Muhabbet kuşumun dilinde şişlik var ve nöbet geçirdi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Asu C.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Asu C.

iyikus.com Üyesi
Merhaba. 2.5 yaşındaki erkek muhabbet kuşum yaklaşık 1 aydır hasta. Öncelikle kendisi 1 yaşında iken oldukça fazla tüy dökmeye ve beyaz uzun cansız tüyler çıkarmaya başladı. Veterinerimiz kuşumuzda PFBD (Psittacine beak and feather disease) olabileceğini söyledi. Daha sonraki aylarda uzun kanat ve kuyruğunu ve kafasının üzerindeki tüylerin bir kısmını kaybetti ve uçamamaya başladı. Bu hastalık nedeniyle veteriner bağışıklığının düşebileceğini söylemişti ancak 1 ay önceye kadar kuşum hiç hasta olmadı. 1 ay önce konuşmamaya ve kısık sesle ötmeye başladı, ayrıca ishali vardı ve sürekli uyuyordu. Veteriner kontrolünde antibiyotik ve vitamin takviyeleriyle 2 hafta içinde ishali geçti ancak sürekli uyumaya devam ediyordu. 2 hafta önce dilinin kenarında siğile benzeyen bir şey farkettim. Yem yerken de zorlanmaya başladı. Veteriner tümör olabileceğini, yapacak bir şey olmadığını söyledi. Bugün kuşum nöbete benzer bir durum yaşadı. Kafasını yukarı doğru çevirip kendi etrafında dönmeye ve kasılmaya başladı. Kuşum yem yemeye çalışıyor ancak dilindeki şey sebebiyle rahatça yiyemiyor ve yem yerken acı acı ötmeye başlıyor. Aynı zamanda sanki kabızmış gibi poposunu sallayarak kaka yapıyor. Elle besleme mamasıyla takviye yapmaya çalışıyorum. Farklı bir veterinere daha gösterdim, o da iltihap olabileceğini, 3 gün antibiyotik kullanabileceğimizi söyledi, ve ekstra b vitamini verdi. Ancak o da yapılabilecek bir şey olmadığını söyledi. Size ve tecrübelerinize de danışmak istedim. Dilinin ve kakasının fotoğraflarını ekte bulabilirsiniz. Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• VideoCapture_20220921-095026.jpg
    VideoCapture_20220921-095026.jpg
    273.7 KB · Görüntüleme: 12
  • VideoCapture_20220920-222852.jpg
    VideoCapture_20220920-222852.jpg
    314.4 KB · Görüntüleme: 13
  • 20220906_210522.jpg
    20220906_210522.jpg
    644.3 KB · Görüntüleme: 13
  • 20220921_195556.jpg
    20220921_195556.jpg
    976.4 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
gayet güzel açıklamışsıniz

kafes tabanındaki dışkiların NET fotolarını da atabilirmisiniz
Kuşum gün içinde kafeste değil hep koltukta benimle vakit geçirdiği için malesef çekemiyorum. Son yaptığı kakaların fotoğraflarını yükleyebildim şu anda sadece. Gece kafes tabanına yaptıklarını da temizlemiştim malesef.

Kuşun durumu biraz karışık ve ileri seviye görünüyor.. Ama elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırız.. Ağız içindeki oluşum veterinerlerin söylediği gibi iltihap yada tümör gibi birşey olabilir evet yada kuşlarda görülen pamukçuk tarzı birşeyde olabilir..

Öncelikle merak ettiğim bir kaç şey var. Yemlikte sadece kızıl darı görüyorum kuşa sadece bu darıyımı veriyorsunuz? Ve kuşun bir iki dakikalık kısa bir videosunu eklemenizi isteyeceğim. Birde kafese beyaz peçete serip yaptığı dışkıların resmini çekip ekleyin buraya..

@Doğanay Y.

Kuşun durumu biraz karışık ve ileri seviye görünüyor.. Ama elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırız.. Ağız içindeki oluşum veterinerlerin söylediği gibi iltihap yada tümör gibi birşey olabilir evet yada kuşlarda görülen pamukçuk tarzı birşeyde olabilir..

Öncelikle merak ettiğim bir kaç şey var. Yemlikte sadece kızıl darı görüyorum kuşa sadece bu darıyımı veriyorsunuz? Ve kuşun bir iki dakikalık kısa bir videosunu eklemenizi isteyeceğim. Birde kafese beyaz peçete serip yaptığı dışkıların resmini çekip ekleyin buraya..

@Doğanay Y.
Kafesinde kızıl daldarı, iki ayrı yem (sarı darı+beyaz darı+kızıl darı+aspur+yulaf+... karışımı hatırladıklarım) ve yulaf var. Ancak son günlerde en çok kızıl daldarı tüketiyor. Aynı zamanda 2 haftadır sadece kafesin tabanında duruyor ve çok hali olmadığı için kafesin tabanındaki ızgarada dengesini kaybediyordu. Bu nedenle dün tabana yumuşak bir örtü serdim. Suluk ve yemliklerini tabana aldım. Kaka yaptıkça da kakasını silip temizlemeye çalışıyorum. Şu anki halini ve kaka yapışını linkteki videoda görebilirsiniz.

Son düzenleme:
Kafesinde kızıl daldarı, iki ayrı yem ve yulaf var. Ancak son günlerde en çok kızıl daldarı tüketiyor. Aynı zamanda 2 haftadır sadece kafesin tabanında duruyor ve çok hali olmadığı için kafesin tabanındaki ızgarada dengesini kaybediyordu. Bu nedenle dün tabana yumuşak bir örtü serdim. Suluk ve yemliklerini tabana aldım. Kaka yaptıkça da kakasını silip temizlemeye çalışıyorum. Şu anki halini ve kaka yapışını linkteki videoda görebilirsiniz.

Son eklediğiniz video açılmıyor ama ilk videoyu izledim. Genel hali iyi görünüyor fena değil ancak seste kısılma var. Genelde mantar enfeksiyonlarında seste kısılma gözlemliyorum ben.. Dışkı yapmada zorlanması kızıl darı ağırlıklı beslenmesinden kaynaklı olabilir. Öncelikle onu kaldırın normal yem ve sebzeli yumurta maması verin.. Nöbet geçirmesinin nedeni emin olmamakla beraber veterinerin verdiği ilaçlardan kaynaklı olabilir.. Bu durumda ilaçların kesilmesi ve herhangi bir ilaç verilmeden kuşun dinlendirilmesi gerekir.. Yada ilaç kaynaklı değilse, sinir sisteminde sıkıntı vardır. Bu durum bazı vitamin mineral eksikliklerinden kaynaklı olabileceği gibi ilerlemiş bir enfeksiyondan da kaynaklı olabilir.. Diğer arkadaşalrda fikriniz yazarsa iyi olur.. @Doğanay Y. @neanderthalensis

Son eklediğiniz video açılmıyor ama ilk videoyu izledim. Genel hali iyi görünüyor fena değil ancak seste kısılma var. Genelde mantar enfeksiyonlarında seste kısılma gözlemliyorum ben.. Dışkı yapmada zorlanması kızıl darı ağırlıklı beslenmesinden kaynaklı olabilir. Öncelikle onu kaldırın normal yem ve sebzeli yumurta maması verin.. Nöbet geçirmesinin nedeni emin olmamakla beraber veterinerin verdiği ilaçlardan kaynaklı olabilir.. Bu durumda ilaçların kesilmesi ve herhangi bir ilaç verilmeden kuşun dinlendirilmesi gerekir.. Yada ilaç kaynaklı değilse, sinir sisteminde sıkıntı vardır. Bu durum bazı vitamin mineral eksikliklerinden kaynaklı olabileceği gibi ilerlemiş bir enfeksiyondan da kaynaklı olabilir.. Diğer arkadaşalrda fikriniz yazarsa iyi olur.. @Doğanay Y. @neanderthalensis
Anladım, teşekkür ederim. Kızıl darıyı kaldıracağım, bugün havuçlu yunurta maması yedirmiştim biraz yarın da hazırlayıp veririm. Şu anki hali ilk videodakine göre daha halsiz. İlk video birkaç saat öncesine ait. Diğer videoyu tekrar yüklemeye çalıştım.

sorumluluk kabul etmemekle birlikte kendi yapacağimi yazayım

o şırıngadaki ilacı kesip flagyl şurup + mikostatin şurup kullanırım.. dildeki sişlik de bununla ilgili olabilir

Anladım, teşekkür ederim. Kızıl darıyı kaldıracağım, bugün havuçlu yunurta maması yedirmiştim biraz yarın da hazırlayıp veririm. Şu anki hali ilk videodakine göre daha halsiz. İlk video birkaç saat öncesine ait. Diğer videoyu tekrar yüklemeye çalıştım.

Şimdi açıldı video.. Bacaklarını iki yana kaydırdığında dışkımı yaptı, yoksa dengesimi bozuldu?

sorumluluk kabul etmemekle birlikte kendi yapacağimi yazayım

o şırıngadaki ilacı kesip flagyl şurup + mikostatin şurup kullanırım.. dildeki sişlik de bununla ilgili olabilir
Anladım teşekkür ederim, yarın hemen temin edeceğim. Kaç gün ve nasıl kullanmam gerektiği konusunda da yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

Anladım teşekkür ederim, yarın hemen temin edeceğim. Kaç gün ve nasıl kullanmam gerektiği konusunda da yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

Tam dolu suluğa 7 damla flagyl + 7 damlada mikostatin ekleyip karıştırın. İlaçlı suyu 8 saatte bir tazeleyin.. 5-7 gün arası kullanılıcak..

Ancak kuşun daha önce kullandığı ilaçlar baya ağır gelmiş benim tahminim o yönde.. Bu ilaçalrı en son ne zman kullandınız? Yani ilaçalrı bırakalı kaç gün oldu?

Tam dolu suluğa 7 damla flagyl + 7 damlada mikostatin ekleyip karıştırın. İlaçlı suyu 8 saatte bir tazeleyin.. 5-7 gün arası kullanılıcak..

Ancak kuşun daha önce kullandığı ilaçlar baya ağır gelmiş benim tahminim o yönde.. Bu ilaçalrı en son ne zman kullandınız? Yani ilaçalrı bırakalı kaç gün oldu?
Tam 3 hafta oldu. Yeni verdiği şırıngadaki antibiyotiği henüz kullanmadım. Haftada 1 kez multivitamin, 2 kez B vitamini ve 1 kez probiyotik veriyorum 1er gün ara vererek.

Aklıma gemişken ekleme yapıyım.. Bu trikomanas ve mantar oluşumları solunum yollarınıda tıkayabiliyor kuşlar rahat nefes alamıyor. Eğer çok yoğun olursa bu tıkanma kuşlar nöbet geçirebiliyor bunuda ilave etmek istedim... Yani sadece sinir sistemiyle ilgili değil solunumlada ilgili olabilir nöbetler..