Muhabbet kuşumun nesi var?

lunarbirb

iyikus.com Üyesi
Merhaba arkadaşlar ben Eda. Dıvayt ve Senu ismini verdiğim yaklaşık 10 aylık iki erkek muhabbet kuşuna bakıyorum.
Birkaç gündür az da olsa kafes tabanında azıcık beyaz geri kalanı tamamen su dışkılardan görüyordum ama genele göre bu dışkılar çok seyrekti belki de verdiğim meyve ve sebzelerdendir diye düşünmüştüm. Ta ki bugün Dıvayt halsizleşene kadar. Her zamanki saatlerinde kafesten çıkardım fakat kuşum halsizdi ötmüyordu ve dışkısı başta bahsettiğim dışkı gibiydi. Yem yemesi için uğraştım, suyuna limon kattım(içti), yumurta maması yaptım(buna karşı bile çok isteksizdi) fayda etmedi. Ama sonra poposuna yapışan sarı bir sıvı bıraktı böyle sümük gibi sonra eski neşesine döndü. Yarın ilk işim veterinere gitmek olacak ama bugün rahat uyumak için sizin fikirlerinize ihtiyacım var.
Son zamanlarda yem dışında yedikleri-içtikleri şeyler şunlar:
-sularına sitraks katmak (1 litre suya ilacın içinden çıkan kaşığın yarısı kadar)
-ben farketmezken yerden buldukları patlamış mısırı yemek(biraz tuzluydu ve yağda kızarmıştı)
-marul, salatalık, nane, maydanoz sapı

Bugün dışkısı da fotoğrafta gördüğünüz gibi kırmızılar yere düşen yem yumurta maması ve diğer kuşumun sağlıklı dışkısı. geri kalan ıslaklık ise dıvaytın dışkısı oluyor

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2020-09-13 at 10.26.16 PM.jpeg
    WhatsApp Image 2020-09-13 at 10.26.16 PM.jpeg
    79.4 KB · Görüntüleme: 6
  • WhatsApp Image 2020-09-13 at 9.55.08 PM.jpeg
    WhatsApp Image 2020-09-13 at 9.55.08 PM.jpeg
    83.4 KB · Görüntüleme: 6
Merhaba, beyaz + sıvı dışkıları veterinerin görmesi gerekir. İlaç kullanılmalıdır.
-ben farketmezken yerden buldukları patlamış mısırı yemek(biraz tuzluydu ve yağda kızarmıştı)
Patlamış mısır, yağ ve tuz doğruran verilmemeli. Çok zararlıdır. Belki o bozmuş olabilir dışkısını ama ihmal etmeyiniz.
Marul ve diğer maydonoz gibi sebzelerde azar azar verilmelidir ve iyi yıkandıktan sonra kalan su kurutulup kuşa sunulmalıdır.

Oyla 0
Merhaba, beyaz + sıvı dışkıları veterinerin görmesi gerekir. İlaç kullanılmalıdır.
Patlamış mısır, yağ ve tuz doğruran verilmemeli. Çok zararlıdır. Belki o bozmuş olabilir dışkısını ama ihmal etmeyiniz.
Marul ve diğer maydonoz gibi sebzelerde azar azar verilmelidir ve iyi yıkandıktan sonra kalan su kurutulup kuşa sunulmalıdır.
Teşekkür ederim cevabınız için. Şimdilik keyfi yerinde görünüyor. Yarın veterinere götürücem tabi.

Oyla 0