Muhabbet Kuşumun Sağ Ayağındaki Arka Parmakları Hissiz

altunseyma

Yeni Üye
Merhaba. Yaklaşık 4 sene önce Rainbow türü olan erkek muhabbet kuşu sahiplendim, bu süreçte sadece uçarken sol kanadı yamulduğu oluyordu. Asıl sorun şu, kuşumun 2 haftadır kafası sola doğru yamuk. 7 günden fazla Vitaform verdik şu an o kadar yamukluğu yok. Ama sağ ayağının arka parmaklarında his yok. Tünekte ayaklarını açamadığı için tutunamıyor. Dışarı çıkartmayı denedik, kafası yamuk olduğu için uçamıyor. Parmağımıza geldiğinde sağ ayağı top şekilde kalıyor, açamıyor. Terramycin sürdük arka ayak tırnağını kanattı. Kanı da o kadar kolay durmadı, nişasta, pudra hiçbiri pıhtılaşmasına etki etmedi. En son Terramycin tekrar sürdük kanı durdu. Bu ilk defa olmuyor, 6 Şubat depremine yakalandığında ayağı şişmişti topallıyordu, veteriner sinirsel demişti. 2023 ekim ayında kafası yine yamuldu Vitaform verdik düzeldi. Ama şimdi ne kafası tam düzeldi ne de ayağı. Önceden çok hareketli, kafese girmek istemeyen sevimli dostum şimdi kafesinden çıkamıyor. Ne yapmam gerektiği hakkında yardımcı olur musunuz, teşekkürler

Son düzenleme:
Merhaba kuşunuzun videosunu görebilir miyiz veterinerin dediği gibi muhtemelen sinirsel bir durum ve uzun zamandır ara ara tekrarlamış eğer imkanınız varsa kanatlı uzmana goturmenizde fayda var geç kalkınmadan müdahale gerektiren bir durum geçmiş olsun

Vitaform bu gibi durumlarda etkili değil malesef. Kuşa vitamin takviyesi yapıyormusunuz? Bu gibi sinir sistemi sorunlarında ben öncelikle iyi bir vitamin mineral takviyesi öneriyorum. Ardından düzelme olmaz ise bactrim şurup gibi bir ilaç öneriyorum. Tüm bunlara rağmen yinede düzelme olmayabilir zor bir hastalık malesef. Eğer veteriner imkanınız varsa mutlaka götürün..

Bulunduğum il de kanatlı uzman yok maalesef. Veterinere götürdüğümde biz anlamayız, kuşçuya götürün diyorlar.. Dostumun kafası öncekilere göre iyi, dik tutabiliyor. Fakat ayağı hala bu şekilde..
Merhaba kuşunuzun videosunu görebilir miyiz veterinerin dediği gibi muhtemelen sinirsel bir durum ve uzun zamandır ara ara tekrarlamış eğer imkanınız varsa kanatlı uzmana goturmenizde fayda var geç kalkınmadan müdahale gerektiren bir durum geçmiş olsun

Ekli dosyalar

Vitaform bu gibi durumlarda etkili değil malesef. Kuşa vitamin takviyesi yapıyormusunuz? Bu gibi sinir sistemi sorunlarında ben öncelikle iyi bir vitamin mineral takviyesi öneriyorum. Ardından düzelme olmaz ise bactrim şurup gibi bir ilaç öneriyorum. Tüm bunlara rağmen yinede düzelme olmayabilir zor bir hastalık malesef. Eğer veteriner imkanınız varsa mutlaka götürün..
Dostumun suyunu her gün değiştirip, multivitamin desteği sağlıyorum. Bazı günler ise B vitamini veriyorum. 2 yere götürdüm maalesef eli boş döndüm, Vitaform vermeye devam edin dediler..

Bence .Ayak kanat tutulması (salmonella)geçirmiş bazı kuşlar gecirsede kafasını hafif yan tutabiliyor.
Salmonella zor geçen bir hastalık bu nedenle birden fazla kez ilaç kullanımak gerekebiliyor. ilaçla birlikte sinir sistemine iyi geleceği için b vitamini birlikte kullanıladabilir. Zamanında teşhis koyulması gerekebilir. kanatlı uzmanı gereken tahlilleri yaparak hekim kontrolünde tedavi süreci olsa daha iyi olabilirdi evet dediğiniz gibi.tam birsey diyemeyeceğim.suan b vitamini kullanmaya devam edebilirsiniz .

Son düzenleme:
Bence .Ayak kanat tutulması (salmonella)geçirmiş bazı kuşlar gecirsede kafasını hafif yan tutabiliyor.
Salmonella zor geçen bir hastalık bu nedenle birden fazla kez ilaç kullanımak gerekebiliyor. ilaçla birlikte sinir sistemine iyi geleceği için b vitamini birlikte kullanıladabilir. Zamanında teşhis koyulması gerekebilir. kanatlı uzmanı gereken tahlilleri yaparak hekim kontrolünde tedavi süreci olsa daha iyi olabilirdi evet dediğiniz gibi.tam birsey diyemeyeceğim.suan b vitamini kullanmaya devam edebilirsiniz .
Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Bulunduğum şehirde kanatlı uzman yok dediğim gibi, yine de bir uzman araştırıyorum. Levamizol etken maddeli ilaç alıp kullanabilir miyim peki?

Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Bulunduğum şehirde kanatlı uzman yok dediğim gibi, yine de bir uzman araştırıyorum. Levamizol etken maddeli ilaç alıp kullanabilir miyim peki?
Levamizol genelde iç parazit sırasında kullanılır.
Bactrim de kullanılabilir fakat öbür yorumlarada baksanız iyi olur.belki farklı düşünende olabilir.

Ayağında kısmi tutulmalar var. Sinirsel gibi duruyor bu durum. Her gün düzenli olarak ayağını çekiştirmeden ılık bir su içinde öncelikle masaj yapınız ardından uygun bir deri kremi sürüp masajı bitiriniz. Açılmasını beklemek haricinde sizin elinizden bir şey gelmez. Ayrıca bakteriyel bir sorun ile alakalı ise aynı anda sulphamazethine veya bactrim temin edip kullanmanızda yarar var.

Ayağında kısmi tutulmalar var. Sinirsel gibi duruyor bu durum. Her gün düzenli olarak ayağını çekiştirmeden ılık bir su içinde öncelikle masaj yapınız ardından uygun bir deri kremi sürüp masajı bitiriniz. Açılmasını beklemek haricinde sizin elinizden bir şey gelmez. Ayrıca bakteriyel bir sorun ile alakalı ise aynı anda sulphamazethine veya bactrim temin edip kullanmanızda yarar var.
Cevabınız için teşekkür ederim dediklerinizi yapacağım.