Muhabbet kuşum yaşlandı..

Melek.yaman

iyikus.com Üyesi
7 8 yasinda erkek bir muhabbet kusum var ben evlendim 1 senedir annemler bakiyor. Hep ben ilgilenirdim severdim tunegine kadar yikardim tabiri caizse agzimdan bile yedirirdim. Suan ise hic konusmuyor ötmüyor bile. Ucmakta zorlaniyor yürüyor sadece, iştahı pek yok, gagasi morlasti ishal gibi bide neden boyle oluyor acaba yardim eder misinizIMG-20221013-WA0003.jpgIMG-20221013-WA0002.jpgIMG-20221013-WA0001.jpg

Diğer mesajı okudum, hormonel problemlerde sık olmasa da gaga rengi değişiyor. Beslenme düzensizlikleri, yetersizliği daha çok buna neden olmaktadır.
Koku var dediğiniz için de akla ilk koksidyoz geliyor.

Tedavi edilmezse öldürücü ancak geç kalınmadıysa ki bunu anlamak zor, tedavi edilebilir. Ortam ısısını öncelikle yükseltin ve enerjisini yükseltmek adına elektrolit şu aşamada verilebilir. Sadece anlık bir öneridir, ilaç başlanmalıdır.

Daha önce ki resimleri yok maalesef erkek kustu burnu maviydi gayet saglikliydi sonra böyle oldu
Kuşunuz yaşlı haliyle insanların bile yaşlanınca sağlığı ile ilgili problemleri ortaya çıkıyor ortalama 40 gram bir canlıdan bahsediyoruz
Hocalarım gerekeni soylecektir
Tekrardan geçmiş olsun

Tedavi edilmezse öldürücü ancak geç kalınmadıysa ki bunu anlamak zor, tedavi edilebilir. Ortam ısısını öncelikle yükseltin ve enerjisini yükseltmek adına elektrolit şu aşamada verilebilir. Sadece anlık bir öneridir, ilaç başlanmalıdır.
Üzüm sekeri yerine ne kullanabilirim

Üzüm şekeri yerine bildiğiniz bir bal ya da ev yapımı pekmez olabilir. Hiç biri yoksa son çare evdeki şeker eklenebilir :(
1 çay kaşığı oranında eklemek yeterli olacaktır tüm şekerli ürünlerden herhangi birini. Ancak dediğim gibi mutlaka ilaçlı tedavi olması lazım. Bu ürün biraz enerjisini yükseltsin ve kaybettiği tuz ve su oranını geri kazansın diye.

Üzüm şekeri yerine bildiğiniz bir bal ya da ev yapımı pekmez olabilir. Hiç biri yoksa son çare evdeki şeker eklenebilir :(
1 çay kaşığı oranında eklemek yeterli olacaktır tüm şekerli ürünlerden herhangi birini. Ancak dediğim gibi mutlaka ilaçlı tedavi olması lazım. Bu ürün biraz enerjisini yükseltsin ve kaybettiği tuz ve su oranını geri kazansın diye.
Teşekkür ederim burnundaki morluk neden olur nasil gecer peki

inceleyiniz. Öncelikle ishali ve kabarık haline bakalım, morluk ondan sonra değerlendirmek gerekiyor. Çarpma sebepli ya da organ sorunlarından kaynaklı olmuş olabilir. Doğal döngülerinde de bazen koyulaşıp açılabiliyor. Normal bir durumda olabilir.
@neanderthalensis @Umit.

inceleyiniz. Öncelikle ishali ve kabarık haline bakalım, morluk ondan sonra değerlendirmek gerekiyor. Çarpma sebepli ya da organ sorunlarından kaynaklı olmuş olabilir. Doğal döngülerinde de bazen koyulaşıp açılabiliyor. Normal bir durumda olabilir
Cok teşekkür ederim . Suluga su koyup bu karisimdan ekleyeceğim degil mi dolapta muhafaza ederek 1 hafta kullanabilir miyim

Cok teşekkür ederim . Suluga su koyup bu karisimdan ekleyeceğim degil mi dolapta muhafaza ederek 1 hafta kullanabilir miyim
Genelde bir hafta çok. Peş peşe en fazla 2 gün verebileceğiniz bir ürün :(
Bu nedenle dolapta 2 gün sonrası kullanım için beklememeli. Ürünü 1 lt hazırlandıysa eğer doğrudan suluğa ilave edip verebilirsiniz. Ek seyreltme yapmaya gerek yok. Ancak bu süreçte ilaç bakmanızı öneririm. Attığım linkteki ilaç isimlerinden herhangi birini bulmaya çalışınız. Tedavi edilmezse oldukça ölümcül bir hastalık

Genelde bir hafta çok. Peş peşe en fazla 2 gün verebileceğiniz bir ürün :(
Bu nedenle dolapta 2 gün sonrası kullanım için beklememeli. Ürünü 1 lt hazırlandıysa eğer doğrudan suluğa ilave edip verebilirsiniz. Ek seyreltme yapmaya gerek yok. Ancak bu süreçte ilaç bakmanızı öneririm. Attığım linkteki ilaç isimlerinden herhangi birini bulmaya çalışınız. Tedavi edilmezse oldukça ölümcül bir hastalık
Cok teşekkür ederim cok sagolun

tabiri caizse agzimdan bile yedirirdim.
Kuşun hasta olması için fazla sebep aramaya gerek yok siz zaten demişsiniz, bu tarz uygulamalar sempatik ve sevgi dolu gözükse de kesinlikle zararlı bir davranış.
7-8 yaşında olan bir muhabbet kuşa yaşlı demek biyolojik açıdan nispeten yanlış. Ortalamada 5-8 yıllık ömürleri olsa da bu yapılan yanlışlar yüzünden aşağıya çekilmiş bir ortalama. Gerekli koşullar ve veteriner hekim desteği ile bu seneyi +10 dışına çıkmak mümkün...

Ankara'da maalesef veteriner hekim desteği almanız biraz zor, İzmir veya İstanbul'da olsanız veteriner hekim konusunda biraz daha şanslı olurdunuz.
Ankara için Uğur Pet Veteriner kliniğini tavsiye edebilirim ancak kuşun durumuna göre tedaviye cevap bulma şansınız değişecektir.