Muhabbet kuşum tüye mi girdi yoksa hasta mı anlamıyorum

xartemis

Yeni Üye
Normalde çok hareketli bir kuştu 4 gün önce aniden durgunlaştı keyifsiz çevresindeki her şeye ilgisiz. Yeni tüy tüpcükleri gerçekten çok fazla ama kafasında tüy tüpcüklerinden az da olsa hep oluyordu o yüzden emin olamadım. Dışkısı bazen ishal gibi bazen sadece su bazen normal. Mesela normal dışkıysa tam düzeldi diyorum bu sefer sadece su yapıyor. Yemini yiyor ama az bu yüzden ben elimle tek tek vererek destekliyorum. B vitamini takviyesine dün başladım. Suyunu ben yanına götürmeyince içmiyor. Bazen canlanıyor kaşınıyor yaklaşık 15dk boyunca sonra tekrar tüylerini kabartıp uyuklamaya devam ediyor. 2 gündür dışkısı özellikle gece yaptıkları çevresinde yeşil renk bırakıyor. Hasta mı yoksa tüyde mi anlamama yardım edecek biri var mı? (Fotoğrafların boyutlarina çok büyük dedigi icin hızlı resim olarak ekliyorum.)

resimag.com/p1/ad73d458dce.jpeg
Bu sabahki dışkısı

resimag.com/p1/71acf7cede2.jpeg
Dün sabahki dışkısı

resimag.com/p1/bab3b0f6836.jpeg
Kuşun kendisi

resimag.com/p1/5c79c085e55.jpeg
Bu da son dışkısından bi önceki sonuncu yine ishal gibi su, asla anlayamıyorum neyi var :(

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, kuşunuz sanırım yaş tüyünü tamamlıyor ya da yoğun tüy atlatıyor. İyi bir B vitamini kullanmanızı öneririm "beforvel" gibi. Zirai ilaç satan yerlerde bulunur. Kuşun dışkısı içinde şu söylenebilir kursak enfeksiyonlarında gözlemlediğimiz boyama mevcut. Kuş Dışkılarına göre Hastalık Teşhisi
Tabloda E1 dışkısı sizin dışkıya oldukça benzer. Bu nedenle mutlaka ilaca başlanmalıdır. Bunu da veterinerden temin edebildiğiniz için kontrole götürmelisiniz. Çok ciddi sorunlara dönebiliyor tedavi edilmez ise.
Eğer götürme gibi bir durumunuz yok ise ağır olmayan 1-2 ürün önerebilirim ama tam teşhis edilmesi daha uygun olacaktır.

Oyla 0

xartemis

Yeni Üye
Yakı
Merhaba, kuşunuz sanırım yaş tüyünü tamamlıyor ya da yoğun tüy atlatıyor. İyi bir B vitamini kullanmanızı öneririm "beforvel" gibi. Zirai ilaç satan yerlerde bulunur. Kuşun dışkısı içinde şu söylenebilir kursak enfeksiyonlarında gözlemlediğimiz boyama mevcut. Kuş Dışkılarına göre Hastalık Teşhisi
Tabloda E1 dışkısı sizin dışkıya oldukça benzer. Bu nedenle mutlaka ilaca başlanmalıdır. Bunu da veterinerden temin edebildiğiniz için kontrole götürmelisiniz. Çok ciddi sorunlara dönebiliyor tedavi edilmez ise.
Eğer götürme gibi bir durumunuz yok ise ağır olmayan 1-2 ürün önerebilirim ama tam teşhis edilmesi daha uygun olacaktır.
yakınlarda kuştan anlayan hiç bir veteriner yok hepsini arayıp kuşlara bakıp bakmadıklarını sordum bir tek bir tanesi kuşa bakıyoruz dedi fakat benim oturduğum yere en az 1 saat mesafede kuşu hırpalamak istemiyorum zaten yeterince hassas. Önerdiğiniz bir tedavi varsa onu uygulayabilirim ya da mecburen o yola katlanmak zorunda kalcak :(

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Anladım. İlaç öneririm önermesine ama başka bir rahatsızlıktan kaynaklı olabileceğinden 1 saatlik olsa bile yol götürmenizi öneririm. Eczaneden triflucan ya da flucan alıp 5 gün boyunca kullanabilirsiniz.
Videoyu 2.58 dk getirip izleyiniz. Siz otuz gün değil 5 gün art arda kullanmanız gerekiyor. Bu süreçte kafesteki kum, gaga taşı çıkartılması gerekiyor ve ilaçlı verilen su en geç 8 saatin ardından kafesten alınıp temiz su verilmesi gerekiyor. Bu 5 günün ardından multi vitamin ve probiyotik desteği vermelisiniz 3-5 gün arası kadarda.

Flucan yerine zirai ilaç satan yerlerden sulphamazethine de kullanılabilir. Ben bunu kullanmanızı öneririm. Birde ecza dolabınızda bulunması gereken bir ürün olduğu için 20-25 liraya alıp ishalli durumlarda, bu durumun tekrarlaması halinde kullanılabilir.
Sulphamezathine Kullanımı

Dediğim gibi tam teşhis edilmediğinden ilaçların etkisi olmayabilir. Doz aşımı olmadığı sürece zararı da olacağını zannetmiyorum ama yinede dikkatli kullanmanız gerekir.

Oyla 0

xartemis

Yeni Üye
Anladım. İlaç öneririm önermesine ama başka bir rahatsızlıktan kaynaklı olabileceğinden 1 saatlik olsa bile yol götürmenizi öneririm. Eczaneden triflucan ya da flucan alıp 5 gün boyunca kullanabilirsiniz.
Videoyu 2.58 dk getirip izleyiniz. Siz otuz gün değil 5 gün art arda kullanmanız gerekiyor. Bu süreçte kafesteki kum, gaga taşı çıkartılması gerekiyor ve ilaçlı verilen su en geç 8 saatin ardından kafesten alınıp temiz su verilmesi gerekiyor. Bu 5 günün ardından multi vitamin ve probiyotik desteği vermelisiniz 3-5 gün arası kadarda.

Flucan yerine zirai ilaç satan yerlerden sulphamazethine de kullanılabilir. Ben bunu kullanmanızı öneririm. Birde ecza dolabınızda bulunması gereken bir ürün olduğu için 20-25 liraya alıp ishalli durumlarda, bu durumun tekrarlaması halinde kullanılabilir.
Sulphamezathine Kullanımı

Dediğim gibi tam teşhis edilmediğinden ilaçların etkisi olmayabilir. Doz aşımı olmadığı sürece zararı da olacağını zannetmiyorum ama yinede dikkatli kullanmanız gerekir.
Teşekkür ederim dediğiniz gibi veteriner daha iyi olacak sanırım bugün götüreceğim yanlış bir şey yapmaktansa veterinerin bakması çok daha iyi. Ilacı kendi başıma vermeye cesaret edemedim :(

Oyla 0