Muhabbet kuşumun neyi var

Mvşprnss

iyikus.com Üyesi
iyi akşamlar, benim muhabbet kuşumun bir anda kafası kasılmaya başladı. Hafif hareket ettirip kasılıyor istemsizce. Hafif astım rahatsızlığı var o yüzden aviastım koymuştum suluğuna, o yüzden mi olmuştur? Sebebi ne olabilir ne yapabilirim yardımcı olabilir misiniz lütfen çok endişeleniyorum onun için 🙏🏻

Videosu bu şekilde, çarptığı için de olmuş olabilir mi? nolur yardımcı olun bana çok korkuyorum

Videosu bu şekilde, çarptığı için de olmuş olabilir mi? nolur yardımcı olun bana çok korkuyorum
Video kısa .kasılma var isede göremedim.
Muhabbet kuşunuzun ötüşünde değişiklik var .
Astım dan kaynaklı kasılmalar ve ötüşünde değişiklik olabilir.
Astım kaynaklı ise vet.hekime danışmanız daha iyi olur.
Çarpma kaynaklı ise( belirtiler devam ederse )vet hekime danışmanız daha iyi olacaktır.
Muhabbet kuşunuzda ne tür gıda ve takviyeleri kullanıyorsunuz?
Bir uçuş düzeni var mı?

Son düzenleme:
göbek yağlanması var gibi göze ilk çarpan ancak video pek anlaşılır değil :(

Videoda kafa hareketi kasılma vb. göremedim. Ancak solunum sorunu ve yağlanma olduğu görülüyor. İmkanınız varsa kuşlardan anlayan bir veterinere muayene ettirin..

Video kısa .kasılma var isede göremedim.
Muhabbet kuşunuzun ötüşünde değişiklik var .
Astım dan kaynaklı kasılmalar ve ötüşünde değişiklik olabilir.
Astım kaynaklı ise vet.hekime danışmanız daha iyi olur.
Çarpma kaynaklı ise( belirtiler devam ederse )vet hekime danışmanız daha iyi olacaktır.
Muhabbet kuşunuzda ne tür gıda ve takviyeleri kullanıyorsunuz?
Bir uçuş düzeni var mı?
astımı da var evet aviastım veriyordum bunun için ama etkili değil sanırım başka bir ilaç bulmam lazım, ama ilaç kullanmaya da korkuyorum. Sanırım çarpma kaynaklı oldu düzeldi kafası çok şükür artık tik olmuyor. Ama salmonelladan korktum biraz umarım değildir.

Evcil ve parmaginizdan kacmiyorsa ellerinizle merdiven gibi tirmanmasini sağlayın. Yaklaşık 50,60 tekrar gün içinde yapması ve biraz da ucurulmasi lazım. Yemlerin hemen hemen hepsi yakın yağ oranina sahip. Zayıf tohum karışımları yağlanmayı etkiliyor. Dengeli bir karışım bulmak lazım. Örneğin king üretici yemi gibi. Tâbi kuştan kuşa bu karışım değişebilir.

Ek olarak suyun ph değeri önemli. Ara ara bir kaç damla limon suyu suluga ilave edilebilir veya kafese iyi yıkanmış yarım limon birakilabilir.

astımı da var evet aviastım veriyordum bunun için ama etkili değil sanırım başka bir ilaç bulmam lazım, ama ilaç kullanmaya da korkuyorum. Sanırım çarpma kaynaklı oldu düzeldi kafası çok şükür artık tik olmuyor. Ama salmonelladan korktum biraz umarım değildir.
Yağlanmaya çözüm bulamıyorum uçuruyorum yağlı yem vermiyorum düzelmedi ne yapabilirim bunun için

Aviastım gibi ürünleri 3-4 günde bir kullanabilirsiniz. Solunumu biraz rahatlatıcaktır. İçerisinde genelde okaliptus ve C vitamini oluyor. Bu tip ürünler ilaç değil yani nefes açıcı takviyeler diyelim. O yüzden kuşun solunum sorununu tedavi etmez..

Yağlanma konusu içinde alta bir link bırakıyorum..