Muhabbet Kuşumun Ayakları Hiç Tutmuyor

Şaklaban Kuş

iyikus.com Üyesi
Geçenlerde kuşumun ayaklarıyla ilgili forumda konu açmıştım. Fakat durum giderek daha kötü hâle geliyor.

Eskiden zorlansa da tüneğinde durabiliyordu ve yürüyebiliyordu. Şimdi ise artık tünekte hiç duramıyor. Hep kafesin altında duruyor. Yerde de ayakları üzerinde değil ancak bütün vücudunu yere yatırarak ve gagasıyla yere tutunarak durabiliyor.

Çevrede başvurduğum veterinerler kuşlara bakmadıklarını söylediler. Benim kuşum için evde yapabileceğim bir şey var mı? Çünkü onu bu hâlde görünce çok üzülüyorum.

Kuşumun davranışında da sıkıntı yok. Neşeli, yemeğini yiyor, suyunu içiyor. Beni görünce de oynamak istiyor ama ayaklarını kullanamıyor.

Ayaklarıyla ilgili aklımda birkaç seçenek var:
→ Ayakları mantar olmuşa benziyor. Bazı tırnakları görünmüyor. Ama mantar olması böyle ayaklarını kullanmasını engeller mi?
→ Ayakları felç mi oldu? Bunun sebebi ne olabilir? Böyle bir durumda ne yapmalıyım?
→ Ayaklarında kırık veya incinme olmasına ihtimal vermiyorum çünkü acı çekiyora benzemiyor.

Veterinerlerin yardımcı olmamasından dolayı çok çaresiz kaldım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

ayağındaki yaradan bahsetmiyorum onunla ilgili doğanay hoca yazmış

kuşun genel durumu, dışkı, ayakların tutmaması, kabarma vb. ağır bakteriyel enfeksiyona benziyor. enrofloksasin sistemik antibiyotiktir ve her klinikte kolay bulunur

ayağındaki yaradan bahsetmiyorum onunla ilgili doğanay hoca yazmış

kuşun genel durumu, dışkı, ayakların tutmaması, kabarma vb. ağır bakteriyel enfeksiyona benziyor. enrofloksasin sistemik antibiyotiktir ve her klinikte kolay bulunur
Hocam ilaç olarak baytril enrofloksasin oluyor değil mi? Bir de Doksimis önermişlerdi o da olur mu?

%2,5'luk Baytril uygundur.
Hocam benim araştırdığıma göre bu ilaç bayağı ağır bir ilaçmış. Veteriner de bulamadığım için bazı çekincelerim var, kuşa daha fazla zarar verecek bir şey yapmak istemiyorum. Ama kuşun bu kötü hâlde kalmasını da istemiyorum. Ne yapmalıyım, nasıl hareket etmeliyim, bu ilaçları nasıl kullanmalıyım yardımcı olur musunuz?

Hocam benim araştırdığıma göre bu ilaç bayağı ağır bir ilaçmış. Veteriner de bulamadığım için bazı çekincelerim var, kuşa daha fazla zarar verecek bir şey yapmak istemiyorum. Ama kuşun bu kötü hâlde kalmasını da istemiyorum. Ne yapmalıyım, nasıl hareket etmeliyim, bu ilaçları nasıl kullanmalıyım yardımcı olur musunuz?
Gerekenler açıkça söylenmiş. Şuan tedaviyi geciktiriyorsunuz ve bu durum kuşunuzun aleyhine oluyor. Acele ederseniz iyi olur. Baytril olmazsa Enrocid olur o olmazsa Enrocure olur. Bir şekilde bulunur yani...

Gerekenler açıkça söylenmiş. Şuan tedaviyi geciktiriyorsunuz ve bu durum kuşunuzun aleyhine oluyor. Acele ederseniz iyi olur. Baytril olmazsa Enrocid olur o olmazsa Enrocure olur. Bir şekilde bulunur yani...

doksisiklin işe yaramaz maalesef . ben konuyu takipten çıkıyorum geçmiş olsun
Hocalarım bugün boyu hava çok kötüydü bir türlü dışarı çıkamadım. Şimdi de sanırsam veterinerler kapalıdır. Sizce yarın ilacı alsam faydalı olur mu yoksa iş işten geçti mi diyorsunuz?

Hocalarım bugün boyu hava çok kötüydü bir türlü dışarı çıkamadım. Şimdi de sanırsam veterinerler kapalıdır. Sizce yarın ilacı alsam faydalı olur mu yoksa iş işten geçti mi diyorsunuz?
Çok zaman kaybediyorsunuz. 24 saat açık veterinerler var, illa ki bulursunuz.
Daha fazla geç kalmayın bence. İlacın işe yarayıp yaramayacağını Allah bilir ama siz elinizden geleni yapın.

Geri