Muhabbet Kuşumun Cinsiyeti Nedir Yardımcı Olursanız Sevinirim.

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

tolga0025

iyikus.com Üyesi
Daha Önceden Muhabbet Kuşum Vardı Erkek Fakat Yıllar Geçtikçe Unuttum. 3 Ay Önce Kuşçudan Yavru Kuş Aldım Erkek Demişti. Fakat Gittikçe Şüphelenmeye Başladım Dişiye Benziyor :) Uzun Lafın Kısası Yardımcı Olursanız Çok Sevinirim.

Extra Soru: ırkı ne olarak geçiyor bu kuşların acaba ?

tolga0025

iyikus.com Üyesi
Hoş Bulduk Teşekkür Ederim.
İçime Bir Şüphe düşmüştü teşekkür ederim cevap için boydan bu resmi kayıtlı bilgisayarımda bir kaç resim oyun oynarken atarım bir kaç saat sonra

Oyla 0

Merve B.

Veteran
Bence yerli. Tüy renginden dolayı ceresi mor.

Ekli dosyalar

• indir.jpeg
    indir.jpeg
    10 KB · Görüntüleme: 8
Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, Sitemize hoş geldiniz. Merve arkadaşımızın dediği gibi kuşunuz erkek. Gök Mavi spangle. Ayrıca kuşunuz tüyde. Tahminen 4-5 aylık civarı. Tüyden rahat çıkabilmesi için mama ve vitamin takviyesi yapınız

Oyla 0

tolga0025

iyikus.com Üyesi
Merhaba, Sitemize hoş geldiniz. Merve arkadaşımızın dediği gibi kuşunuz erkek. Gök Mavi spangle. Ayrıca kuşunuz tüyde. Tahminen 4-5 aylık civarı. Tüyden rahat çıkabilmesi için mama ve vitamin takviyesi yapınız

hoş bulduk.

ceresi sabit renkte mi kalacak yetişkin olunca maviye dönüşür mü ? bu ırktan kuş beslememiştim.
evet şuan tüy dökümü yapıyor dün ve bügün temizlerken dökülen tüylerin azaldığını gördüm

suyuna b vitamini veriyorum 2 haftadır devam ediyordu. mama derken ne verebilirim ?

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kuşunuz 6 aydan itibaren dediğiniz gibi mavileşmeye ya da koyu pembemsi bir mora dönüşmeye başlayacaktır. Kızışmaya başladığınla lacivertimsi parlak bir mavi olacaktır. Vitamin verdikten sonra 24 saat içinde suyu tazelemeniz gerekir hocam. B vitamini ve ek olarak multivitamin verebilirsiniz.
Birçok mama tarifi mevcut sitemizde. Örnek birkaç konu atacağım. Siz kendi tarifinizi uygulayabilirsiniz ama içinde mutlaka iyi haşlanmış yumurta ve havuç olsun. Keçi boynuzu tozu da tüy değişimi için yardımcı bir baharattır. Mamasına eklenebilir çay kaşığının yarısından az.

Oyla 0

tolga0025

iyikus.com Üyesi
cevap verdiğin için tekrar teşekkür ederim.

son bir sorum var.

kuş parmağıma geliyor fakat ısırıyor kaçmıyor. Sanki oyun oynuyor ve ısırmaktan hoşlanıyor gibi elimi :)
bir türlü bıraktıramadım bu huyunu kendini hayatta sevdirmez :) nasıl bu sorunu aşabilirim.

Oyla 0

Merve B.

Veteran
Sessiz bir tonda uyarabilirsiniz. Acıtıyorsun yapma diyebilirsin.Güzel güzel anlatabilirsin. Isırdığında acıtmıyorsa oyun için yapıyordur. Ya da ilgilenmenizi istiyordur. Bu nedenle dikkatini çekmek içindir kısacası.Kendini sevdirmesi biraz karakter meselesi.Ama sevgi ve ilgi olduktan sonra alışmaz diye bir şey yoktur. Alıştırabilirsiniz.Ancak sabır ister.Korkutmadan güzel bir şekilde yaklaşırsanız olmaz diye bir kural yok.

Oyla 0

tolga0025

iyikus.com Üyesi
Bazen Acıtabiliyor fakat sabah ve akşamları beraber vakit geçiriyoruz ilgisizlikten olacağını zannetmiyorum.

oyun yaptığını düşünüyorum çünkü kafesin dışından elimi uzatıyorum ısırmak için koşa koşa geliyor. elimi takip ediyor :)

günün 2-3 saatini dışarıda geçiriyor.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bazı mutasyonlarda mavileşme olmayabiliyor pembe kalabiliyor. Normal bir durum bu ama tabi kuşu görmem gerekiyor. Bir fotoğraf atabilir misiniz?

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Tüye girmiş. Maşallah çok sevimli. Mama takviyesi yaparsanız koyulaşmaya başlayacaktır zamanla. Kimi kuşun bu şekilde kalabiliyor. Yanına bir eş seçmenizi öneririm.

Oyla 0

tolga0025

iyikus.com Üyesi
erkek değilmi hocam kuşumuz önceki fotoğraflarıyla arasında fark varda biraz :)

tüyden çıkaramadım gitti b vitamini veriyorum henüz atlatamadı 2 hafta düzeldi sonra tekrar bu hale geldi :)

yakında alacağım bir tane eş bugün elime kur yapmaya başladı :)

Oyla 0

tolga0025

iyikus.com Üyesi
Isı değişiminden dolayı tekrar tüye giriyor olabilir. Yaklaşık 1 ay sürebilir tüy değişim süreci. Halkalar hala açık mavi görünüyor fotoğrafta. Bence erkek ama yinede emin olmak için şu yöntemi deneyin;
https://iyikus.com/konular/igne-civi-ile-kus-cinsiyeti-ogrenme.677/

bende sizinle aynı fikirdeyim çok anlamam yetişkin olunca ayırt edebiliyorum ama 8-9 aylık kuşun ceresi dişi olsaydı beyaz olurdu diye düşünüyorum> kızışınca kahverengi olurdu. kızışma ayları ne zaman oluyor dişi ve erkek için ?

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Erkekler 6 ayda genelde kızışıyorlar fakat bakıma göre değişebiliyor. Dişiler de 7 ay civarı başlarlar. Kimi dişinin kahverengileşmez beyaz kalır, erkeklerinde mutasyona bağlı olarak mor ya da koyu mavi olur. Yılın tüm zamanı kızışabiliyorlar. Belirli bir ay yok

Oyla 0