyla 0

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Maalesef dışkısı ilaç tedavisiyle geçebilecek bir dışkı. Oldukça problemli görünüyor ama yinede talil şart çünkü tam teşhis ve veteriner ilaçları iyi edebilir :(
Umarım şu anki durumu biraz toparlarsa kritik evreyi atlatır. Ardından uygun bir ilaç sorunu halledecektir.
Beyaz kısmı da renk değiştirmiş sanırım iç organlarda da sorun yaratmış ilaçlar.

Bende öğrenciyim ve kuşumun tüm veteriner masraflarımı ailemin cüzdanına bakmaksızın kendi bütçemden kuşuma ayırıyorum , yeri geliyor ihtiyacımı diğer aya erteliyorum o an gerekli işlemi yaptırıyorum. Kuşunuzun belirttiğim klinikte ortalama masrafı 400 ile 500 arası tutar diye düşünüyorum belki biraz daha az belki biraz daha fazla.
Gittiğiniz yer yanlış olduğu ve sonuçlarının böyle olduğu için ailenizin veteriner kliniğine inancının azaldığının da farkındayım ama başka çare yok . ikna edip bir an önce gitmeniz gerektiğini söyleyebilirim .

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Kuşun enerjisi nasıl? İyiye doğrumu gidiyor, yoksa kötüye doğrumu? İştahında azalma varmı, yemini yiyormu?

Oyla 0

Kübra tüysüz

iyikus.com Üyesi
Beyaz kısmı da renk değiştirmiş sanırım iç organlarda da sorun yaratmış ilaçlar.

Bende öğrenciyim ve kuşumun tüm veteriner masraflarımı ailemin cüzdanına bakmaksızın kendi bütçemden kuşuma ayırıyorum , yeri geliyor ihtiyacımı diğer aya erteliyorum o an gerekli işlemi yaptırıyorum. Kuşunuzun belirttiğim klinikte ortalama masrafı 400 ile 500 arası tutar diye düşünüyorum belki biraz daha az belki biraz daha fazla.
Gittiğiniz yer yanlış olduğu ve sonuçlarının böyle olduğu için ailenizin veteriner kliniğine inancının azaldığının da farkındayım ama başka çare yok . ikna edip bir an önce gitmeniz gerektiğini söyleyebilirim .
Kuşum sadece 15 gündür bizimle benim aylık harcamam 400₺ bile değil. Daha uzun süredir birlikte olsak dediğiniz gibi her ay paramdan ayırabilirdim. Herkesin maddi imkanları eşit değil ne yazık ki. Bu cümlemden de goturemem dediğimi falan anlarsınız siz şimdi imkan yaratıp ailemle konuşup tedavi ettireceğim elbette lokumumu.

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Dün çok az yem yedi ama bugün iyi yiyor. Sabah uyandığımda iyi gözüküyordu öttü birkaç kez ve hareket ediyordu şimdi ise yine uyuyor.

Dışkılar hiç iyi görünmüyor. Önceki dışkısından daha kötü. Akşam yine dışkı resmi atın. İlaçları toplam kaç gündür kullanıyorsunuz? Bana kalırsa kuşu daha fazla yormayın bu ilaçlarla. Floryadaki veterinere götürebiliyorsanız götürün.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Şimdilik ek bir ilaç tedavisine gitmeyiniz. Yavru kuşlar genelde yuvadan atladığı ilk 15-20 günde en sağlıklı görüntülerini sergilerler ve o sürede gerekli temel ihtiyaçlarını gidermeyi öğrenirler. Bu süreden sonra bir zayıflama ve düşüş olur kuşlarda. Yeme alışma durumu, takviyesiz duruma alışma gibi gibi bir çok etkenle baş eder. Bu drumda dışkı bozulmaları normal karşılanır. Hafif bir bitkinlik bile. Ortam değişimi vs vs. de eklenince kuşta ilerleyebiliyor bazı şeyler. Birde ilaç kullanımınız olduğundan kuş bozulmuş gibi sanki.
Umarım bu sürede toparlar ve ne veteriner ihtiyacı doğar nede başka bir sorunu olur

Oyla 0

Kübra tüysüz

iyikus.com Üyesi
Dışkılar hiç iyi görünmüyor. Önceki dışkısından daha kötü. Akşam yine dışkı resmi atın. İlaçları toplam kaç gündür kullanıyorsunuz? Bana kalırsa kuşu daha fazla yormayın bu ilaçlarla. Floryadaki veterinere götürebiliyorsanız götürün.
Yeni ilaçları kullanmaya başlayalı beş gün oldu eskiler ile toplam dokuz gündür ilaç kullanıyoruz. Ailemle konuşup en kısa sürede götüreceğim kızımı.

Oyla 0

Kübra tüysüz

iyikus.com Üyesi
Şimdilik ek bir ilaç tedavisine gitmeyiniz. Yavru kuşlar genelde yuvadan atladığı ilk 15-20 günde en sağlıklı görüntülerini sergilerler ve o sürede gerekli temel ihtiyaçlarını gidermeyi öğrenirler. Bu süreden sonra bir zayıflama ve düşüş olur kuşlarda. Yeme alışma durumu, takviyesiz duruma alışma gibi gibi bir çok etkenle baş eder. Bu drumda dışkı bozulmaları normal karşılanır. Hafif bir bitkinlik bile. Ortam değişimi vs vs. de eklenince kuşta ilerleyebiliyor bazı şeyler. Birde ilaç kullanımınız olduğundan kuş bozulmuş gibi sanki.
Umarım bu sürede toparlar ve ne veteriner ihtiyacı doğar nede başka bir sorunu olur
Yani kafam şuan çorba oldu. İlaçları kesmeli miyim yoksa devam mı etmeliyim?

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
İlaç kullanımını veteriner kaç gün devam etmenizi söyledi acaba? İlaçlar 5-7 gün arası kullanmak yeterli oluyor.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
ilacı yarın kesin o halde. Şuan ilaç kullanmanızın bir anlamı yok gibi görünüyor. İlaç etki ediyor olsaydı çoktan toparlamış olması gerekirdi.

Oyla 0

Duygu

iyikus.com Üyesi
Öncelikle çok geçmiş olsun tatlı Lokum'a. Benim kuşum da aynen bu şekildeydi ve yeni yeni toparlanıyor; artık kabarmıyor. Burada işin erbabı olan insanlar daha iyi bilir ama bu kuş soğuk algınlığı geçiriyor olabilir mi? Benim kuşum da kafesi sarılı halde ve sıcak su torbası ile kaldı günlerce. Veteriner vücut ısısını artırmak için kabarıyor ve yoğun enerji harcıyor, bu enerjiyi tasarruflu kullanmak için kuşu sıcak tutun demişti.

Oyla 0